Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

beninca BENINCA KBULL 8 OM - Krok po kroku + otwórz/zamknij

didotom 08 Mar 2015 14:24 10248 16
Optex
 • #1
  didotom
  Level 16  
  WItam!

  Proszę o pomoc,

  zamontowali mi właśnie silnik
  BENINCA KBULL 8 OM

  miał działać jako krok po kroku oraz tylko otwórz i tylko zamknij

  tzn centralka ma mieć możliwość sterowania tylko otwórz i tylko zamknij aby zdalnie wiedzieć czy otwarta brama czy zamknięta,

  a na pilotach ma być krok po kroku

  i wydaje mi się z tego co widzę to nie da się na tym silniku zrobić
  aby jednocześnie było krok po kroku oraz jednocześnie tylko otwórz i tylko zamknij.


  czy może się mylę? może samą centralkę da się wymienić co ma takie jednocześnie działające takie wejścia?

  Widzę, ze BENINCA KBULL 10 ma na płycie OPen CLOSE i PP tzn, że wpinając się centralą alarmową pod OPEN i CLose mógłbym tylko otworzyć lub tylko zamknąć,

  a natomiast z pilota mógłbym mieć Krok Po Kroku?

  takie rozwiązanie jest mi potrzebne, bo mamy juz kilka pilotów 4 kanałowych,
  jedną bramę z sinikiem NICE, tam mam na pilocie ustawione krop po kroku, natomiast pilot TTX4 sterujący z poziomu centrali alarmowej INTEGRA jest ustawiony na tylko OPEN lub tylko CLOSE.
  tzn ze ten model miały taką możliwość?

  Dziękuję za podpowiedź
 • Optex
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  didotom
  Level 16  
  Mareczny wrote:
  Logika w siłownikach Nice jest zgoła inna , niż u innych producentów , krok po kroku , to PP ,więc w Bennince powinno się udać.  Tylko z instrukcji wynika, że w menu dokonuje się wyborku czy działa krok po kroku czy Open/Close.


  na płycie głównej nie ma osobno CLOSE OPEN i PPP

  jest opisane natomiast, że PPP może jak się ustawić odpowiednio pracować jako OPEN/CLOSE,

  w necie w instrukcji widziałem, że modelu kbull 10 na płycie jest takie wejście jak CLOSE OPEN PPP w przeciwieństwie do wersji KBLULL 8M,

  (schemat centrali w załączniku)

  teraz mam podłączone
  COM z PP (chyba otwarcie)
  COM z PED ( Zamknięcie)

  ale nie ma krok po kroku
  Opisane w instrukcji jako:

  ''PP' - Wybiera tryb działania 'Przycisk PP' (krok po kroku) i nadajnika.
  On - działa OTWIERA>ZAMYKA>OTWIERA
  Off - OTWIERA>STOP.ZAMYKA>STOP

  oraz

  'oPcL' - ON - Włącza lub wyłącza wejście PP jako OTWIERA i wejście PED jako ZAMYKA.
  OFF - Wejścei PP i PED odpowiadają właściwym funkcjom


  czyli chyba lipa? czy może mylę się?

  druga fotka przedstawia inną centralkę beninca, i tam wydaje mi się, ze można zrobić to co potrzebuję, czy ktoś może mnie oświecić?


  pozdrawiam
 • Optex
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  didotom
  Level 16  
  Mareczny wrote:
  Wobec tego wyjaśnię - logika działania w siłownikach do automatyzowania bram - w jaki sposób chcesz zliczać czas , kiedy w momencie zadziałania funkcji otwórz , zatrzymujesz pracę siłownika ? Od którego momentu ma liczyć czas ? Na jaki sygnał ?

  "teraz mam podłączone
  COM z PP (chyba otwarcie)
  COM z PED ( Zamknięcie) "

  COM z PP - otwarcie całkowite
  COM z PED ( Pedestrian - pieszy ) - otwarcie częściowe ( funkcja furtki )
  przy wyłączeniu funkcji , działa jak opisuję powyżej , przy włączeniu , działa zgoła odwrotnie , możesz wykorzystać tą logikę jako sterowanie otwieraniem czasowym ( COM + PP) i zamykaniem z poziomu centrali (COM + PED). Słusznie zauważyłeś , że centrala centrali nie jest równa , w 10 M jest oczywiście funkcja osobnego sterowania otwieraniem i zamykaniem , jak w Nice.  Pilota mam NICE FLOR 4 kanałowego i jeden wolny przycisk chcę wykorzystać do sterowania tej bramy krok po kroku, podłączony do siłownika jest radio proxima NW2(2 kanałowe co prawda NW1 starczyłby), ktory jak otrzymuje sygnał z pilota nice flor to robi zwarcie na COM PP, czyli krok po kroku


  ale nie łapię jak teraz zmusić do realizowania TYLKO OTWARCIE i TYLKO ZAMKNIĘCIE


  proxima ma moduły, które działają z beninca, na zasadzie jeden kanał mógłbym zaprogramować jako otwarcie radiowo, a drugi zamknięcie, albo mogę z centralki dociągnąć 4 przewody które 2 zewrze styki na otwarcie i 2 styki na zamknięcie, ale nie widzę tego, jeśli to do wykonania na tym silniku opisz proszę mi to w miarę prosto.

