Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens Siwamat 528 - Startuje na krótko na max obrotach i zatrzymuje się.

armus 08 Mar 2015 19:06 522 4
  • #1 08 Mar 2015 19:06
    armus
    Poziom 11  

Witam.
    Objaw nastepujący: Pobiera wodę i potem zamiast obracać powoli bębnem rusza bardzo szybko jakby miała zamiar wirować i się zatrzymuje i tak przechodzi cały program. Tak samo jest na wirowaniu.
    Sprawdzone:
    1. Silnik. Działa prawidłowo. Sprawdzony po wymontowaniu według opisu na elektrodzie. Trochę szumią łożyska, ale to raczej wpływu nie ma na sytuację. Jeśli pralka "ożyje" to je wymienię. :-)
    2. Tacho raczej OK. Rezystancja ok 16 Ohm. Nie mierzyłem napięcia.
    3. Triak sprawdzałem omomierzem. Jest rezystancja na lini A1-bramka, ale nie pamiętam za nic jaka. Jak trzeba to rozbiorę raz jeszcze i zmierzę. Pozostałe kombinacje - nieskończoność Ohm.
    4. Odpływ drożny, pompa działa.
    5. Hydrostat raczej sprawny. "Odzywa się" i sprawdzany według opisu w internecie.
    Bardzo podobny temat w którym skończyło się wymianą modułu: Link

Teraz pytania:
    1. Czy podobny objaw może wskazywać na mechaniczne uszkodzenie programatora? Wylutowałbym, chociażby z ciekawości, ale lutownica odeszła do wieczności. Jutro kupię nową.
    2. Czy objaw może wskazywać na zanikanie sygnału z tacho? Jeśli tak to w tym modelu są jakieś standardowe miejsca?
    3. Co jeszcze sprawdzić aby potwierdzić lub wykluczyć usterkę procesora? Podmiana na sprawny moduł nie wchodzi w grę, gdyż nikt w okolicy nie dysponuje :-)
    4. Jeśli triak byłby uszkodzony to co zazwyczaj "leci" przy okazji?

Z góry dzięki za wszelki odzew

0 4
  • #2 08 Mar 2015 19:47
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Mar 2015 20:03
    armus
    Poziom 11  

szypek72 napisał:
    Sprawdż czy przewody pomiędzy silnikiem a programatorem są całe. Podmień dla pewności triaka na nowy.

Przewody wyglądają na całe. Z rana spróbuję "przedzwonić" dla pewnosci. Triaka kupię jutro i podmienię. Koszt to chyba kilka PLN. A leci jeszcze coś przy tej okazji. Jakie elementy na płytce sprawdzić? Podpowiesz?

0
  • #4 08 Mar 2015 20:08
    peter falk
    Specjalista AGD

16 om cewki tacha to raczej slabe OK.

0
  • #5 08 Mar 2015 20:13
    armus
    Poziom 11  

peter falk napisał:
    16 om cewki tacha to raczej slabe OK.

Mierzone na zaciskach kostki silnika. A ile powinno być? może coś pokręciłem bo pisałem z głowy a pomiar robiłem wczoraj, ale jak podasz prawidłową wartość to zmierzę raz jeszcze i wszystko się wyjaśni.
    P.S. Czytałem gdzieś na elektrodzie o silniku boscha i rezystancji tacha i chyba coś koło 17 ohm było podane. Spróbuję ten post odszukać.

EDIT 1:
    Jest: Link

EDIT 2:
    I okazało się że przyczyną jest pęknięty magnes w silniku. Sam silnik działa ale tacho nie generuje napięcia. Czy ta część jest do dostania? Czy może ktoś z forumowiczów ma na zbyciu silnik do tego modelu? Czy do siwamata 528 "podejdzie" silnik z innego modelu Siemens'a lub Bosch'a?
    Silnik bosch'a Maxx7 wygląda bardzo podobnie (przynajmniej na zdjęciach)

EDIT 3:
    Wymiana silnika ostatecznie załatwiła sprawę :D Teraz pralka nabrała chęci do życia. :-p
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i udzielone rady/sugestie.

0