Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakładanie nowej instalacji elektrycznej w domu. Początkujący. Brać się?

Mariomati 09 Mar 2015 11:45 2979 28
  • #1 09 Mar 2015 11:45
    Mariomati
    Poziom 1  

Witam!

Już za krótką chwilę rozpoczynam remont piętra w domu. Mieszkam z rodzicami, skapła mi się góra. Przede mną gruntowny remont i pytania na które muszę sobie odpowiedzieć. Instalacja elektryczna aktualna jest stara i źle dobrana do aktualnych standardów. Chcę ją całą wywalić i zrobić nową od zera. Potrzebuję założyć osobny licznik energii, żeby podsumować moje wydatki oraz rozdzielnia by się przydała.

Mam czas, lubię się uczyć i poznawać coś nowego. Nic mnie nie pogania. Pytaniem jest czy opłaca mi się samemu spróbować za to zabrać? Czy machnąć ręką i zapłacić fachowcowi? Jeżeli próbwać to czy możecie polecić jakieś książki poradniki filmy dla początkujących itd? Nie chce nic skomplikowanego. Gniazdka i światła to wszystko ;)

Mam do zagospodarowania 55m2. Przyszłą kuchnię łazienkę i 2 pokoje.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam serdecznie
    Mateusz Parus

0 28
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 09 Mar 2015 12:04
    arewin
    Poziom 21  

Witam, proponuję fachowca jeśli z elektryką i projektowaniem nie masz nic wspólnego.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 09 Mar 2015 12:12
    tomjed
    Poziom 27  

Powiem Ci tak: Jak sam zrobisz, to będziesz wiedział jak masz zrobione. Ale bez wiedzy i uprawnień nie powinieneś się za to zabierać. Z drugiej strony rzucanie kabli i obsadzanie puszek to nic wielkiego, ale trochę trzeba wiedzieć. Pytałeś o opłacalność. No cóż jak masz czas to pewnie. Dobry elektryk policzy sobie 40-50PLN za punkt, ale znajdziesz i takiego co zrobi to za 20PLN. Ja zrobiłem sobie cały dom piwnica parter i piętro. zrobiłem tak jak ja chciałem, a nie jak łatwiej było fachowcowi. Wiem co i jak jest ułożone, nie ma uszkodzeń przewodów i takie różne tam. Filozofii w tym nie ma dużo. Rozdzielnie natomiast niech zepnie już ktoś kto potrafi i ma uprawnienia. Ja u siebie też spiąłem sam...:D, ale do tego momentu zrobiłem uprawnienia.

pzdr

0
  • #4 09 Mar 2015 12:14
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Jeśli nie masz zielonego pojęcia to nie bierz się za to. Zapoznanie z literaturą jak najbardziej wskazane ale wykonanie pozostaw osobie wykwalifikowanej do tego typu robót, która pewnie nie jedną rzecz Ci z praktycznego punku widzenia doradzi/podpowie.
    Najlepiej poczytaj podobne tematy na forum w których jest pytanie o weryfikację schematu ideowego tablicy rozdzielczej.

0
  • #5 09 Mar 2015 12:31
    zbich70
    Specjalista elektryk

Mariomati napisał:
    Pytaniem jest czy opłaca mi się samemu spróbować za to zabrać?

Nie opłaca się a wręcz może mieć odwrotny skutek, czyli słono dopłacisz za poprawki.

Naukę najlepiej zaczynać od podstaw i pod okiem kogoś doświadczonego.

0
  • #6 09 Mar 2015 14:06
    caveman67
    Poziom 12  

tomjed napisał:
    Ja u siebie też spiąłem sam..., ale do tego momentu zrobiłem uprawnienia.

I oczywiście wykonałeś również pomiary wykonanej przez siebie instalacji :), z której będziesz bezpiecznie korzystał Ty i Twoja rodzina.

0
  • #7 09 Mar 2015 14:58
    tomjed
    Poziom 27  

caveman67 napisał:
    I oczywiście wykonałeś również pomiary wykonanej przez siebie instalacji :), z której będziesz bezpiecznie korzystał Ty i Twoja rodzina.

