Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[regulacja napięcia, i2c] - Regulacja jasności led, a magistrala i2c

07 Mar 2015 16:30 1143 4
  • Level 24  
    Dysponuje wyświetlaczem LCD na stałe podłączonym do +5V (mogę wpiąć się jedynie w masę) i chciałbym regulować jasnością jego podłączenia.
    Wyświetlacz jest podłączony do szyny i2c - i ów i2c to jedyna możliwość z nim komunikacji. Wykombinowałem coś takiego - przetwornik DAC na i2c, wyjście przetwornika przez wtórnik napięciowy i do tego podpiąłbym masę wyświetlacza.
    Sterując DAC mógłbym regulować jasnością - na DAC napięcie bliskie zero - pełna jasność, bliżej 2-3V ciemniej.
    Wyświetlacz pobiera około 0.1A. Czy taki układ ma szansę działać?
  • Helpful post
    Level 43  
    Quote:
    Wyświetlacz pobiera około 0.1A. Czy taki układ ma szansę działać?
    Nie, to nie jest wzmacniacz rail-to-rail, a gdybyś nawet dał tam wzmacniacz rail-to-rail miał byś problemy z za małą wydajnościa prądową.

Użyj PWM, a jak chcesz inaczej, to daj na wyjściu wzmacniacza tranzystor.
  • Level 24  
    PWM nie dam rady wysterować za pomocą układów, którymi dysponuje. A czy mogę prosić o pomoc z tranzystorem npn? Chodzi o dopasowanie napięcia i jednocześnie prądu bazy (z DAC) z hFE tranzystora, by uzyskać wymagany prąd kolektora?
  • Helpful post
    Level 43  
    Można różnie do tego podejść. Albo dać sam tranzystor bipolarny ale wtedy rezystor bazy trzeba będzie dobrać eksperymentalnie, można dać MOSFET'a spadek napiecia przy maksymalnej jasności będzie mniejszy, układ na jednym tranzystorze może sie rozjeżdzać z temperaturą i w każdym egzemplarzu urządzennia będzie trochę inaczej działać dlatego słabo nadaje sie do powielania.
    Można zrobić układ na wzmacniaczu operacyjnym ze sprzężeniem zwrotnym prądowym wtedy będzie dokładna stabilizacja prądu a więc i jasności świecenia oraz liniowa charakterystyka, ale to wymaga rezystora do pomiaru prądu i na nim będzie pewnien spadek napiecia (przyjąłem 100mV), mozna zrobić sprzężenie zwrotne napięciowe, nie będzie spadku napiecia na rezystorze, ale stabilność temperaturowa będzie gorsza i regulacja będzie nieliniowa.

Różne przykłady jak mozna to zrobić:
  • Level 24  
    Dziękuję za pomoc. Układ będzie wykonany w ilości jednej sztuki - zamocowany w mieszkaniu - więc raczej wpływ temperatury będzie niewielki. Na eksperymentalny dobór rezystora na bazie mogę sobie chyba pozwolić.
    Pozostałe dwa przykłady chyba troszkę mnie przerastają, obawiam się, że miałbym problem z ich stuprocentowym zrozumieniem i uruchomieniem.
    Niemniej jednak, bardzo dziękuje za pomoc.
pcbway logo