Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Skytec SPL1000 naprawa końcówki mocy.

sliderrrr 07 Mar 2015 23:55 3327 3
 • #1
  sliderrrr
  Level 2  
  Witam.Posiadam od niedawna wzmacniacz Skytec model SPL 1000 ze spaloną końcówka mocy,szukałem na forum,ale nic na ten temat nie znalazłem.Problem jest taki,podjąłem się naprawy tej końcówki,wzmacniacz ruszył ale na samych sterujących,słychać było muzykę,wszystko było w porządku,po pod lutowaniu końcówki mocy poszło napięcie stałe na głośnik,spalił się jeden tranzystor końcowy,nie wiem co może być tego przyczyną,wiem że to nie jest najlepszy sprzęt dużo krytyki można o nim przeczytać,ale może ktoś z forum może mi pomuc.Płytka zrobiona jest dość ubogo,nie ma podkówki do regulacji prądu,wszystko jest dobrane na styk.W wolnym czasie rozrysowałem schemat tej końcówki,gdyż nigdzie go nie ma,może komuś też się przyda,schemat załączam poniżej. Pozdrawiam i czekam na jakąś fachową poradę.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  sliderrrr
  Level 2  
  Witam.A więc tak elementy wszystkie pomierzone i wszystkie dobre,natomiast sprawa wygląda tak,wzmacniacz jest uruchomiony,gra na samych sterujących,bez końcówki,co do tych napięć to tak jak odłączony jest głośnik i dokonuje pomiaru wszystko jest ok napięcia na bazach sterujących 1,05v,na bazie końcowego 0,47v,tak samo w gałęzi dodatniej jak i ujemnej idealnie,natomiast jak dokonam pomiaru z podłączonym głośnikiem,to nie ma symetrii, zasilanie na bazach sterujących jest na gałęzi dodatniej 1v,ujemna ma -1,12v a na bazach samych końcówek odpowiednio 0,42 i na ujemnej - 0,53v i to ten właśnie tranzystor uległ poprzednio uszkodzeniu,za bardzo go otwiera.Natomiast co do tranzystorów tych przed sterowaniem napięcie na bazach na obydwu cały czas skacze 0,31-0,90v tu jest różnie.Napięcie na wyjściu głośnika jest 0,5 mv,to jest w normie.Końcówka ta jest zasilana symetrycznie +_- 50v.tak też jest.Proszę o jakieś pomysły,może gdzieś jest jakiś błąd w konstrukcji,co tak te końcówki lecą,czekam na propozycje i pozdrawiam.
 • #4
  Piotrek84r
  Level 11  
  Witam serdecznie
  też nabyłem to badziewie (używane więc bez gwarancji), napisałem do producenta i otrzymałem oto taki schemat. Czy udało Ci się znaleźć przyczynę awarii? Może słabej jakości elementy?
  Być może komuś się przyda.
  Pozdrawiam