A żebyś wiedział, że pomiary zostały wykonane... Po za tym nie odebrał bym domu bez nich, ale jako "fachowiec" to o tym na pewno wiesz...

0
  • #8 09 Mar 2015 16:13
    fighter
    Poziom 21  

Kolego Tomjed jak ty masz "Rozdzielnie" w domu to faktycznie musiał połączyć ją fachowiec hehe Zobaczysz swoją fachowość za 10-15 lat a nie teraz gdy instalacja jest nowa.

Nie oszukujmy się bez wiedzy i praktyki nikt nie zrobi lepiej instalacji od elektryka który ma wiedzę, praktykę i co najważniejsze jest świadomy zagrożenia porażenia prądem itd.

Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane.

Kolego mariomati zatrudnij elektryka, ewentualnie pod jego nadzorem spróbuj część pracy wykonać jeśli się na to zgodzi i będzie widział, że masz smykałkę :P
    Samemu ciężko to widzę ino problemów możesz sobie narobić.
    A o ewentualne pomysły swojego elektryka możesz zapytać na elektrodzie.

-1
  • #9 09 Mar 2015 17:18
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kolega tomjed dołączy zdjęcia swojej rozdzielni, i będzie wszystko jasne, bez niedmówień.

0
  • #10 09 Mar 2015 18:05
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Mariomati napisał:
    czy opłaca mi się samemu spróbować za to zabrać? Czy machnąć ręką i zapłacić fachowcowi

I jedno i drugie. Dogadać się z fachowcem by wszystko obejrzał i "zaprojektował " . Tobie pokazał gdzie wykuć i jakie położyć przewody , czyli ty będziesz "murzyn " co wykona czarną robotę. Ale za to obniżysz sobie koszty ,resztę ma wykonać elektryk . A dlaczego ma przyjść na samym początku elektryk, bo te błędy przy zamawianiu części , przewodów i określaniu miejsca montażu są najdroższe w całym cyklu inwestycji .
    fighter napisał:
    A o ewentualne pomysły swojego elektryka możesz zapytać na elektrodzie.

A to też święta prawda .

0
  • #11 09 Mar 2015 18:30
    zbich70
    Specjalista elektryk

Krzysztof Reszka napisał:
    czyli ty będziesz "murzyn " co wykona czarną robotę.

I to jest kwintesencja tematu, której nie chciałem napisać, bo zawiera ona "anty-jakieś" poglądy... :D

0
  • #12 15 Mar 2015 15:11
    tegas40
    Poziom 11  

Czy każdemu Bolkowi wydaje się ,że jak naładuje akumulator będzie już elektrykiem?
    Widzialem jak motorniczy prowadzi tramwaj i pewnie dam sobie radę ale czy chciałbyś ze mną jezdzić?W tym dziwnym kraju kazdy chce zaoszczedzic na fachowcach więc próbuje samodzielnie wykonać to i owo.Proponuje więc zacząć od laserowej korekty wzroku a jak nie wyjdzie to okulista coś poprawi i będzie dobrze.

0
  • #13 15 Mar 2015 15:54
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Najpierw trzeba zrobić projekt, potem trzeba to policzyć. Jak się z tym uporamy to możemy myśleć co dalej. Czarna robota... nie wiem jak to w wypadku wyższych napięć, ale do 1kV jest bardzo niefajnie :D Chyba, że będą nowe posadzki, a ściany z płyt GK.

0
  • #14 15 Mar 2015 21:01
    jann111
    Poziom 31  

pol102 napisał:
    Najpierw trzeba zrobić projekt, potem trzeba to policzyć. Jak się z tym uporamy to możemy myśleć co dalej.

A co takiego w tym projekcie będzie, czego przeciętny wykonawca by nie wiedział, ewentualnie wiedzieć nie powinien ???
    Projekt przy remoncie mieszkania to farsa, a skoro prawo mówi inaczej to tym gorzej dla.... prawa.

0
  • #15 15 Mar 2015 21:48
    zubel
    Warunkowo odblokowany

jann111 napisał:
    pol102 napisał:
    Najpierw trzeba zrobić projekt, potem trzeba to policzyć. Jak się z tym uporamy to możemy myśleć co dalej.

