Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Harman Kardon HS100 - nie uruchamia się

Damia_An 07 Mar 2015 09:44 3672 20
    Damia_An
    Level 10  
    Witam serdecznie. Opiszę swój problem, z którym niestety nie potrafię sobie poradzić :(. Jakiś czas temu zakupiłem amplituner Harman Kardon HS100, nie jest znana mi jego przeszłość. Zbyt długo nie nacieszyłem się nim niestety :(.
    Przejdę do opisu problemu, mianowicie po podłączeniu zasilania świeci się pomarańczowa dioda standby, po wciśnięciu przycisku włączania kolor podświetlenia zmienia kolor na niebieski, na niebiesko również jest podświetlane pokrętło od głośności i wyświetla się napis POWER ON i na tym kończy się jego uruchamianie. Kiedy działał po tym komunikacie wyświetlał odpowiednią funkcje przy jakiej był wyłączony, teraz niestety jest martwy, nie reaguje na żaden z przycisków, jedynie można go wyłączyć do stanu standby co też nie jest komunikowane poprzez wyświetlenie POWER OFF tylko jaśniej rozbłyska literka W.
    Niestety nie znalazłem nigdzie w sieci informacji, która mogłaby pomóc mi w rozwiązaniu problemu, zasilacz obmierzyłem i są wszędzie napięcia zgodne z manualem, procesor ma odpowiednie napięcie zasilania na wszystkich 15 nogach.
    Skończyły mi się pomysły, jeśli ktoś mógłby dać jakąś wskazówkę, która pozwoliłaby przywrócić do życia Harmana to prosiłbym bardzo o odpowiedź.
    W załączniku doklejam manual do HS100, gdzie znajdują się wszystkie schematy.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam Damian.
    Dodam jeszcze, że raz zdarzyło się, że po wyłączeniu miał podobną przypadłość, rozkręciłem go i jakimś cudem zaczął działać, nie trwało to zbyt długo, po uruchominiu trybu radio działał poprawnie, ale po kilku godzinach nie reagował na żaden z przycisków i po wyłaczeniu pozostał w stanie jak opisałem powyżej :( .
    zdanek15
    Level 26  
    Po co mierzyć napięcia na procesorze skoro on działa idealnie, wg. tego co przeczytałem. Najbardziej prawdopodobne jest to ze procesor dostaje informacje ze coś sie dzieje z którąś koncówką mocy.I z tego powodu wysyła inforacje "PROTECT".Która to wyłącza proces załączania wzmacniacza, bo jest usterka.Ale tak naprawdę to chyba podłączyłeś pod to wadliwe kolumny , albo za głośno na tych wadliwych grałeś?Reasumując nie szukaj uszkodzenia w sterowaniu tylko w koncówkach mocy.Powodzenia.Obejrzałem ten schemat i powiem tak:Na końcówkach mocy (3 szt) na 25 nodze pojawia się napięcie power ON eapd, ale ono sie nigdy nie pojawi na stałe jeżeli końcówki mocy nie "wyślą" do procesora informacji o swoim stanie zdrowia.28 noga końcówek mocy to informacja zwrotna TWARN N1,N2 i N3.Wydaje się że można by bo kolei odłączać nogi 28 koncówek mocy i na tej podstawie ustalić uszkodzoną. Tylko że jak już się włączy/a zapewne tak będzie/ to ciekawe z kąd ten scalak weźmiesz :D
    Damia_An
    Level 10  
    zdanek15 wrote:
    Po co mierzyć napięcia na procesorze skoro on działa idealnie, wg. tego co przeczytałem. Najbardziej prawdopodobne jest to ze procesor dostaje informacje ze coś sie dzieje z którąś koncówką mocy.I z tego powodu wysyła inforacje "PROTECT".Która to wyłącza proces załączania wzmacniacza, bo jest usterka.Ale tak naprawdę to chyba podłączyłeś pod to wadliwe kolumny , albo za głośno na tych wadliwych grałeś?Reasumując nie szukaj uszkodzenia w sterowaniu tylko w koncówkach mocy.Powodzenia.

