Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór transoptora do tranzystora TIP35A

08 Mar 2015 15:07 1242 13
  • Poziom 8  
    Projektuję urządzenie do sterowania oświetleniem (7 kanałowy sterownik, na wyjściu są żarówki 12V 3,5W). Chciałbym do tego zastosować tranzystor TIP35A. Potrzebna moc na jednym kanale 140 W ok 11,5 A. Wyczytałem z charakterystyki TIP35A Hfe przy założeniu max prądu kolektora Ic 15A, będę potrzebować wzmocnienie Hfe=40. Prąd bramki wychodzi Ib=15/40=0,375A [Ib=Ic/Hfe].
    Chciałbym zabezpieczyć układ sterowania optoizolacją galwaniczną. Jednakże problem tkwi w dużym prądzie kolektora transoptora. W tej sytuacji lepiej zastosować jakiś pośredni tranzystor, jeśli tak to jaki? czy droższy transoptor jak np. TLP250. Co polecilibyście?
  • Poziom 32  
    Tranzystor TIP35 to jest niedobry pomysł do sterowania włączaniem żarówek najlepiej zastosuj MOSFETa .
  • Poziom 8  
    Jakiego Mosfeta byś zaproponował w miejsce TIP35?
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Tak nie da się wysterować takiego BJT mocy.
    Pomijam fakt oczywistego błędu - żarówki w emiterze.
    Obciążenie powinno być w kolektorze/drenie (co odwraca fazę - trzeba zmienić to w uC), jeśli obciążenie musi być włączane "w plusie" (żarówki podłączone do masy) - trzeba MOSFET P-channel. Tylko MOSFET, nie BJT.
    MOSFET N-channel np. http://www.tme.eu/pl/details/irlb8721pbf/tran...ory-z-kanalem-n-tht/international-rectifier/# - można go sterować sygnałem już od 5V (z uC).

No i pytanie - po co izolacja (transoptor)?
    Jakie napięcie zasilania uC?
  • Poziom 8  

Edytuj

Myslałem o zastosowaniu optoizolacji w celu zabezpieczenie układu mikrokontrolera w przypadku zwarcia tranzystora (żeby na uC nie poszło 12 V).
    Zasilanie układu mikrokontrolera -> 5V.
    Czy pomiędzy transoptor, a tranzystor powinienem wstawić szeregowo jakiś rezystor ograniczający, czy przy MOSFET-ach jest to niepotrzebne?
    Rezystor R1 jest tylko do rozładowania pojemności z tranzystora.
  • Poziom 8  

Edytuj

Dzięki za odpowiedz trymer01.

Naniosłem poprawki na schemat.Miałoby to wyglądać tak jak powyżej ?
  • Poziom 8  
    Witam,

Zrobiłem płytkę, zaprogramowałem procka, jednakże napotkałem problem. Mianowicie jak zapalam diodę (wystawiam wyjście z procesora) na wyjściu gaśnie żarówka? Miałby ktoś jakąś radę, gdzie popełniłem błąd. Poniżej schemat połączenia modułu wykonawczego:

Poniżej filmik przedstawiający zachowanie się układu:

Ogólnie wystawiam niski stan na pinie procesora -> zapalam diode od transoptora -> i gaszę żarówkę na wyjściu ?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    desperadosss napisał:
    Zrobiłem płytkę, zaprogramowałem procka, jednakże napotkałem problem. Mianowicie jak zapalam diodę (wystawiam wyjście z procesora) na wyjściu gaśnie żarówka? Miałby ktoś jakąś radę, gdzie popełniłem błąd. Poniżej schemat połączenia modułu wykonawczego:

To jest działanie zgodne z koncepcją układu.

Porównaj układy z postów #5 i #7 - ten pierwszy zapala żarówkę gdy dioda transoptora jest oświetlona, ten drugi działa na odwrót.
  • Poziom 8  
    Nie jest to problem zmienić w uC własnie to robię. Powstał mały inverter na diodach ale to nie przeszkadza.

Tak powinno to wyglądać ostatecznie.

Edytuj

Dzięki za pomoc.
  • Poziom 8  
    Czeski błąd już poprawiłem. Dzieki