A co takiego w tym projekcie będzie, czego przeciętny wykonawca by nie wiedział, ewentualnie wiedzieć nie powinien ???
    Projekt przy remoncie mieszkania to farsa, a skoro prawo mówi inaczej to tym gorzej dla.... prawa.

To projekt ma w moim domu rozkazywać, gdzie mam postawić telewizor a gdzie komputer. Gdzie mam włączyć oświetlenie?. Kolega ma rację. Wierutna bzdura. Wystarczy trochę wiedzy i taki remont instalacji dla siebie. Można zrobić samemu. Zejdzie to dłużej i roboty więcej (brak wprawy )

0
  • #16 15 Mar 2015 22:08
    slawekx
    Poziom 28  

zubel napisał:
    Wystarczy trochę wiedzy i taki remont instalacji dla siebie. Można zrobić samemu. Zejdzie to dłużej i roboty więcej (brak wprawy )

A jak wiedzy będzie za mało i brak wprawy spowoduje że kogoś zabije albo chałupa się spali to ubezpieczenie to pokryje ? Lepiej niech zrobi to fachowiec.

0
  • #17 15 Mar 2015 22:29
    pol102

Rączka rączkę myje. Każdemu z Was przydałby się kubeł zimnej wody na przywrócenie właściwego toku myślenia. Jak w projekcie wyjdzie, że trzeba położyć 5x4mm^2, to Wy i tak położycie 5x1,5mm^ bo to przecież głupota jest... jakieś spadki napięć, ograniczenia obciążalności przez wzgląd na ułożenie przewodów... To wszystko to jest bełkot. Popieranie partactwa i fuszery - jakie to swojskie. Zero odpowiedzialności, zero jakości - elektrotechnikę od techników po studia powinno się zlikwidować. Po co komu elektrycy skoro piekarze i aktorzy mogą robić instalacje "z głowy". Zastanówcie się dobrze.

0
  • #18 15 Mar 2015 23:05
    jann111
    Poziom 31  

pol102 napisał:
    Rączka rączkę myje

Święte słowa, bo te wymogi PB to właśnie rozmycie odpowiedzialności. Wymogi, które wymianę instalacji na poddaszu stawiają na równi z budową hipermarketu. Byle dorwać leminga i zrobić drenaż kieszeni.
    pol102 napisał:
    Po co komu elektrycy skoro piekarze i aktorzy mogą robić instalacje

Tego nie podważam. I tu jest pole do popisu dla ustawodawcy. Wystarczy wprowadzić większą odpowiedzialność. Odpowiedzialność której nie da się rozmyć. Zrobiłeś coś, bierzesz na siebie odpowiedzialność stawiając podpis. Wtedy nikt nikogo nie będzie szukał.

Dodano po 3 [minuty]:

pol102 napisał:
    Jak w projekcie wyjdzie, że trzeba położyć 5x4mm^2, to Wy i tak położycie 5x1,5mm^ bo to przecież głupota
    pol102 napisał:
    to jest bełkot

0
  • #19 15 Mar 2015 23:23
    Krzysztof Reszka

Ja bym miał pytanie do kolego Pola czy jest jakikolwiek wymógł (obowiązek) prawny wykonania projektu do nowego domu jednorodzinnego i to samo pytanie do przebudowywanego domu czy mieszkania. Bo może się tu nie potrzebnie ekscytujemy tym tematem.

0
  • #20 15 Mar 2015 23:26
    bearq
    Poziom 36  

Jeśli chce niech kładzie, ale na koniec przydał by się już elektryk który to wszystko pomierzy przejrzy i zatwierdzi. Dużej filozofii w robieniu bruzd i kładzeniu przewodów nie ma a jak sobie autor położy tak będzie miał - proste. Powtarzane argumenty o śmierci też są raczej z "tyłka", chyba każdego z nas nie raz i nie dwa kopneło 230V i jakoś żyjemy i mamy się dobrze co oczywiście nie znaczy że tego zrobić nie może. Akurat porażenie tutaj jest mało prawdopodobne o ile elektryk to sprawdzi. Gorzej jest jak puścimy zbyt cienkie kable czy zapomnimy o czymś ale to już pretensje tylko do samego siebie.

