Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

junkers wrp 11 g 23 - duże zużycie gazu

07 Mar 2015 15:27 1941 6
  • Poziom 2  
    drodzy państwo, mój problem polega na tym, że wymieniłam na początku lutego termę grzejącą wodę w łazience na junkers wrp 11 g 23 (dokonywał tego serwisant, wszystko sprawdzał itp.)

mam wrażenie że ta terma zużywa bardzo dużą ilość gazu, na liczniku sprawdziłam i odkręcając kurek z ciepłą wodą na równo minutę zużyło się 0,035 m3 gazu

woda z kranu nie leci jakoś przesadnie gorąca, po prostu ciepła (na pewno nie jest gorąca jak w kranie z normalną wodą ciepłą z sieci miejskiej)

mam w mieszkaniu jeszcze kuchenkę gazową i jej zużycie przy włączeniu na maksa wszystkich palników to w czasie 1 minuty 0,013 m3

problem jest taki, że w mieszkaniu w ciągu 10 dni poszło 20m3 gazu, co miesięcznie wyliczyłam że daje rachunek 144 zł

60 m3 x 11,162(mój współczynnik konwersji z faktury) = 669,72 kwh x 0,17758 (cena 1 kwh w mojej taryfie) = 118,93 + 24,68 (mój abonament) = 144 zł

pytałam po znajomych i rodzinie i nikt aż tyle nie zużywa, przy normalnym zwykłym użytkowaniu, ludzie płacą po 150 zł za 2 miesiące przy małych dzieciach gdzie woda leci strumieniami, a u mnie wychodzi tyle za 1 miesiąc

byłam w gazowni ze względu na astronomicznie wysokie rozliczenie za rok 2014, ale tam powiedzieli mi że takie zużycie to jest norma (za 2014 mam zużycie prawie 900 m3 co kosztuje ponad 2 tys zł) z tym że w 2014 był stary piec który mógł być nieszczelny, więc mogłabym uwierzyć że powodował straty tego gazu w jakiś sposób (były też nieszczelne kominy, dopiero na początku 2015 administracja zrobiła porządek, ale nie wiem czy ma to wpływ na ilość zużytego gazu)

natomiast teraz piec jest wymieniony i sprawdzony, niby wszystko działa dobrze, a jak obliczyłam to przy takim zużyciu (2m3 na dzień) to wychodzi jakieś 1700 zł rocznie.

myślałam nawet że może popsuty jest licznik, ale obserwowałam jego pracę i nie wygląda jakby działał źle.

natomiast wszyscy wkoło (oprócz ludzi z gazowni) mówią mi że takie zużycie to jest KOSMOS

bardzo proszę o podzielenie się wszelkimi spostrzeżeniami w tym temacie, bo nie wiem co robić.
  • Poziom 35  
    Może być tak, że terma jest sprawna, ale źle eksploatowana. Warto jest tak nastawić, by pokrętło gazu było w pozycji bliskiej minimum (w lecie w ogóle na minimum) a pokrętło wody ustawić tak, żeby przepływ nie był ani na max., ani na min (może nieco bliżej min.). Gdy woda nieco wolniej przepływa przez nagrzewnicę, to może się lepiej ogrzać. Te termy są (przynajmniej teoretycznie) oszczędne. To zużycie gazu (35 l./min) dla tej termy (dokładnie o tej mocy) wskazuje na to, że pokrętło gazu na termie jest ustawione blisko maksimum (przy maksimum byłoby 38 l./min). Przy takim ustawieniu gdyby pokrętło wody na piecyku było w położeniu średniego strumienia, woda byłaby naprawdę gorąca (myślę, że jakieś 58 stopni). Na początek takie zalecenia: pokrętło gazu (to mniejsze) przekręcić nieco w prawo, by zmniejszyć moc (zużycie gazu) a pokrętło wody także przekręcić w prawo - najlepiej tak, by było odkręcone o kąt 90 stopni od maksymalnego dokręcenia w prawo. Woda powinna być ciepła, a jak będzie gorąca, to jeszcze skręcić pokrętło gazu w prawo w kierunku minimum. Wtedy będzie oszczędna eksploatacja. Użytkownicy niepotrzebnie zużywają dużo gazu, nastawiając piecyki na pełną (lub prawie pełną) moc a jednocześnie zbyt szybki przepływ wody, która nie zdąży odebrać ciepła.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zużycie minutowe dla termy o mocy 19kW normalne a nawet mniejsze niż podaje tabela techniczna...Tak jak @Zbigniew Rusek masz źle ustawione pokrętła gaz na max a woda rozkręcona prawie na max w lewą. Ja ustawiam: wodę do oporu w prawą (pokrętło obraca się o 360°) a następnie cofam pokrętło 1/4 obrotu, gaz 1/2-3/4 zakresu by na baterii osiągnąć ok.45°C. Z reguły klienci nie narzekają na zużycie gazu na junkersie WRP11G, są zadowoleni. Duże zużycie to jedynie sadza albo złe dysze nie dostosowane do rodzaju gazu w instalacji.
  • Poziom 2  
    pokrętła są ponoć nie ruszane, tak jak je ustawił monter tak są do teraz, nie przyglądałam się, ale zdaje mi się że to od wody jest ustawione na minimum, natomiast to drugie nie wiem.

