Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki klej? - Jakim klejem złączyć metal z plastikiem w klapie matrycy?

kano1975 13 Dec 2016 22:53 13728 37
    Lukalago
    Level 26  
    Temat stary, ale zapewne wciąż aktualny.
    Przetestowałem kilka różnych epoksydów i polecam klej STEEL WELD EPOXY DV477 firmy Versachem. Jest jeszcze mocniejszy od Distalu i co najważniejsze nadmiernie nie spływa. Pełna twardość po ok 20h. Po wyschnięciu można spoinę obrabiać mechanicznie.
    ordos18
    Level 10  
    Kleiłem niedawno wyłamane kołki z obudowy laptopa, gdzie musiałem zalać je klejem dookoła, trzyma elegancko. Używałem wówczas kleju DISTAL CLASSIC, ale nie jest on już dostępny w sprzedaży. Co teraz polecacie do podobnych napraw?

Oprócz wspomnianego w poprzednim poście (5 lat temu...) żywicy VersaChem Steel Weld Epoxy natknąłem się w sieci na różne inne polecane epoksydy, np.:
    VersaChem Plastic Welding
    Den Braven Epoxy Metal
    CX80 Auto Weld
    Techniqll
    Dragon
    Kafuter

Każdy producent ma jeszcze wiele podobnych odmian tych klejów, a specyfikacja nie bardzo pokazuje różnice. Może miał ktoś do czynienia z różnymi klejami dostępnymi współcześnie.
    LightOfWinter
    Level 34  
    Witam,

Ja spawam uszkodzony - połamany plastik tak żeby trzymał metalowy element na swoim miejscu.
    Oczywiście trzeba to robić tworzywem tego samego typu. Dodatkowo daję naddatki materiałowe. Moim zdaniem jest to lepsze niż wszelkie kleje ponieważ:
    1) nie trzeba czekać
    2) nie trzeba mieć kleju
    3) łączymy materiał z tym samym materiałem - więc siła łączenia jest największa jeśli zrobimy to prawidłowo
    4) na zewnątrz nie ma żadnych śladów naprawy
    5) Możemy w ten sposób uzupełniać większe i mniejsze ubytki w trudno dostępnych elementach lub gdy naprawa musi być "na wczoraj".
    ordos18
    Level 10  
    Tę metodę też widywałem na forach, ale nigdy nie próbowałem spawać plastiku. Mam hot-aira, to może spróbuję na jakiejś obudowie z laptopa.

Zalety wydają się spore, ale
    LightOfWinter wrote:
    3) łączymy materiał z tym samym materiałem - więc siła łączenia jest największa jeśli zrobimy to prawidłowo

To się zgadza, o ile materiał jest wytrzymały. Nie wiem czy żywica nie będzie miała lepszej wytrzymałości mechanicznej od tandetnego tworzywa. Myślę, że najbardziej krytyczne jest połączenie metalowych kołków (chyba mosiężnych) z tworzywem lub klejem - w zależności od wybranej metody naprawy.
    LightOfWinter
    Level 34  
    ordos18 wrote:
    Tę metodę też widywałem na forach, ale nigdy nie próbowałem spawać plastiku. Mam hot-aira, to może spróbuję na jakiejś obudowie z laptopa.

Witam
    Hot-air nie zawsze jest najlepszym wyborem przy spawaniu plastiku. Ja często robię to starym grotem lutownicy (potem trudno doczyścić) ustawionym na odpowiednią temperaturę. Można zacząć od np.240 stopni i potem zwiększać lub zmniejszać w zależności od zachowania tworzywa.
    Hot-air daje dużą moc i dobry przetop, ale często prowadzi do deformacji kształtów, więc ja nie stosuję go zbyt często.
    keseszel
    Level 26  
    Kleiłem distalem i nie trzymało.
    ordos18
    Level 10  
    Będę musiał spróbować, dzięki za wskazówki. Mam jakąś obudowę, będzie w sam raz na eksperymenty.
    Jakąś klejową alternatywę jednak nadal wolałbym mieć w zapasie. Można nie mieć czym spawać... No tylko Distal już niedostępny, dlatego szukam innego kleju/żywicy.

keseszel wrote:
    Kleiłem distalem i nie trzymało.

W moich zastosowaniach laptopowych trzymało (i nadal trzyma) bardzo dobrze. Może to była kwestia rodzaju tworzywa lub przygotowania powierzchni? Nie ma klejów do wszystkiego, Distal ma również swoje ograniczenia, jak choćby PP, którego nie sklei (może z primerem by poszło, ale nie mam w tym temacie wiedzy ani doświadczenia, nie chcę wprowadzać w błąd).
    LightOfWinter
    Level 34  
    Witam

Distal to dobry klej. Ale klejenie to sztuka i naprawdę trzeba sporo wiedzieć żeby uzyskać dobrej jakości spoinę. A żeby trzymał trzeba odpowiednio przygotować - oczyścić, zmatowić itd. klejone powierzchnie.

Co do klejenia polecam poczytać np. materiały na stronie firmy Patex
    przykładowo: sos-super-klej-do-plastiku
    Ten klej jest dość ciekawy bo ma w zestawie oprócz kleju tzw. primer do przygotowania powierzchni.

Zamiast Distal-u można użyć Poxipol. Ja jednak lubiłem Distal Rapid, dawał ładną bursztynową spoinę. W internecie można znaleźć informację że "Producent -Libella zakończył produkcję kleju Distal oraz Distal Rapid".