0
  • #21 15 Mar 2015 23:42
    Samuraj
    Poziom 35  

Opowiem na własnym przykładzie jak to wyglądało. Robiłem remont kapitalny domu a przy remoncie pieniądze wolałem bardziej wydać na materiał jak robociznę więc co się dało robiłem sam - podobnie jak elektrykę. Sam sobie wyznaczyłem gdzie i jakie mają być gniazdka, gdzie punkty świetlne, gdzie włączniki i jakich sprzętów będę w domu używał. Nie robiłem żadnego projektu gdyż robiłem to dla siebie i nie jest to jak ktoś wyżej napisał hipermarket tylko mieszkanie. Znajomy robił podobny remont to potem 3 razy musiał przerabiać bo taki fajny miał projekt. Całość prac zrobiłem sam, kładłem przewody, wycinałem wiertłem koronowym gniazda na puszki oraz zainstalowałem rozdzielnie. Na koniec przyszedł elektryk posprawdzał wszystko, porobił pomiary i stwierdził iż chyba instalacje robiłem sam. Na pytanie czy coś jest źle że tak mówi - odpowiedział krótko, iż elektryk nie wykonał by takiej instalacji gdyż kosztowała by majątek a jakość wykonania jest aż nadto pedantyczna.

1
  • #22 15 Mar 2015 23:48
    Adam_Bandit
    Poziom 20  

Niektórzy próbują z kładzenia przewodów "zrobić" loty w kosmos. Moim zdaniem da się wykonać tę instalację prawidłowo bez projektu, ale konieczna jest wizja lokalna, dobrze należy przemyśleć jakie odbiorniki będą podłączone- jaka będzie ich moc i jak rozmieszczone, dobrze należy ustalić trasy kablowe.

pol102 napisał:
    akieś spadki napięć, ograniczenia obciążalności przez wzgląd na ułożenie przewodów...

To też da się policzyć, a jeśli ktoś potrzebuje pięknego rysunku to niech buli za projekt:) i wtedy może spać spokojnie.

Dodano po 2 [minuty]:

Samuraj napisał:
    oraz zainstalowałem rozdzielnie

rozdzielnicę, rozdzielnia to pomieszczenie, rozdzielnica to właśnie ta ów "skrzynka" z aparatami wisząca na ścianie bądź w ścianie.

0
  • #23 16 Mar 2015 00:01
    Samuraj
    Poziom 35  

Nie zaznaczyłem najważniejszego, jak by nie była to prosta sprawa to należy:
    - umieć obsługiwać podstawowe narzędzia takie jak wiertarka, młotek, dłuto, wkrętak
    - mieć pojęcie o prądzie i o niebezpieczeństwie jakie wynika z prac związanych z prądem
    - wiedzieć jak mocować przewody, widziałem takich magików gdzie mocowali na gwoździe zaginając je i w ten sposób mocując przewody
    - wiedzieć jak zamocować puszki instalacyjne i na osprzęt - kołkiem rozporowym się nie da, choć znałem takiego co tak chciał zrobić
    - wiedzieć iż są takie strefy gdzie przewodów i punktów instalacyjnych nie powinno być
    - wiedzieć jakich przewodów (przekroje, liczba żył) stosować przy konkretnych obwodach

1
  • #24 16 Mar 2015 00:04
    fighter
    Poziom 21  

Kolego samuraj wstaw zdjęcie swojej rozdzielnicy instalacji bo chciałbym ja tudzież koledzy na forum twojej dokładności, pedantyczności i solidności się poduczyć

Czytam to i oczom nie wierze.

0
  • #25 16 Mar 2015 00:17
    slawekx
    Poziom 28  

Szanowni koledzy ustalmy raz na zawsze może się wreszcie ktoś wypowie czy do instalacji w domu. w mieszkaniu prywatnym potrzebny jest projekt i czy może taką instalacje zamontować osoba nie mająca żadnych uprawnień.

