Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE40R86BD - Brak obrazu i dźwięku, po włączeniu cykanie przekaźnika

07 Mar 2015 00:18 1668 3
  • Poziom 10  
    Witam

Niestety telewizor odmówił posłuszeństwa i potrzebuje Waszej pomocy. Chciałbym aby jeszcze pograł, co prawda to model kupiony w 2008 roku HD ready, ale dobrze mi się na nim ogląda, po podłączeniu do dekodera NC+ obraz jest naprawdę dobrej jakości (jak na moje wymagania).
    Ale konkretnie, przedwczoraj telewizor ostatni raz zagrał i od tego czasu cisza, tzn. brak obrazu, dźwięku, a po załączeniu słychać tylko cykanie przekaźnika. To co mogłem zrobić ze swoim niewielkim doświadczeniem to wymieniłem spuchnięte kondensatory. niestety to nie pomogło. Znajomy który naprawia telewizory stwierdził, że to na 99% płyta główna. Znalazłem taką na Allegro za ok. 200zł z przesyłką. Ale tu mam wątpliwości: czy używana-sprawna płyta pomoże? Oczywiście dopóki nie zamontuję to się nie dowiem, model telewizora z którego została wyjęta różni się jedną literką F zamiast R (LE40F86BD), ale myślę, że to nie powinno mieć wpływu.
    Dodam, że zanim telewizor zaniemógł, dzień wcześniej po włączeniu "zaświecił" bardzo dziwnymi kolorami (tak jakby ilość kolorów była ustawiona na 256). Po wielu próbach (zmiana gniazda, kabla, źródła) nie znalazłem rozwiązania. Co ciekawe rozwiązaniem okazało się zmiana trybu z Film na Dynamiczny lub Standardowy - sam bym w to nie uwierzył (niestety nie zrobiłem zdjęcia, aby Wam pokazać).
    Ostatniego dnia, z relacji żony, rano telewizor świecił zdecydowanie jaśniej niż zazwyczaj, a wieczorem już nie zaświecił.
    widziałem podobny temat (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2358944.html) na forum dotyczący chyba takiego samego problemu i modelu telewizora, ale mam wątpliwości czy rozwiązanie z tamtego wątku (wymiana pamięci) jest w zakresie moich zdolności (prze lutuje, ale czy tej pamięci nie należy uprzednio zaprogramować?).

Aby wiedzieć w którą stronę iść, mam kilka pytań na które z góry dziękuje za odpowiedzi:
    1. Jaka jest szansa, że w mojej sytuacji pomoże wymiana płyty głównej?
    2. Zakładając, że wymiana płyty głównej pomoże, mając na uwadze, że model jest już wiekowy jak na obecne czasy, ile przeciętnie można liczyć, że płyta podziała?
    3. Czy rozwiązanie w postaci wymiany pamięci wiąże się z koniecznością jej zaprogramowania przed wlutowaniem?

Wiem, że jeśli nie zdecyduje się na naprawę za zepsuty telewizor zapewne nie dostanę więcej jak 100zł, ale również nie chciałbym wydać 200zł i za miesiąc mieć powtórkę, lub zostać z "ręką w nocniku" i wydać 200zł i dalej mieć nie działający telewizor.

Niestety czasy mamy takie w których firmy nie produkują sprzętu na lata bo nie przetrwałyby na rynku. Smutne to ale prawdziwe. I tak ciesze się, że telewizor posłużył prawie 7 lat :)

Pozdrawiam
    Paweł
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Pawle tam nie ma żadnego przekaźnika, oddaj TV do serwisu lub komuś kto się na tym zna zanim coś popsujesz na amen. Wymiana płyt napewno niczego nie zmieni.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Paul-K napisał:
    1. Jaka jest szansa, że w mojej sytuacji pomoże wymiana płyty głównej?

50%
    Paul-K napisał:
    2. ile przeciętnie można liczyć, że płyta podziała?

Przepraszam za "głupią" odpowiedź - zapytaj wróżki
    Paul-K napisał:
    3. Czy rozwiązanie w postaci wymiany pamięci wiąże się z koniecznością jej zaprogramowania przed wlutowaniem?

Jeśli chodzi o 24C256 to tak - trzeba zaprogramować.
    Ale po kolei.
    Gdzie pomiary napięć, z zasilacza i na logice np.
    Paul-K napisał:
    Niestety czasy mamy takie w których firmy nie produkują sprzętu na lata bo nie przetrwałyby na rynku. Smutne to ale prawdziwe.

A spróbuj wytłumaczyć to klientowi co wcześniej miał TV co mu działał 15 lat z 1 lub 2 awariami.
    wirefree napisał:
    Wymiana płyt napewno niczego nie zmieni.

Zmieni zmieni.... grubość portfela.
    A tak na serio to poszukaj w okolicy jakiegoś serwisu - na pewno się znajdzie. Wierz mi - nie wszyscy chcą "zedrzeć" z klienta.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za cenne uwagi. Postanowiłem jednak samemu nie próbować naprawiać i odsprzedałem telewizor osobie która naprawia sprzęt RTV. Jak dowiem się co było faktycznie przyczyną podzielę się tą informacją na forum.

Pozdrawiam
    Paweł