Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica - przewody PE i N

snnaap 09 Mar 2015 18:31 4173 30
  • #2 09 Mar 2015 18:39
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Teoretycznie tak, ale lepiej byłoby aby szyna PE była wspólna dla wszystkich odbiorów.

0
  • #4 09 Mar 2015 19:13
    jacur
    Poziom 32  

Tam tulejki zaprasowano na drut czy instalacja wykonana OWY ( w sumie kto bogatemu ... )

0
  • #5 09 Mar 2015 19:29
    jann111
    Poziom 31  

Przy takim montażu listew zerowych stosuję trzymacze z boku listew natomiast jako główna szyna PE w tej wielkości rozdzielnicy to jakieś nieporozumienie. Chyba, że z tej rozdzielnicy będzie wychodzić parę obwodów. Super, że kolega zmienił tytuł wątku..:D
    Czyżby jakiś inteligentny dom?

0
  • #6 09 Mar 2015 19:57
    snnaap
    Poziom 25  

Z założenia ma być "kilka" obwodów.
    Taki krótki opis instalacji, wszystkie przewody układane w gwiazdę, oddzielne przewody dla każdego punktu świetlnego (poza grupami halogenów) do każdego gniazdka (lodówka, piekarnik, zmywarka, gniazdka nadblatowe).
    Dodatkowo oddzielne przewody do sterowania elektrycznymi roletami (5 zwykłych okien, 5 okien połaciowych), 2 okna sterowane elektrycznie (otwieranie /zamykanie), strefowe ogrzewanie podłogowe (7 stref), 14 punktów pomiaru temperatury (powietrza i posadzki), sterowanie klimatyzatorami itp itd.

Dlatego każda szyna (w sumie 16) przewidziana na oddzielne obwody - obwody oświetlenia pokoju dziennego, obwody oświetlenia sypialni, przedpokoju, łazienki, kuchni, antresoli i strychu, kolejne to obwody gniazdek itd.

To co widać na zdjęciu to szyna z przeznaczeniem na ogrzewanie, klime i małe inne (dzwonek itp).

Dla każdej szyny montażowej przewidziana udzielna listwa PE - ostatecznie połączone ze sobą.

0
  • #7 09 Mar 2015 22:44
    jann111
    Poziom 31  

snnaap napisał:
    Dla każdej szyny montażowej przewidziana udzielna listwa PE - ostatecznie połączone ze sobą.

Ja takiej praktyki nie stosuję. Staram się łączyć wszystkie przewody ochronne na jednej poziomej listwie która jest uziemiona. Kolega natomiast wykona 16 zbędnych mostków. Co innego tory neutralne.
    Wg mnie rozdzielnica serii BF by wystarczyła.

0
  • #8 10 Mar 2015 14:45
    2564940
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 10 Mar 2015 19:27
    snnaap
    Poziom 25  

Bodzio.... napisał:

snnaap napisał:
    Dla każdej szyny montażowej przewidziana oddzielna listwa PE - ostatecznie połączone ze sobą.

Jak to ostatecznie ?

Wszystkie listwy PE znajdujące się na poszczególnych szynach będą połączone.

0
  • #10 10 Mar 2015 19:32
    jacur
    Poziom 32  

Nie, To było tylko pytanie bo widać tam plaskate przewody w rozdzielnicy a-la YDYp z wyglądu a i widać tulejki izolowane 1,5mm^2 pozaciskane na przewodach na szynie N i PE. A przynajmniej jakość zdjęć może przekłamywać.

0
  • #11 10 Mar 2015 19:46
    snnaap
    Poziom 25  

jann111 napisał:
    Przy takim montażu listew zerowych stosuję trzymacze z boku listew natomiast jako główna szyna PE w tej wielkości rozdzielnicy to jakieś nieporozumienie. Chyba, że z tej rozdzielnicy będzie wychodzić parę obwodów. Super, że kolega zmienił tytuł wątku..:D
    Czyżby jakiś inteligentny dom?

Jakich trzymaczy używasz, możesz podać linka?

0
  • #13 10 Mar 2015 21:19
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Ja tam trzymacze daje tylko do ZUG-ów, ale jak się ma tyle miejsca to kto bogatemu zabroni ;)
    Mnie najbardziej przeszkadza te osobne PE na każdej listwie. W ostateczności niech autor zasili listwy PE dwustronnie - "ring".

