Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik radiowy Światowid N.

07 Mar 2015 00:19 1698 9
  • Poziom 29  
    Dłubie sobie w radyjku jak w temacie.
    Jest to Światowid N z oczkiem EM80 w stanie ogólnie dość kiepskim i szczerze mówiąc najchętniej bym go zutylizował, ale jako że jest to pamiątka rodzinna to się z nim męczę.

Interesuje mnie kilka rzeczy.

Gdzie oryginalnie zamontowany był mostek prostowniczy? Oryginalny musiał się poddać parę lat temu bo w środku siedzą diody.
    Czy podejdzie do niego trafo głośnikowe z Tatr? Oryginalne ma spalone uzwojenie pierwotne.
    Czy kondensator po dolnej stronie druku (a właściwie po wewnętrznej stronie) to elektrolit 50µF?
    Po kiego grzyba po stronie pierwotnej TSa znajdują się dwa dławiki?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Darkdarkman napisał:

Czy podejdzie do niego trafo głośnikowe z Tatr? Oryginalne ma spalone uzwojenie pierwotne.

W ostateczności tak, jakoś to zagra, ale nie będzie dopasowania. Inna jest lampa końcowa oraz inna impedancja głośników. Jeśli już masz trafo od Tatr to możesz "usprawnić" Twoje radio wykorzystując dodatkowe uzwojenie tego transformatora do lepszej filtracji napięcia anodowego podobnie jak to jest rozwiązane w Tatrach. Trzeba tylko zwrócić uwagę na właściwe podłączenie początku i końca tego uzwojenia. Odwrotne podłączenie zwiększy brum sieciowy.
    Darkdarkman napisał:

Czy kondensator po dolnej stronie druku (a właściwie po wewnętrznej stronie) to elektrolit 50µF?

Tak.
    Darkdarkman napisał:

Po kiego grzyba po stronie pierwotnej TSa znajdują się dwa dławiki?

Moim zdaniem pełnią rolę przeciwzakłóceniową.

Czy chcesz usunąć diody i wstawić oryginalny, ale stary prostownik selenowy w pierwotnym miejscu? Nie wiem czy to dobry pomysł. No chyba, że masz pewność, że jest w 100% sprawny.
  • Poziom 29  
    Jeżeli chodzi o transformator głośnikowy to ten który siedzi w środku nie bardzo zgadza się ze schematem.
    Ten na schemacie ma dwa wyprowadzenia na uzwojeniu pierwotnym i dwa na wtórnym. Ten który jest w radiu ma po stronie pierwotnej i wtórnej po trzy wyprowadzenia, a cały układ przypomina dość mocno to co siedzi w Karioce.

Mam do dyspozycji trafo od ECL82, ale ono ma po dwa wyprowadzenia na uzwojenie.

Lokalizacja prostownika interesuje mnie ponieważ chce wstawić w oryginalne miejsce obudowę od oryginalnego prostownika z mostkiem krzemowym + rezystorem w środku. Przywracanie selenu mnie nie przekonuje - mimo że posiadam chyba z kilogram tych prostowników, to każdy zachowuje się lub wygląda niepokojąco.
  • Poziom 27  
    TELEWIZOREK52 napisał:
    Trafo od Tatr ma trochę wyższe anodowe.
    Przepraszam, walnąłem bączka. Miałem na myśli trafo sieciowe.
  • Poziom 29  
    TELEWIZOREK52 napisał:
    TELEWIZOREK52 napisał:
    Trafo od Tatr ma trochę wyższe anodowe.
    Przepraszam, walnąłem bączka. Miałem na myśli trafo sieciowe.

Wyłapałem :)
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Darkdarkman napisał:

Mam do dyspozycji trafo od ECL82, ale ono ma po dwa wyprowadzenia na uzwojenie.

Też dałoby się wykorzystać. Dodatkowe wyprowadzenia są prawdopodobnie dla różnej impedancji głosnika/głośników. Z czego wyjęte to trafo? Ważne, żeby nie było od jakiegoś push-pulla na dwóch ECL82.
    Ostatecznie można też szukać jakiegoś trafa głośnikowego od starego lampowego TV, w którym pracowała np. PCL86. Jesli nie masz zamiaru jakoś specjalnie głośno słuchać tego radia to każde trafo głośnikowe, które pracowało z pojedynczą lampą końcową i pasujące mocowaniem da radę.
    Darkdarkman napisał:

Lokalizacja prostownika interesuje mnie ponieważ chce wstawić w oryginalne miejsce obudowę od oryginalnego prostownika z mostkiem krzemowym + rezystorem w środku.

Odpuściłbym sobie ten rezystor. Mostka prostowniczego udar prądowy nie uszkodzi z uwagi na rezystancję uzwojenia wtórnego transformatora sieciowego, a trochę podwyższone napięcie anodowe nie powinno być problemem. Sprawdź tylko czy napięcie w trakcie pracy mieści się w tolerancji dopuszczalnego napięcia dla kondensatorów elektrolitycznych. Rezystor i tak nie uchroni ich przed wzrostem napięcia anodowego w pierwszym momencie tuż po włączeniu radia.
    Ja mam Figaro w którym pracuje ECL82 i też był selen(jednopołówkowy). Wstawiłem w jego miejsce diodę krzemową i jest ok.
  • Poziom 29  
    kris8888 napisał:

Też dałoby się wykorzystać. Dodatkowe wyprowadzenia są prawdopodobnie dla różnej impedancji głosnika/głośników. Z czego wyjęte to trafo? Ważne, żeby nie było od jakiegoś push-pulla na dwóch ECL82.
    Ostatecznie można też szukać jakiegoś trafa głośnikowego od starego lampowego TV, w którym pracowała np. PCL86. Jesli nie masz zamiaru jakoś specjalnie głośno słuchać tego radia to każde trafo głośnikowe, które pracowało z pojedynczą lampą końcową i pasujące mocowaniem da radę.

Źle się wyraziłem :) Oryginalnie w radiu siedzi trafo które ma po 3 wyprowadzenia na uzwojenie, ja mam takie, które ma 2 wyprowadzenia na uzwojenie.
    Co ciekawe na schemacie radia widać standardowy transformator, taki jaki posiadam, ale w środku siedzi trafo połączone podobnie jak w Karioce, z 3 wyprowadzeniami na uzwojenie.

Zagadką dla mnie jest właściwie to skąd się bierze równica między schematem a rzeczywistością.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Darkdarkman napisał:
    Zagadką dla mnie jest właściwie to skąd się bierze równica między schematem a rzeczywistością.
    Żadna tajemnica. Przez lata produkcji wprowadzano różne zmiany a z powodu "trudności obiektywnych" stosowano materiały jakie akurat były w magazynie. Na większości schematów był napis "zastrzega się zmiany....".
  • Poziom 29  
    Zdaje się temat zakończony.
    Zamykam.