Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie po wykonaniu instalacji elektrycznej dot. uziemienia instalacji gazowej.

akm97 07 Mar 2015 23:42 2271 16
  • #1 07 Mar 2015 23:42
    akm97
    Poziom 12  

Witam. Mam już wykonaną instalację elektryczną. Wcześniej także odgromową. Zarówno instalacja odgromowa jak i uziemienie odprowadzone są do uziomu fundamentowego. Uziemienie z rozdzielnicy połączone jest z uziomem poprzez przepięciówkę. Mam też poprowadzoną dodatkową "linkę" żółto-zieloną do uziemienia instalacji gazowej (gaz z sieci). Elektryk połączył tą linkę bezpośrednio z uziomem. Czy to jest prawidłowy sposób? Nie powinno być wpięte jakieś zabezpieczenie?
    I drugie pytanie. "Linka", która łączy rozdzielnicę z uziomem jest puszczona w wiązce przewodów elektrycznych prowadzących do rozdzielnicy. Czy nie powinna "iść" osobno?

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Mar 2015 02:38
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

akm97 napisał:
    Elektryk połączył tą linkę bezpośrednio z uziomem. Czy to jest prawidłowy sposób? Nie powinno być wpięte jakieś zabezpieczenie?

Zabezpieczenie na przewodzie ochronnym?

0
  • #4 08 Mar 2015 10:00
    akm97
    Poziom 12  

Tak chodzi mi o jakieś zabezpieczenie, które odseparuje rurę gazową od uziemienia. Chodzi mi o to, czy w przypadku uderzenia pioruna w budynek i odprowadzenia go przez instalację odgromową do uziemienia, do uziomu rury nie dostanie się część ładunku i czy będzie to bezpieczne dla instalacji gazowej.

0
  • #5 08 Mar 2015 10:21
    retrofood
    Moderator

A co powiedział wykonawca instalacji elektrycznej i odgromowej?

0
  • #6 08 Mar 2015 10:27
    akm97
    Poziom 12  

I już mamy dochodzenie:-) Nic nie powiedział, bo zakończył prace w piątek, a ów szczegół zauważyłem wczoraj. Podobnie jak drogę prowadzenia linki żółto-zielonej do rozdzielnicy.

0
  • #7 08 Mar 2015 10:57
    retrofood
    Moderator

akm97 napisał:
    I już mamy dochodzenie

Tak, mamy dochodzenie bo zadajesz pytania świadczące o głębokiej niewiedzy i jednocześnie piszesz, jaką masz instalację (brzmi zachęcająco). Stąd też i potrzeba wyjaśnienia tego paradoksu.
    Podałem Ci linka do strony, na której mogłeś przeczytać
    Cytat:
    Instalacje wprowadzane należy łączyć z szyną wyrównawczą, dowolnym elementem urządzenia piorunochronnego lub metalowym elementem konstrukcji obiektu w miejscu położonym możliwie najbliżej miejsca wprowadzania instalacji.

Wszystkie instalacje, w tym i gazową. I nie ma mowy o żadnym zabezpieczaniu przewodu PE.

0
  • #8 08 Mar 2015 11:32
    slawekx
    Poziom 28  

akm97 napisał:
    uziemienie odprowadzone są do uziomu fundamentowego. Uziemienie z rozdzielnicy połączone jest z uziomem poprzez przepięciówkę.

Jaką rolę pełni przepięciówka w Twojej instalacji i czy dotyczy to wszystkich połączeń z uziomem.

2
  • Pomocny post
    #9 08 Mar 2015 15:07
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 08 Mar 2015 17:16
    akm97
    Poziom 12  

retrofood napisał:
    Tak, mamy dochodzenie bo zadajesz pytania świadczące o głębokiej niewiedzy i jednocześnie piszesz, jaką masz instalację (brzmi zachęcająco). Stąd też i potrzeba wyjaśnienia tego paradoksu.

Nie wykonywałem instalacji elektrycznej, ani odgromowej samodzielnie, jeśli o to chodzi. Po prostu zauważyłem coś, co mnie zdziwiło i chciałem zapytać o to bezstronne osoby.

slawekx napisał:
    Jaką rolę pełni przepięciówka w Twojej instalacji i czy dotyczy to wszystkich połączeń z uziomem.

Przepięciówka jest 4-elementowa. Oddzielnie podłączona jest do niej każda faza i N. Z drugiej strony podłączona jest właśnie do uziemienia.

Bronek22 napisał:
    Nie odseparujesz rury gazowej od instalacji, od PE.
    Rura gazowa będzie się łączyć poprze kuchnię gazową z PE.
    Problem istnienia gazu w budynku mieszkalnym to temat "tabu".
    Działa "na wariackich papierach".
    Elektrycy nie znają się na gazie, a gazownicy na elektryce.

Właśnie tego chciałem się dowiedzieć. Czyli rozumiem, że w moim przypadku wszystko jest w porządku i takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Mam jeszcze pytanie o przebieg linki "żółto-zielonej", tzn. czy może iść do uziomu w wiązce innych przewodów, a także o zalecany przekrój - w moim przypadku 10 mm2.

0
  • Pomocny post
    #11 08 Mar 2015 19:46
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam kolegę akm97

Chciałem koledze pogratulować wykonania uziomu fundamentowego.
    Niestety przypadki, kiedy kierownik budowy czy inwestor dopilnowali, że taki powstał nie należą do częstych. Potem na forum piesze jeden z drugim
    "Ratunku .. nie mam uziomu i co z tym zrobić?"