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź, z kolumnami to rzeczywiście kombinowałem trochę, podłączyłem jakieś heco 8ohm, ale w trybie cichym zbyt głośno mi grały i zwiększyłem jeszcze ich rezystancję poprzez zastosowanie rezystorów szeregowo na sygnale, ale to chyba nie powinno źle wpłynąć na końcówkę mocy, miałem podłączone 2 głośniki, a pozostałe 3 kanały nie były obciążone, a poziom głośności w maksymalnym momencie słuchania nie był ustawiany powyżej 1/3 skali. Przestał działać w momencie maksymalnego ściszenia, po nocnym słuchaniu radio.
    zdanek15
    Level 26  
    W sumie to bardzo ładne radio i firma godziwa!!!No to odeśij te 28 nogę od końcówki L -P i zapewne Ci się włączy.Ale niestety i tak nic nie będzie słychać.Ale warto o to walczyć , bo naprawdę ładna rzecz.
    Damia_An
    Level 10  
    zdanek15 wrote:
    W sumie to bardzo ładne radio i firma godziwa!!!No to odeśij te 28 nogę od końcówki L -P i zapewne Ci się włączy.Ale niestety i tak nic nie będzie słychać.Ale warto o to walczyć , bo naprawdę ładna rzecz.

Przeogromnie dziękuję za zainteresowanie, za poświęcony czas i wskazanie ścieżki, wieczorem będzie powrót do Harmana i próby wskrzeszenia go :)
    Damia_An
    Level 10  
    To niestety nie wina żadnej z 28 nogi końcówek mocy. Poza tym końcówki nie są łączone w pary strefami, tylko kanałami. Harman nadal jest martwy :( Może jakieś inne pomysły, może jakiś program do zdiagnozowania jego wewnętrznej słabości za pośrednictwem jtaga.
    mariuszw19640717
    Level 35  
    Napięcie zasilające końcówkę jest prawidłowe?
    Jak mierzyłeś napięcia, pod obciążeniem?
    Damia_An
    Level 10  
    mariuszw19640717 wrote:
    Napięcie zasilające końcówkę jest prawidłowe?
    Jak mierzyłeś napięcia, pod obciążeniem?

Napięcie zasilające końcówki jest prawidłowe, cały czas jest ono, mierzone było bez obciążenia, bo nie ma różnicy, czy podłączę obciążenie czy go nie ma, amplituner powinien jakoś ruszyć bez głośników.
    Po odłączeniu taśmy CN5 napięcie na 2 pinie (AMP_TWAR) jest 3,3V, natomiast po podłączeniu taśmy na tym samym pinie pojawia się 5V.
    Aha, dodam że znalazłem uszkodzony rezystor RR7, który został wymieniony na sprawny, ale nie wiem kiedy on mógł zostać uszkodzony, nigdy nie czułem jego wędzenia ;)
    mariuszw19640717
    Level 35  
    Damia_An wrote:
    Napięcie zasilające końcówki jest prawidłowe, cały czas jest ono, mierzone było bez obciążenia, bo nie ma różnicy, czy podłączę obciążenie czy go nie ma, amplituner powinien jakoś ruszyć bez głośników.

Nie chodzi o obciążenie końcówek, tylko o obciążenie napięcia zasilającego końcówki 28V, tak jak się sprawdza np. zasilacz ATX.
    Pomiar napięcia beż obciążenia w zasilaczu impulsowym jest niewiarygodny.
    Damia_An wrote:
    Aha, dodam że znalazłem uszkodzony rezystor RR7

A nie AR7.
    Damia_An
    Level 10  
    mariuszw19640717 wrote:
    A nie AR7.

Nie AR7 tylko RR7 był uszkodzony. Ale jak pisałem, nie wiem kiedy nastapiło uszkodzenie jego i czy to ono przyczyniło się w jakimś stopniu do tego, że Harman zaniemógł .
    mariuszw19640717
    Level 35  
    Damia_An wrote:
    Nie AR7 tylko RR7 był uszkodzony.

Jak był uszkodzony?
    RR7 znalazłem na str. 70 schematu, równolegle z U5A i ma być 0Ω, lub brak.
    Damia_An
    Level 10  
    mariuszw19640717 wrote:

Jak był uszkodzony?
    RR7 znalazłem na str. 70 schematu, równolegle z U5A i ma być 0Ω, lub brak.

Wyglądał tak jakby się spalił, zachowywał się tak, jakby go nie było, wlutowalem 0 Ohm. :-)
    mariuszw19640717
    Level 35  
    Damia_An wrote:

Wyglądał tak jakby się spalił

A co z układem żyje?, opór bez powodu się nie spalił.
    Ten układ znajduje się między procesorem a DDX8001, który łączy się bezpośrednio z końcówkami (schemat blokowy str.22), może jest przerwa w komunikacji między procesor - końcówki?
    Damia_An
    Level 10  
    mariuszw19640717 wrote:

A co z układem żyje?, opór bez powodu się nie spalił.
    Ten układ znajduje się między procesorem a DDX8001, który łączy się bezpośrednio z końcówkami (schemat blokowy str.22), może jest przerwa w komunikacji między procesor - końcówki?

