Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób działa ten układ?

08 Mar 2015 10:11 558 2
  • Poziom 10  
    Chciałbym zrozumieć w jaki sposób poniższy układ powiela napięcie. Zasilany jest napięciem stałym +2V, natomiast na wyjściu otrzymuję napięcie powyżej 1kV (nie udało mi się zmierzyć). Transformator jest zamknięty w bardzo niewielkiej obudowie (2x2cm). Moje pytania:

1. W jaki sposób napięcie stałe jest w tym układzie zamieniane na napięcie zmienne (rozumiem, że tranzystor robi tu za generator, ale jak, dlaczego?)?

2. W jaki sposób uzyskano tak dużą przekładnię napięcia?

3. Do czego służy rezystor w układzie?

Oto schemat:

W jaki sposób działa ten układ?

(Schemat narysowałem na podstawie reverse-engineringu, więc wyprowadzeń z transformatora nie jestem pewien)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Jest to generator Hartleya (poczytaj), sprzężenie transformatorowe z dużą przekładnią i obwodem quasi-rezonansowym na wyjściu.
  • Poziom 43  
    Brak rezystora w obwodzie bazy i obecnść rezystora w obwodzie wyjściowym wskazuje na pomyłkę przy odrysowywaniu.
    Cytat:

Jest to generator Hartleya (poczytaj)
    Moim zdaniem to nie jest generator Hartley'a (w którym nie ma sprzężenia transformatorowego) nie jest też Meissner'a (znany też jako generator Armstrong'a w którym jest sprzężenie transformatorowe), dlatego że to są generatory przebiegów sinusoidalnych, w których tranzystor pracuje w zakresie liniowym, co w przetwornicy nie jest dobrym rozwiązaniem.

W układzie przetwornicy zazwyczaj jest to generator samodławny, tylko że temu schematowi sporo do niego brakuje. Spotyka sie dwie wersje typu flyback i typu forward to co narysowałeś bardziej przypomina tę drugą.
    Coś podobnego jest tu:
    Link

Cytat:
    i obwodem quasi-rezonansowym na wyjściu.
    Gdzie ty to widzisz?