Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pentium 4 - jakie optymalne ustawienia

leszekppp 07 Mar 2015 09:12 654 7
    leszekppp
    Level 22  
    Witam,co jest nie tak?Komputer bez wirusów,nowy system XP ,dyski sprawdzone cristaliskiem a mimo wszystko nie chodzi jak trzeba, strony, internetu otwierają się z lekką zawiechą,(kółko wczytywania strony co chwilę zatrzymuje się,przy przewijaniu strony lekko się zawiesza i przewija się skokami,filmy na stronach np:tvplayer przycinają się czasem,w trakcie odtwarzania jest ładna jakość a czasem zmienia się w słabszą(neostrada 20MB)Oczywiście komputer stary ale może coś można polepszyć z waszą pomocą.
    Nie zawracał bym głowy ale to dla dobrej ubogiej rodzinki.Co mogę zrobić żeby to lepiej chodziło.
    Komputer:
    System operacyjny Microsoft Windows XP Professional
    Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 3
    DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
    Nazwa komputera PIOTREK-PC (Potrek )
    Nazwa użytkownika PIOTREK

Płyta główna:
    Typ procesora Intel Pentium 4, 3000 MHz (15 x 200)
    Nazwa płyty głównej Asus P4P800 Deluxe (5 PCI, 1 AGP, 1 WiFi, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
    Mikroukład płyty głównej Intel Springdale i865PE
    Pamięć fizyczna 2560 MB (PC3200 DDR SDRAM)
    Typ BIOS'u AMI (11/06/03)
    Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)
    Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM2)
    Port komunikacyjny Port drukarki ECP (LPT1)

Ekran:
    Karta wideo NVIDIA GeForce FX 5200 (128 MB)
    Akcelerator 3D nVIDIA GeForce FX 5200
    Monitor ImageQuest L70S [17" LCD] (15039598)

Multimedia:
    Karta dźwiękowa Intel 82801EB ICH5 - AC'97 Audio Controller [A-2/A-3]

Magazyn:
    Kontroler IDE Kontrolery Intel(R) 82801EB Ultra ATA Storage Controllers - 24D1
    Kontroler IDE Kontrolery Intel(R) 82801EB Ultra ATA Storage Controllers - 24DB
    Kontroler SCSI/RAID D347PRT SCSI Controller
    Kontroler SCSI/RAID VIA VT6410 IDE RAID Controller
    Napęd dyskietek Stacja dyskietek
    Dysk fizyczny Maxtor 6L160P0 (160 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)
    Dysk fizyczny ST380013AS (80 GB, 7200 RPM, SATA)
    Dysk fizyczny ST380013AS (80 GB, 7200 RPM, SATA)
    Napęd dysków optycznych ATAPI DVD A DH20A3H
    Napęd dysków optycznych DTSOFT Virtual CdRom Device
    Napęd dysków optycznych Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device
    Napęd dysków optycznych Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device
    Status dysków SMART OK

Partycje:
    C: (NTFS) 51126 MB (24832 MB wolne)
    D: (NTFS) 49104 MB (3681 MB wolne)
    E: (NTFS) 55998 MB (31495 MB wolne)
    I: (NTFS) 76308 MB (19336 MB wolne)
    K: (NTFS) 76316 MB (26510 MB wolne)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    pawlik118
    Level 29  
    Nie wiem czy ten układ I865 to obsługuje, ale warto sprawdzić czy włączony jest Hyper Threading dla procesora. Zawsze to jakieś 30% szybciej. Dodatkowo, np. programem CPU-Z sprawdzić czy rzeczywiście mamy te 3Ghz, i czy oamięć chodzi na max prędkości. Swoją drogą miałem kiedyś bardzo podobny zestaw, i chodził wolno. Ponad to zastosowany wolny dysk też robi swoje,. Mówi się "do internetu wystarczy byle jaki komputer". Ja uważam, że w dzisiejszych czasach do wygodnego przeglądania internetu potrzebny jest przynajmniej jakiś core 2 duo np E8400. Samo oglądanie filmu na YT w wysokiej jakości to spore obciążenie dla procesora.

Co do przycinania filmów - zobacz jakie jest obciążenie procesora podczas oglądania filmów.

Polecam mimo wszystko wymiane płyty + procek (np E8400 + płyta to jakieś 150zł), wymianę karty graficznej na taką która wspiera dekodowanie filmów - koszt jakieś 100zł,
    leszekppp
    Level 22  
    gdzie sprawdzić Hyper Threading dla procesora ?podczas filmów 100%, to uboga rodzina nie ma mowy o wymianie, ewentualnie za-sponsoruje kartę poradź jaką konkretnie.
    bolekis
    Level 35  
    HyperThreading możesz sprawdzić w biosie. Menedżer urządzeń również, ZTCP, powinien wykrywać 2 procesory przy włączonym HT.
    Dyski sprawdź MHDD. Po co tyle partycji?
    Jeśli można to ja bym założył RAID0 na tych 2 dyskach 80GB SATA. Na tym system a dane użytkowników na 160GB IDE.
    Nagraj płytę z jakimś Linuxem "Live" i sprawdź wydajność pod tym systemem,
    szczególnie przy korzystaniu z Flash Playera.
    Wysuszek
    Level 13  
    Sterowniki do chipsetu zainstalowane ? są bardzo ważne i bez nich występuje zazwyczaj taki efekt jak opisałeś a to że na tvnplayerze zmienia sie jakosc to oznaka że internet zbyt wolno buferuje dane w tvnplayerze więc obniża automatycznie jakość co skutkuje "płynnym odtwarzaniem" z różną jakością tak aby widz nie narzekał na buferowanie jak na youtubie.
    leszekppp
    Level 22  
    Nie wiem czy sterownik chipsetu zainstalowany -jak go znaleść??pomóż
    leszekppp
    Level 22  
    Witam ponownie zauważyłem taką zależność-jeżeli ustawię najwyższą rozdzielczość (1280x1024) to strony otwierają się dość powoli a jeżeli 1152x864) to filmy i strony otwierają się bardzo szybko -jaka jest tego przyczyna?wolał bym na lepszej rozdzielczości czy winne są sterowniki?