  ewentualnie jeśli się nie da to wymienię na beninca 10m, bo rozumiem, ze tam nie ma problemu skoro jest PP i osobno otwarcie i osobno zamknięcie, czyli można sterować jednocześnie na oba sposoby?
  dzięki
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  didotom
  Level 16  
  Mareczny wrote:
  Musisz zbudować układ sterujący logiką bramy - z centrali alarmowej impuls na otwarcie , zliczyć czas otwierania bramy , dodać 3 sekundy , i po tym czasie zwykłym przekaźnikiem ze stykami com i nc rozłączyć sygnał w centrali bramy z fotokomórek , wtedy będzie otwarcie z podtrzymaniem , na zamykanie musisz wykorzystać odwrotną kolejność sygnałów , więc temat do zrealizowania w sposób analogowy ( 4 tranzystory , 2 przekaźniki , elementy bierne - kondensatory i oporniki ) lub cyfrowy - mikroprocesor , 2 tranzystory , 2 przekaźniki i 4 elementy bierne , plus napisać prosty program ( do procesora ) . W innym wypadku trzeba zmienić centralę sterującą , na podaną przez Ciebie Benninca 10M .


  Faktycznie można, w sumie mogę dać kontaktorny i zrobić logikę tez na centrali alarmowej, ale tam mało już wyjść wirtualnych,

  więc chyba wymienię centralę samą w silniku , bo rozumię, że nie będzie problemu
  po prosty z siłownika wyciągnac centralkę samą 8m i wsadzić tam po prostu 10m?


  pozdrawiam
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  didotom
  Level 16  
  Mareczny wrote:
  Możesz śmiało przekładać , sprawdź gabaryty , czy wejdzie w obudowę , poprawność połączeń , programowanie ruchu , i masz co chciałeś.  Dzięki za pomoc, wszystko jasne,

  pozdrawiam
 • #10
  michalb5100
  Level 11  
  Witam.
  Otóż ja mam podobny problem ponieważ przyszedł mi napęd bull8om ale nie ukrywam że w ogóle nie montowałem takich napędów.
  Mam pytanie czy do tej centralki dopasuję piloty Wiśniowskiego , mam dwa wolne kanały na tym pilocie a może uda się użyć jednego kanału na zasadzie włączam to otwiera ponownie wciskam ten sam i zamyka .
  Z tego co zauważyłem mam podpięty enkoder i krańcówki w tym napędzie !
 • #11
  Fest3r
  Level 14  
  Tylko zewnętrzny odbiornik radiowy działający z pilotami wiśniowskiego rozwiąże problem. Podłączony pod com i pp, no i zasilanie 24V.
 • #12
  michalb5100
  Level 11  
  Kurde.. Jak mi sprzedawali ten napęd pytałem 3 razy czy oby na pewno będzie można zaprogramować te piloty do tej centrali, co za ludzie ..A masz na myśli jakiś konkretny odbiornik Wiśniowskiego ?
 • #13
  Fest3r
  Level 14  
  Odbiornik musisz dopasować do pilota wiśniowskiego. Nie znam rodzajów odbiorników i pilotów wiśniowskiego wiec nie doradzę konkretnie. Firma Proxima produkuje też odbiorniki uniwersalne lub zamienniki tańsze niż oryginał, możesz do nich wysłać zapytanie ze zdjęciem pilota to dobiorą odbiornik.
 • #15
  Fest3r
  Level 14  
  Bull 8 ma wbudowany odbiornik pasujący tylko do pilotów beninca, żadnych innych do niego nie zaprogramujesz.
  Do co radia wiśniowskiego to nie jestem w stanie Ci na 100% doradzić bo nie znam systemów radiowych tej firmy, mogą mieć kilka rodzajów pilotów i odbiorników. Na pewno wystarczy Ci jedno kanałowy odbiornik, będzie trochę tańszy niż ten dwu kanałowy, który pokazałeś.
 • #16
  michalb5100
  Level 11  
  A można tak zaprogramować oczywiście jak dokupię odbiornik ( są 24V , i na dwa kanały ) że jednym przyciskiem tylko otwieram a drugim tylko zamykam , bo rozumiem że jak będzie sterowanie jednym kanałem(przyciskiem ) to wciskam-OTWIERA , wciskam -ZAMYKA ? Chciałbym też podpiąć ten napęd do domofonu żeby nim sterować , ale czy tak się da ? Instrukcja do Bull8om jest cieżka mało opisowa a tak naprawdę trudno w niej cokolwiek załapać jak się nie jest Instalatorem !
 • #17
  Fest3r
  Level 14  
  Można zmienić w logice centrali wejście pp i ped na otwórz i zamknij i wtedy możesz podłączyć odbiornik 2 kanałowy z zaprogramowanymi 2 osobnymi przyciskami na pilocie otwórz i zamknij ale wtedy domofon możesz podłączyć tylko na otwórz. Wtedy nie będziesz mógł z pilota zatrzymać bramy w połowie i nie będziesz mógł jej zamknąć z domofonu (możesz ustawić w centrali zamykanie automatyczne po czasie).
  Radziłbym jednak nic nie zmieniać w logice tylko podłączyć 1 kanał odbiornika pod pp razem z domofonem i wtedy wykorzystasz jeden przycisk pilota, który będzie działał w trybie: otwiera - stop - zamyka.
  Było to już opisywane w tym temacie