Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwertorowa GRAPHITE

wajkub92 08 Mar 2015 10:28 2556 14
  • #1 08 Mar 2015 10:28
    wajkub92
    Poziom 6  

Witam, chciał bym prosić o ocenę pewnej spawarki , która ostatnio pojawiła się na rynku, a mianowicie :Spawarka inwertorowa IGBT 230V, cykl 25%, system Hot Start, zabezpieczenie przeciw zwarciowe- firma graphite
    co o niej sądzicie? Generalnie brał bym sprwadzoną :Spawarka inwertorowa Dedra MMA 180A
    Napięcie 230 V 50 Hz, prąd spawania 10 - 180 A, cykl pracy 180 A 40%, elektrody 1,6 - 4,0 mm, waga 6,0 kg, Technologia IGBT.
    z tym, że posiada ona tylko rok gwarancji, a graphite 2 lata. Jeszcze jedna sprawa, graphite mógł bym kupić za 549 zl a nie 747 jak w katalogu. pozdrawiam

0 14
  • #2 08 Mar 2015 11:13
    mikii0077
    Poziom 9  

Ja kolego mialem taki sam dylemat i wkoncu zdecydowalem sie na magnum snake 200P
    Cykl pracy (60%): 200 A
    Cykl pracy (100%): 155 A
    Dalem za nia 560 zl i spawa naprawde bardzo dobrze.
    Co do firmy graphite jest to grupa topex tak ze jakosc pozostawia wiele do zyczenia.
    Osobiscie mam wyzynarke tej firmy i musialem przekladnie przerobic sobie sam bo sie rozleciala a zgubilem od niej paragon. Dodam ze od nowosci pracowala lacznie moze z 2h.

0
  • #3 08 Mar 2015 11:46
    zielonykosmita
    Poziom 15  

Graphite, Magnum, Topex, Snake - nie ma większj różnicy, wszystkie chińczyki są zrobione podobnie (może nawet w jednej fabryce). To jaka nalepka jest na spawarce zależy od tego jaka firma je zamówiła. Nie ma co porównywać wyżynarki ze spawarką bo powstawały one zapewne w różnych fabrykach nie powiązanych wogóle ze sobą. Widziałem kilka "chińczyków" - pracują one w pełnym mostku, konstrukcja uproszczona do maksimum (co może być też zaletą), najsłabszym ich ogniwem są według mnie wszystkie złącza rodem z taniego sprzętu audio - wsztrząsy, zanieczyszczenie, agresywne środowisko, i mogą się pojawić problemy. W spawarce TIG widziałem też śmieszny jonizator - iskrownik składał się z dwóch blaszek wyglądających jak styki z przekaźnika, przylutowane na płytce drukowanej.

0
  • #4 08 Mar 2015 16:01
    wajkub92
    Poziom 6  

no dobrze, ale 25% cyklu to nie za mało? i co z tym Hot Start oraz zabespieczeniem przeciwzwarciowym ? ułatwia to prace? Dodam , że spawarka jest do użytku domowego, ot zespawać bramę czy płot. A co do tego snake, wydaje się bardzo fajny i opinie o nim zadowalające ale u mnie w okolicy jest jedynie za 750 zl a to troszkę duzo. Racja graphite czy inne tego typu firmy to porównywalna półka ale generalnie cena do jakości dosyć nie zła. Mam kontakt z serwisantami sprzętu graphite i nie raz są w szoku że tak tanie narzędzia są tak dobrze zrobione , mowa o częściach stalowych , gdzie w większości tanich sprzętów montuje się plastik. w Pn bedę miał ich opinnię odnośnie spawarki graphite ale obawiam się ze w tak krótkim czasie zbyt wiele przy niej nie pracowali. Sam też jestem dość sceptycznie nastawiony do nowości.

0
  • #5 08 Mar 2015 18:40
    zielonykosmita
    Poziom 15  

Dla spawarek cykl pracy jest podawany 10 minutowy. Cykl pracy 25% oznacza że po każdych 2,5 minutach ciągłego spawania trzeba zrobić 7,5 minuty przerwy aby spawarka się schłodziła. Dlatego im większy prąd tym mniejszy cykl pracy. Jeśli te 25% jest podawane dla 180A to wątpię abyś w warunkach domowych miał potrzebę spawania takim prądem więcej niż te 2,5 minuty. Z mojego doświadczenia wiem że Hot Start ( czyli zwiększenie prądu na początku spawania) nie pomaga specjalnie w spawaniu - jeśli materiał jest zabrudzony (zardzewiały) to i tak są trudności z zapaleniem łuku przy pierwszym potarciu elektrody. Ważniejsze jest wysokie napięcie na wyjściu - myślę że co najmniej 50V - umożliwające przebicie warstwy rdzy. Bardziej przydatną funkcją jest Anti Stick (zabezpieczenie przeciwzwarciowe) - powoduje ono wyłączenie lub zmniejszenie do minimum prądu jeśli napięcie spadnie poniżej pewnej wartości przez pewien czas. Działa to tak że jeśli elektroda "złapie" do materiału to nie nagrzewa się do czerwoności jak przy spawaniu np. transformatorem spawalniczym ale daje się łatwo oderwać.

