Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SGS46E02EU/21 - Nie domywa na górnej półce

J0B067 09 Mar 2015 14:21 1185 7
  • #1 09 Mar 2015 14:21
    J0B067
    Poziom 2  

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z tą zmywarką, pierwotnie po zapoznaniu się z wcześniejszymi wątkami dotyczącymi napraw zmywarek, mój egzemplaż został gruntownie przebadany pod względem jakiegoś zanieczyszcenia oraz profilaktycznie wyczyszczony.... efekt: na turbinie pompy znalazłem pestkę od wiśni - hmm, niby mogła zatykać, ale, właśnie moje poszukiwania kroczyły dalej i... znów ciekawostka... w obudowie grzałki przepływowej znalazłem jakieś grzechoczące kółko z dwoma otworami - jak się później dowiedziałem to zawór zwrotnicy, który postanowił sobie luzem pohasać. Wszystko niby fajnie, ale dosyć tej wolności, pora poskładać to w jakąś całość. Po odkręceniu silniczka krokowego, moim oczom ukazał się widok dwóch kółek zembatych zaopatrzonych w układ krzywek i przełącznika - dobra, czyli coś jakby enkoder, po złożeniu całości ustawiłem otworek w ten sposób, aby zasilał górne smigło. Po uruchomieniu zmywarki rzeczywiście górny kosz działa idealnie, ale dolny... wcale. Wniosek silniczek się nie obraca.
    SGS46E02EU/21 - Nie domywa na górnej półce SGS46E02EU/21 - Nie domywa na górnej półce
    Tu pytanie do kolegów: W jaki sposób jest zasilany silniczek krokowy? Do czego rzeczywiście służy przełącznik na krzywce? A może ktoś posiada fragment schematu zasilania silniczka ?

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie podpowiedzi...

0 7
  • Relpol
  • #2 09 Mar 2015 16:32
    dr.hannibal
    Poziom 22  

Czy nie zaciekawił kolegi fakt, że pomiędzy pinami 2 i 3 (licząc od lewej) są ewidentne oznaki jakiegoś zwarcia (przypalone miejsca).
    Zresztą 3 pin wygląda w tym momencie na niepodłączony, tak jak by tam jeszcze czegoś brakowało.

0
  • Pomocny post
    #3 09 Mar 2015 16:33
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wyjmij moduł i przyjrzyj mu się dokładnie a na pewno zobaczysz popalone elementy. :cry: Co do zaworu trójdrożnego, to nie występuje on sam jako część zamienna a jedynie w komplecie razem z grzałką. :cry:

0
  • Relpol
  • #4 09 Mar 2015 17:22
    J0B067
    Poziom 2  

cezet napisał:
    Wyjmij moduł i przyjrzyj mu się dokładnie a na pewno zobaczysz popalone elementy. :cry: Co do zaworu trójdrożnego, to nie występuje on sam jako część zamienna a jedynie w komplecie razem z grzałką. :cry:

Czy pod pojęciem "moduł" mam rozumieć moduł programatora? taki?

Co do zaworu ... i silniczka - to mam już drugi, ale coś musi być spalone przed silnikiem... bo na silniku nadal napięcia nie mam, stąd moje pytanie o schemat elektryczny...

0
  • Pomocny post
    #5 09 Mar 2015 21:12
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 10 Mar 2015 11:47
    J0B067
    Poziom 2  

Witam,

Nowy dzień i ciąg dalszy zmagań z niedomagającą zmywarką.
    Aby dostać się do sterownika /modułu należy po otwarciu drzwi wykręcić 10 wkrętów znajdujących się na obwodzie drzwi - w moim przypadku klucz torx T20
    Po przymknięciu drzwi wystarczy lekko odciągnąć trzymając za dół blachy.
    Aby wyciągnąć cały panel należy odkręcić jeszcze dwa wkręty, które znajdziemy na sąsiedniej krawędzi drzwi w górnej ich części. Sam moduł ma zaczepki, które wystarczy lekko odgiąć.... i jest... moduł w całej okazałości...
    Po odpięciu wtyczek ( nie zapominając o zapisaniu ich rozmieszczenia ) wystarczy odgiąć kilka zaczepów na obudowie samego sterownika ...
    ... moim oczom ukazała się płytka...
    SGS46E02EU/21 - Nie domywa na górnej półce SGS46E02EU/21 - Nie domywa na górnej półce SGS46E02EU/21 - Nie domywa na górnej półce SGS46E02EU/21 - Nie domywa na górnej półce SGS46E02EU/21 - Nie domywa na górnej półce

Moją uwagę zwróciły dwie rzeczy:
    - okopcenie w okolicy złącz X4, X6
    - inny niż pozostałe (jakby przypalony) element przy złączu X4 oznaczony jako Z9M Y640 (wujek Google podpowiedział że to triak).
    Po obejrzeniu drugiej strony płytki, gdzie znalazłem przekaźniki, które "na oko" są ok - brak okopcenia...
    ... wnioskuję, że przyczyna awarii leży po stronie (jak już koledzy wczoraj zauważyli) sterowania włączaniem silniczka krokowego. Jako, że mam już wymienioną grzałkę wraz z kompletnym układem zwrotnicy, czy słuszną się wydaje wymiana triaka? A może jednak przekaźnik? Który?

0
  • Pomocny post
    #7 10 Mar 2015 12:44
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 10 Mar 2015 14:43
    J0B067
    Poziom 2  

szypek72 napisał:
    Triak Z9M i rezystor 101smd zaraz pod nim.

Wielkie dzięki za pomoc i rady...

Po wizycie w lokalnym sklepie z częściami zamiast Z9M udało się kupić Z7M, niestety rezystora 100 omów SMD - brak, ale standartowy też dobry....
    Uwaga przy składaniu: Najpierw blacha konstrukcujna do platikowego panelu, a dopiero później sam sterownik do blachy - łatwiej "zgrać" pokrętło sterownika

No i na koniec podłączenie wiązki.... zgodnie z wcześniej wykonanymi notatkami :D

Chwila prawdy....

Działa :D

Koszt całej naprawy
    Używana grzałka ze zwrotnicą 64
    Triak - około 3

Zdobyta wiedza..... BEZCENNA

Jeszcze raz dzięki za pomoc...

0