Bardzo ciekawy jestem jak zostaną wprowadzone te przewody do rozdzielnicy oraz efekt końcowy połączeń. Liczę na fotki :D

0
  • #14 10 Mar 2015 21:31
    jann111
    Poziom 31  

Łukasz-O napisał:
    ciekawy jestem jak zostaną wprowadzone te przewody do rozdzielnicy

Polecam flansze gumowe z góry i z dołu ale widzę, że już coś tam z boku wlazło. :D

0
  • #16 07 Cze 2015 03:39
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

A można było ładniej i prościej... Wystarczyło założyć zugi na pierwszej TH szynie i kłopot z PE by się rozwiązał. Wszystko uszyć linką odpowiedniego przekroju i "HYC". PE Łapiemy zugiem na TH szynę i nie ma problemu. Przewody łatwiej estetycznie ułożyć i prządek większy.

Wybaczcie trochę biedną jakość...

0
  • #17 07 Cze 2015 08:34
    2564940
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 07 Cze 2015 09:10
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Może i ładniejsze, ja np. nie mam zaufania do zug-ów tym bardziej tych małych przekrojów, druga sprawa, prawdopodobnie N-ki u kolegi snnaap odpowiadają aparatom rcd obok których się znajdują - ułatwia to późniejszą identyfikację, znalezienie obwodów, 3-cia rzecz tych przewodów jest tam zdecydowanie więcej niż przykład kolegi po102 a to diametralnie zmienia postać rzeczy. Kolejna sprawa to wydłużenie czasu składania takiej rozdzielnicy, odmierzanie każdej linki, zaprasowanie, układanie - masakrycznie wydłuż czas pracy - linka jest fajna, ale nie zawsze ładnie się daje układać, drut powyginamy w pozycję w której pozostanie, linka potrafi napsuć nerwów zanim ostatecznie ją zepniemy np. opaską.
    Sposoby składania są różne, w zasadzie przy IB nie ma możliwości złożenia dwóch szaf w identyczny sposób, no chyba, że będą to jakieś seryjne projekty identycznych domów.
    Rozdzielnica - przewody PE i N Rozdzielnica - przewody PE i N Rozdzielnica - przewody PE i N

0
  • #19 07 Cze 2015 13:29
    snnaap
    Poziom 25  

Bodzio.... napisał:

Można by było te kabelki ładnie ułożyć.

Starałem się żeby to ładnie poukładać, w niektórych miejscach nie wyszło.

Bodzio.... napisał:

Ps. Do pola na tym twoim foto jest Chyba 3F RCD na obwody 1 F ?

Tak, tam jest faktycznie 3F RCD bo jest tam obwód zasilający płytę indukcyjną (zasilanie 3F).

kasprzyk napisał:
    ... prawdopodobnie N-ki u kolegi snnaap odpowiadają aparatom rcd obok których się znajdują ...

Dokładnie tak jest, zrobiłem tak bo wydawało mi się, że to będzie najprostszy i najbardziej przejrzysty sposób.

kasprzyk napisał:
    ... przewodów jest tam zdecydowanie więcej niż przykład kolegi po102 ...

W szafie po prawej w blok PE wpiętych jest ok 90 przewodów, czyli z grubsza licząc do szafy wprowadzone jest ok 270-300 pojedynczych przewodów.

0
  • #20 07 Cze 2015 13:51
    elvis13
    Poziom 18  

pol102 napisał:
    Wystarczyło założyć zugi na pierwszej TH szynie i kłopot z PE by się rozwiązał. Wszystko uszyć linką odpowiedniego przekroju i "HYC". PE Łapiemy zugiem na TH szynę i nie ma problemu.

Faktycznie dobry patent. Link

0
  • #21 07 Cze 2015 15:11
    pol102

Bodzio.... napisał:
    Ps. Do pola na tym twoim foto jest Chyba 3F RCD na obwody 1 F ?

Oczywiście, że jest.

Dodano po 4 [minuty]:

kasprzyk napisał:
    , druga sprawa, prawdopodobnie N-ki u kolegi snnaap odpowiadają aparatom rcd obok których się znajdują - ułatwia to późniejszą identyfikację, znalezienie obwodów

Poważnie? Ja tu patrzę na numerek ZUG'a, ewentualnie na niebieską linką z N-szyny i wiem, że zlokalizuję obwody szybciej niż Ty.

kasprzyk napisał:
    3-cia rzecz tych przewodów jest tam zdecydowanie więcej niż przykład kolegi po102 a to diametralnie zmienia postać rzeczy.