0
  • #26 16 Mar 2015 04:54
    retrofood
    Moderator

slawekx napisał:
    Szanowni koledzy ustalmy raz na zawsze może się wreszcie ktoś wypowie czy do instalacji w domu. w mieszkaniu prywatnym potrzebny jest projekt i czy może taką instalacje zamontować osoba nie mająca żadnych uprawnień.

A więc ustalamy.

zubel napisał:

To projekt ma w moim domu rozkazywać, gdzie mam postawić telewizor a gdzie komputer. Gdzie mam włączyć oświetlenie?. Kolega ma rację. Wierutna bzdura. Wystarczy trochę wiedzy i taki remont instalacji dla siebie. Można zrobić samemu. Zejdzie to dłużej i roboty więcej (brak wprawy )

Kompletne nieporozumienie. Bo czym jest projekt? O co tutaj chodzi?
    Otóż formalnie, projekt jest wzięciem w odpowiednie ramy tego, co chce inwestor! To nie projekt rozkazuje inwestorowi gdzie ma stawiać telewizor, to inwestor oświadcza projektantowi że chce tutaj, a zadaniem projektanta jest uwzględnić wolę inwestora, jeśli tylko nie jest to łamaniem przepisów! Żeby nie było otwartych gniazdek nad wanną!

I w każdej sytuacji jest robiony projekt. Czasem jest on w głowie inwestora, czasem elektryka, czasem na papierze, czasem robi go uprawniony projektant według określonych zasad. Bo czym jest projekt? Ano odzwierciedleniem naszych zamiarów! Potwierdzeniem chęci i planów. A jaką ma formę, o tym decyduje inwestor. Nikt więcej.

Ja wiem dlaczego wszyscy się tak boją projektu elektrycznego. Nawet w takiej postaci, aby sami sobie narysowali na karce papieru to, co chcą zrobić.
    Boją się, że w przyszłości będzie to dowód ich niekompetencji i naiwności, żeby nie powiedzieć mocniej. Głupoty po prostu.

0
  • #27 16 Mar 2015 08:17
    pol102

A Ty strzelałbyś sobie w kolano stojąc przed sędzią czy orzecznikiem z ubezpieczalni? Ano nie. Pomiary można "zrobić", ale niezgodność rzeczywistości z projektem... wróóóóóóć, samowoli z projektem...

0
  • #28 16 Mar 2015 11:09
    slawekx
    Poziom 28  

retrofood napisał:

Kompletne nieporozumienie. Bo czym jest projekt? O co tutaj chodzi?
    Otóż formalnie, projekt jest wzięciem w odpowiednie ramy tego, co chce inwestor!

Ja wiem dlaczego wszyscy się tak boją projektu elektrycznego. Nawet w takiej postaci, aby sami sobie narysowali na karce papieru to, co chcą zrobić.
    Boją się, że w przyszłości będzie to dowód ich niekompetencji i naiwności, żeby nie powiedzieć mocniej. Głupoty po prostu.

A to co wykonali to nie jest dowód ? wszystko jedno czego. Czyli nadal chaos. Kto rano wstaje ten rządzi.

A drugie pytanie - Kto wykonuje? Musi mieć papier - pozwolenie na wykonywanie robót monterskich w domu lub mieszkaniu ? Jeżeli musi to co to jest za dokument i kto go wydaje bo jeżeli nie musi to może to robić każdy? Wolnoć Tomku w swoim domku ?

0
  • #29 16 Mar 2015 16:59
    Krzysztof Reszka

pol102 napisał:
    A Ty strzelałbyś sobie w kolano stojąc przed sędzią czy orzecznikiem z ubezpieczalni?

Krzysztof Reszka napisał:
    Ja bym miał pytanie do kolego Pola czy jest jakikolwiek wymógł (obowiązek) prawny wykonania projektu do nowego domu jednorodzinnego i to samo pytanie do przebudowywanego domu czy mieszkania

Nie ma odpowiedzi, bo to jest ważne co mi może zrobić sędzia czy przedstawiciel ubezpieczyciela jeśli nie ma prawnego wymogu .

0