Druga pozytywna sprawa - to zainteresowanie, jakie kolega przejawia -chociażby w kwesti uziemiania rury gazowej.
    Co do uziemiania rury gazowej. Mimo, że współpracuję z Mazowiecką Spółką Gazownictwa (teraz to już raczej PSG) zupełnie nie znam się na ich sieci gazowej i wytycznych jej budowy. Z różnych źródeł wiem, że uziemienie przyłącza gazowego wymaga zgody operatora sieci. Ja u siebie w domu mam jednak przyłącze PE, niedawno kolega się przyłączał i też ma przyłącze z tworzywa. Z tego wnioskuję, że i kolega też może mieć takie przyłacze. Jeśli tak, to problem uziemienia rury gazowej nie istnieje.
    Rozumiem, że sprawa dotyczy domku jednorodzinnego z nową instalacją elektryczną. Problemy o których pisał kolega Bronek22

Bronek22 napisał:
    Rura gazowa będzie się łączyć poprze kuchnię gazową z PE.
    Problem istnienia gazu w budynku mieszkalnym to temat "tabu".
    Działa "na wariackich papierach".
    jest prawdziwy, ale dotyczy starych instalacji, głównie w budynkach wielorodzinnych, gdzie praktycznie część prądu mogła płynąć rurami gazowymi.
    Co do ułożenia przewodu uziemiającego - to nie umiem odpowiedzieć na kolegi pytanie, gdyż wszystko zależy od szczegółów. Hasłem wywoławczym jest tutaj "petle mas" i związany z tym pytanie - czy taki sposób ułożenia będzie sprzyjał generowaniu przepięć w instalacji przy przepływnie impulsu prądu przewodem uziemiającym. Nie znając pewnych szczegółów - nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Generalnie jak widzę instalacje wykonawyne przez elektryków - to dochodzę do wniosku, że raczej nikt sobie tym głowy nie zawraca.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #12 08 Mar 2015 20:23
    akm97
    Poziom 12  

Dziękuję koledze za ciepłe słowo. Faktycznie uziom fundamentowy, to "zasługa" kierownika budowy.
    Co do rury gazowej, to muszę to sprawdzić. Z ziemi, z zewnątrz, przy ścianie budynku wychodzi metalowa rura (taka żółta) i taka też przechodzi przez ścianę do domu. W przyszłości rura ta będzie schowana w ociepleniu. Czy ze skrzynki gazowej do domu dochodzi metalowa, czy z tworzywa, tego nie wiem i muszę sprawdzić. Rozumiem, że jeśli część rury jest z tworzywa, to uziemienie jest nie zalecane?
    Co do przekroju linki, to również nie można stwierdzić "na odległość"? Zwróciłem uwagę na to, bo elektryk początkowo mówił o 16 mm2, a w końcu zastosował 10. Trochę śmiesznie to wygląda - gruba bednarka i dołączony do niej w sumie cienki przewód.

0
  • #13 08 Mar 2015 21:36
    Darom
    Specjalista elektryk

akm97 napisał:
    Czy ze skrzynki gazowej do domu dochodzi metalowa, czy z tworzywa, tego nie wiem i muszę sprawdzić. Rozumiem, że jeśli część rury jest z tworzywa, to uziemienie jest nie zalecane?

Faktycznie niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. Chodzi mi o odcinek przyłącza gazowego (to znaczy od rury w ulicy do skrzynki gazowej na budynku). Wewnętrzna instalacja gazowa (ta za licznikiem) mnie nie interesuje - wiadomo, że ona jest z rur stalowych lub miedzianych.
    Więc moim zdaniem - jeśli przyłącze jest z tworzywa sztucznego (tak jak u mnie jest to rura polietylenowa /PE/ ) to może sobie kolega swoją instalację gazową uziemiać, bo nie wpływa to na sieć gazową dostawcy (tę w ulicy).

Co do średnicy tego nieszczęsnego przewodu. Przypomniało mi się, że nie tak dawno przerabialiśmy podobny temat:
    Ochronnik - przekrój przewodu ochronnego. Wiem, że wielu kolegów będzie kręciło nosem, ale ja jak już jest położony przewód Cu 10mm2 to bym go zostawił. W tamtym wątku kolega INTOUCH wpadł na dobry pomysł przeprowadzenia obliczeń dla różnych przewodów. Niestety w obliczeniach (post #12) posłużył się błędnym wzorem i przydatność obliczeń jest żadna. Jeśli to wyprostować, albo posłużyć się rysunkiem z postu #13 to widać, że efektywna różnica miedzy zastosowaniem przewodu 10mm2 i 16mm2 jest prawie żadna. Ja ostatnio w domku u siostry zakładałem przewody uziemiające 10mm2 - bo akurat takie miałem. ;-) i dokonałem oszacowań co tracę układając cieńszy przewód.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #14 08 Mar 2015 21:45
    akm97
    Poziom 12  

Darom napisał:
    Więc moim zdaniem - jeśli przyłącze jest z tworzywa sztucznego (tak jak u mnie jest to rura polietylenowa /PE/ ) to może sobie kolega swoją instalację gazową uziemiać, bo nie wpływa to na sieć gazową dostawcy (tę w ulicy).

I ostatnie pytanie, czy jeśli sytuacja będzie jak powyżej, to w Twojej opinii należy uziemić odcinek metalowy w domu, czy nie?

0
  • Pomocny post
    #15 08 Mar 2015 21:49
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Tak - moim zdaniem w takich okolicznościach - należy tę instalację uziemić

pzdr
    -DAREK-

1
  • Pomocny post
    #16 08 Mar 2015 21:50
    jann111
    Poziom 31  

Objąć połączeniem wyrównawczym za wstawką izolacyjną.

2
  • #17 08 Mar 2015 22:26
    akm97
    Poziom 12  

Dziękuję wszystkim. Dowiedziałem się wszystkiego, czego chciałem.

0