To jest przejrzysty przykład. Mogę pokazać zdjęcia szafy dwa razy większej od Twojej, gdzie i tak wygląda to dużo lepiej.

0
  • #22 07 Cze 2015 16:11
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

pol102 napisał:

kasprzyk napisał:
    3-cia rzecz tych przewodów jest tam zdecydowanie więcej niż przykład kolegi po102 a to diametralnie zmienia postać rzeczy.

To jest przejrzysty przykład. Mogę pokazać zdjęcia szafy dwa razy większej od Twojej, gdzie i tak wygląda to dużo lepiej.

A napisałem gdzieś, że moja wygląda lepiej ?
    ok - jeżeli to Twoja robota - wrzuć zdjęcia

0
  • #23 07 Cze 2015 19:56
    2564940
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 07 Cze 2015 20:10
    waski78
    Poziom 16  

snnaap napisał:
    Tak, tam jest faktycznie 3F RCD bo jest tam obwód zasilający płytę indukcyjną (zasilanie 3F).

Bodzio.... napisał:
    To zły pomysł, przy dotyku pośrednim lecą 3 F

A ja mam jeszcze wątpliwości co do 3F RCD do płyty indukcyjnej - gdzieś tu na forum pisano, że w rzeczywistości poszczególne moduły płyty mają zasilanie 230V (2x230V) i tego typu zabezpieczenie nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.

0
  • #25 07 Cze 2015 20:24
    pol102

Bodzio.... napisał:
    To zły pomysł, przy dotyku pośrednim lecą 3 F

A może właśnie taki jest cel? Projektowanie i wdrażanie pomysłów zostaw ludziom od siebie mądrzejszym.

0
  • #26 07 Cze 2015 20:29
    retrofood
    Moderator

waski78 napisał:

A ja mam jeszcze wątpliwości co do 3F RCD do płyty indukcyjnej - gdzieś tu na forum pisano, że w rzeczywistości poszczególne moduły płyty mają zasilanie 230V (2x230V) i tego typu zabezpieczenie nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.

A niby dlaczego? Jak Ci wyleci jedno zasilanie i pojedynczy RCD zadziała, to bez wyłączenia reszty będziesz grzebał w kuchence szukając usterki? Odważny jesteś...

0
  • #27 07 Cze 2015 21:32
    waski78
    Poziom 16  

retrofood napisał:
    A niby dlaczego? Jak Ci wyleci jedno zasilanie i pojedynczy RCD zadziała, to bez wyłączenia reszty będziesz grzebał w kuchence szukając usterki? Odważny jesteś...

Chodziło mi o to, że taki RCD może później niż pozostałe tory rozłączyć tor N i wtedy różnie może być. Poza tym płyta to raczej jest odbiornik przyłączony na stałe więc rcd do samej płyty nie jest chyba konieczny.

0
  • #28 07 Cze 2015 21:38
    BILGO
    Poziom 38  

Bardzo dobrze że RCD (3f) rozłącza później i załącza wcześniej tor N ;)

0
  • #29 07 Cze 2015 21:49
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

waski78 napisał:
    retrofood napisał:

Chodziło mi o to, że taki RCD może później niż pozostałe tory rozłączyć tor N i wtedy różnie może być. Poza tym płyta to raczej jest odbiornik przyłączony na stałe więc rcd do samej płyty nie jest chyba konieczny.

Kolego wiesz, że dzwonią ale nie wiesz w którym kościele.
    Nie zawsze, czasem odbiorniki podłączone na stałe wymagają RCD, więc uogólnianie tego nie znając układu zasilania, instalacji w obiekcie oraz jeszcze kilku innych rzeczy mija się z celem.

0
  • #30 07 Cze 2015 22:02
    snnaap
    Poziom 25  

BILGO napisał:
    Bardzo dobrze że RCD (3f) rozłącza później i załącza wcześniej tor N ;)

Tak na marginesie mam pytanie czy w RCD 1 f jest różnica na który zacisk przyłączamy N a na który fazę?

Na RCD 3f jest to wyraźnie oznaczone natomiast przy 1f nie - przynajmniej w osprzęcie Legranda.

Ta RCD zabezpiecza cały obwód gniazdek kuchennych w tym indukcje i lodówkę (i tu mam wątpliwości czy przypadkiem lodówka nie powinna być na swojej różnicówce).

Dla wyjaśnienia obwód zasilania indukcji składa się z RCD następnie jest S303 B20 i stycznik i do odbiornika.

0