1
  • #6 08 Mar 2015 19:04
    wajkub92
    Poziom 6  

Oj coś o czerwonej elektrodzie wiem, ostatnio odpaliłem starą spawarke transformatorową nordice4.185 , kiedys spawała w miarę a teraz łapie i rozgrzewa elektrody do czerwoności w pare sec. bez wiekszego względu na amperaż (elektrody 2) , myślałem , że wina leży po mojej stronie wiec zaprosiłem doświadczonego spawacza i działo sie to samo, stąd pomysł na zakup nowej inwertorowej. Dobrze to teraz jak sprawdzić to napięcie na wyjściu ? nie jest to czasem to : Napięcie

230V ~50Hz?

0
  • #7 08 Mar 2015 19:26
    zielonykosmita
    Poziom 15  

230 V to napięcie zasilania :lol:
    Jak sprawdzić? Multimetrem.

0
  • #8 08 Mar 2015 19:27
    Michelson
    Poziom 20  

Nie. Chodzi o napięcie biegu jałowego na wyjściu spawarki. Wartość jego powinna być podana w danych technicznych spawarki, ale Graphite chyba tej wartości nie podaje, bo nigdzie nie znalazłem. Ogólnie im wyższe napięcie jałowe, tym lepiej.

0
  • #9 08 Mar 2015 19:28
    zielonykosmita
    Poziom 15  

Co do transformatora spawalniczego to nie ma chyba fizycznej możliwości aby zmnieniły się jego parametry z upływem czasu, prędzej elektrody Ci zawilgotniały

0
  • #10 08 Mar 2015 19:37
    wajkub92
    Poziom 6  

elektrody nowe , po pierwszych nieudanych próbach suszone w piekarniku. cos musi być z nia nie tak skoro pare lat temu nie majac zielonego pojecia o spawaniu byłem w stanie zrobić łuk oraz brzydko i koślawie zrobić pare "rzygów" pod czujnym spojżeniem ŚP Dziadka , legendy spawacza w okolicy. a teraz dzieje sie co opisałem wyżej nie tylko mi ale również doświadczonemu spawaczowi;/
    nie chodzi mi o 230v ale o 50 hz. Co do graphite.. nie tylko nie podają biegu jałowego ale piszą cykl 25%, bez podania amperażu, możliwe ze podają cykl 25% przy niższym niżeli max? taki chwyt marketingowy?

0
  • #11 08 Mar 2015 20:23
    zielonykosmita
    Poziom 15  

Napięcie 230V 50Hz to podane napięcie zasilania z sieci.

0
  • #12 12 Mar 2015 16:49
    wajkub92
    Poziom 6  

Witam, mam już uzupełnione info odnośnie graphite. Napięcie jałowe wynosi 78 v, ale jest to wartość trochę zawyżona i faktycznie wynosi ok 60+. Cykl25% jest podany przy największym amperażu. Dowiedziałem się także ze nie jest prawdą iż, napięcie na wyjściu powinno byś jak największe bowiem są określone standardy co do rodzaju spawarek i przy zbyt dużym biegu jałowym istnieje ryzyko porażenia prądem oraz łamie to jakieś przepisy Poż. Co do awaryjności spawarek, brak jeszcze informacji na ten temat bo sa w sprzedaży od ok 1 mies i żadna nie wróciła. Serwis w Pl dobrze prosperujący. Drodzy koledzy, gdybyście byli na moim miejscu to która spawarke kupilibyście :
    magnum snake 200P gwar. 2 lata cena - 700 zł
    graphite 160/200 gwar 2 lata cena- 540zl /613 zł

0
  • #13 13 Mar 2015 20:08
    Michelson
    Poziom 20  

Witam. Raczej nikt Ci jednoznacznie nie odpowie, bo to ta sama półka cenowa. Być może nawet bardzo podobne "wnętrzności" zamknięte w innej obudowie. Musisz zdać się na swoją intuicję. Jeśli masz jakieś kontakty z serwisem GRAPHITE, to może zaryzykujesz. Jak 2 lata wytrzyma, to dobrze, a jak nie, to serwis.
    Jak się zdecydujesz, to napisz na co, i może jakaś recenzja dla potomnych :).

0
  • #14 13 Mar 2015 20:20
    wajkub92
    Poziom 6  

Tak też zrobię, jeśli wybiorę graphite to postaram się tez jakieś foty bebechów wrzucić z racji , że to nowość. póki co pozdrawiam;)

0
  • #15 20 Mar 2015 16:24
    Expert Grupa Topex
    Poziom 13  

Witam,

W celu otrzymania dokładniejszych specyfikacji spawarki możesz skontaktować z infolinią lub poprzez adres e-mail umieszczony na stronie producenta. Możesz też skontaktować się ze mną osobiście poprzez adres: expert(malpa)grupatopex.pl ,a ja prześlę dokument z pełną specyfikacją danego modelu. Poza tym jeżeli masz na myśli spawarkę Graphite 56H806, to pracuje ona w cyklu 35%, jest lekka i posiada pasek transportowy, co jest dużym atutem w użytku przydomowym.
    Polecam również wizytę w jednym z centrów narzędziowych, gdzie nie tylko znajdziesz odpowiedź na swoje pytania, ale także będziesz miał możliwość własnoręcznego przetestowania spawarki. Jeśli napiszesz nam skąd jesteś, prześlemy Ci dokładne informacje z lokalizacją najbliższego punktu.

Pozdrawiam
    Tomek, Grupa Topex

2