doradzono mi:
    oba pokrętła na maksa w prawo, później lewym w lewo aż woda będzie w komfortowej temperaturze. a gdyby przy obu na maksa w prawo woda była za ciepła to wtedy prawe dać w lewo

popróbuję w poniedziałek z tymi pokrętłami, mam tylko dwa pytania
    1. rozumiem, że woda ma nie lecieć gorąca a właśnie w temperaturze komfortowej do mycia, tak ?
    2. to zużycie które podałam to jest zużycie prawidłowe, po prostu tyle ta terma zużywa gazu ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Pokrętło od gazu przesuwa się w zakresie oznaczenia na obudowie, natomiast pokrętło od wody porusza się poza wyznacznikiem tak jak pisałem w zakresie 360°. Dlatego trzeba odnaleźć ten opór do końca w prawo a następnie cofną ok. ¼ obrotu. Logika ustawianie pokrętła wody : max w prawo nawet 65°C a max w lewo ok. 35°C dużo wody do płukania albo pod prysznic, więcej nie wydusisz nawet przy rozkręconym gazie.
  • Poziom 2  
    ok, czyli pokrętło od gazu ustawić w połowie, a od wody najpierw dać na minimum a potem trochę w lewo o tę 1/4, czy tak ?

jeśli by była za zimna woda/ za gorąca to kręcić tym od wody ?
  • Poziom 35  
    serwisszulborski.pl napisał:
    Zużycie minutowe dla termy o mocy 19kW normalne a nawet mniejsze niż podaje tabela techniczna...Tak jak @Zbigniew Rusek masz źle ustawione pokrętła gaz na max a woda rozkręcona prawie na max w lewą. Ja ustawiam: wodę do oporu w prawą (pokrętło obraca się o 360°) a następnie cofam pokrętło 1/4 obrotu, gaz 1/2-3/4 zakresu by na baterii osiągnąć ok.45°C. Z reguły klienci nie narzekają na zużycie gazu na junkersie WRP11G, są zadowoleni. Duże zużycie to jedynie sadza albo złe dysze nie dostosowane do rodzaju gazu w instalacji.
    45 stopni to nawet zbyt dużo, gdyż taka woda nie nadaje się do kąpieli czy pod prysznic bez zmieszania z zimną. Można pokrętłem gazu jeszcze zredukować moc, by woda ciepła była taka, by nie trzeba było mieszać z zimną (chociaż latem nieraz trzeba pomieszać, gdyż zimna jest wtedy letnia). W ciepłej porze roku nawet bym proponował pokrętło gazu ustawić w pozycję minimum a wody - rzeczywiście 1/4 obrotu od oporu. Gaz na 3/4 zakresu to jest już napewno cieplejsza woda niż 45 stopni (przy tym ustawieniu pokrętła wody), chyba, ze zimna woda jest wręcz lodowata (górska).