No własnie w mojej wersji Harmana nie ma tego układu 74HC74, nie był fabrycznie zamontowany, a co do połączenia procesora DDX8001 z końcówkami, to jak pisałem jest stałe napięcie na każdej 25 nodze każdej ze 3 sztuk DDX2100 5V :)
    Impas kompletny :D Harman trzyma mnie w szachu :D
    mariuszw19640717
    Level 35  
    A próbowałeś włączyć wzmacniacz z odłączonym zasilaniem końcówek i odłączać inne bloki, może tak uda się ustalić gdzie jest problem.
    Można spróbować sprawdzić zasilacz poza układem, czy na pewno działa prawidłowo, jest w pełni sprawny.
    Damia_An
    Level 10  
    mariuszw19640717 wrote:
    A próbowałeś włączyć wzmacniacz z odłączonym zasilaniem końcówek i odłączać inne bloki, może tak uda się ustalić gdzie jest problem.
    Można spróbować sprawdzić zasilacz poza układem, czy na pewno działa prawidłowo, jest w pełni sprawny.

Co do odłączonego wzmacniacza, jestem prawie przekonany, że za pierwszym razem kiedy przestał reagować to była odłączona taśma pomiędzy MAIN BOARD a AMP BOARD i uruchomił się wtedy i przez kilka uruchomień działał, ale do końca nie jestem tego pewny, bo działania były wykonywane przy szklaneczkach whisky z colą i lodem ;)
    Co do zasilacza to mierzony był pod obciążeniem, jak również z odłączonymi wszystkim blokami, łącznie z odłączeniem części radiowej.
    Skończyły mi się na niego pomysły jakiś czas temu i podejrzewam, że może coś z pamięcią U7 mogło się wydarzyć, tylko dlaczego zaniemógł po drugim razie, wcześniej zadziałał :(
    mariuszw19640717
    Level 35  
    Damia_An wrote:
    że może coś z pamięcią U7 mogło się wydarzyć,

Być może, a procesor żyje daje jakieś oznaki, próbuje się komunikować z podzespołami?
    Damia_An
    Level 10  
    mariuszw19640717 wrote:

Być może, a procesor żyje daje jakieś oznaki, próbuje się komunikować z podzespołami?

Procesor raczej działa, jego praca aktualnie polega na wyświetlaniu POWER ON, próbie komunikowania się raczej z modułami i któryś z nich ma na niego "focha" i pewnie jemu nie odpowiada, ale nie wiem jak i co nie chce jemu odpowiedzieć i jeszcze doraźnie ogrzewa się :)
    mariuszw19640717
    Level 35  
    Damia_An wrote:
    jeszcze doraźnie ogrzewa się

Przy niektórych dolegliwościach wygrzanie pomaga.
    Damia_An wrote:
    ale nie wiem jak i co nie chce jemu odpowiedzieć

Spróbuj po kolei odpinać układy od magistrali SDA/SDL, może tak uda się namierzyć winowajcę.
    Sprawdź, czy coś nie przywiera na tych liniach.
    Damia_An
    Level 10  
    Harman jakimś cudem ruszył, mierzyłem napięcia na 25 nodze (PWRDN) każdej z końcówek i przy mierzeniu od centralnego kanału ruszył i działał poprawnie. Nie przypadkowo piszę że działał normalnie, bo przestał działać, niestety mój błąd polegał na tym że nie wpadłem na to, że Harman w POWER ON reaguje na kręcenie potencjometrem głośności, zadowolony poskręcałem go trochę podłączyłem głośniki L+P i go uruchomiłem, nawet nie zdążyłem go ściszyć do końca kiedy przy przedostatniej "kresce" poziomu głośności "zawiesił się" ;( Chyba go zabiłem ;( Nadal mam POWER ON :( Chyba się z nim poddam ;(
    mariuszw19640717
    Level 35  
    To może coś nie łączy, pęknięta ścieżka, zimny lut, nie kontakt na gniazdach wtykach.
    Poszukaj, jak działał to wszystko powinno być sprawne.