Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilacz zaczął "buczec"

dark_4 09 Mar 2015 23:47 1431 5
 • #1
  dark_4
  Level 10  
  Witam,
  kupiłem rok temu przy okazji modernizacji komputera zasilacz :http://www.morele.net/zasilacz-corsair-vs-series-450w-80plus-120mm-fan-cp-9020096-eu-649091/ i od tygodnia mi on buczy coraz głośniej, z dnia na dzień, ciężko to wytrzymać, denerwuje mnie, proszę o pomoc, czym to może być spowodowane i jak to naprawić, na reklamacje nie bardzo mogę oddać bo pracuje na komputerze.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  helmud7543
  Level 43  
  Nagraj to buczenie. Skąd pewność że to zasilacz?
 • #3
  bearq
  Level 38  
  Oddaj go na gwarancję albo kup nowy, chyba że chcesz spalić komputer lub co gorsze zostać porażonym a wnioskując po twoim poście jednak nie masz o tym za bardzo pojęcia.
 • #4
  dj magic
  Level 19  
  Według mnie to "buczy" wiatrak. Czy jest mocno zakurzony? Czy był czyszczony?
 • #5
  dark_4
  Level 10  
  wiem ze to zasilacz , tak wiatrak buczy , nie jest zakurzony, to mozna okreslic bardziej jako denerwujące szumienie , ale znacznie głosniejsze niz kiedys
 • #6
  marti_944
  Level 28  
  Witaj!

  Nie jest wykluczone, że po prostu wentylator się zatarł. Warto to sprawdzić - o ile czujesz się na siłach, pamiętaj, że ostrożność przede wszystkim - zatrzymując go, ale delikatnie, na przykład wykałaczką, czy dowolnym innym kawałkiem nieprzewodzącego materiału (ostrożność raz jeszcze!). Tak dla pewności, czy to on. Jeśli zaś czujesz się na siłach, by zaglądać do jego wnętrza (i nie tracisz przy tym gwarancji, albo nie chcesz jej dłużej mieć...) i wiemy, że to on jest winny, to warto przynajmniej upuścić kropelkę jakiegoś "smaru" pod naklejkę wentylatora, tam gdzie jest łożysko. Mi się zdarzało używać nawet zwykłego oleju spożywczego, ale to szczerze odradzam, bo na dłuższą metę naprawdę kiepsko się sprawdza, co logiczne. Zdaje się, że tymczasowo to i oliwka do ciała by się nadała, chyba nawet bardziej niż ów olej, ale to też bardzo prowizoryczne rozwiązanie. A jeśli nie chcesz tego robić tak po łebkach, tu masz poradnika od klasyka tego forum: Mery84, klik. Uprzedzam jeno uczciwie, że można łatwo wentylator zniszczyć powyższą metodą - sprawdziłem niestety... :P przy nieumiejętnym wykonywaniu tych czynności to będzie zgon wentylatora.
  Jeśli i to Ci nie odpowiada, to pozostają dwie opcje:

  1. Serwis (i przemyślałbym to na serio, bo nie wiem, jak jest z gwarancją przy otwieraniu tego zasilacza - większość ma plomby, więc otwarcie = koniec gwarancji, ale są i takie, które można spokojnie otwierać),
  2. Wymiana wentylatora na jakiś cichy 120 mm (cena - od około 15 zł).

  Pozdrawiam serdecznie i powodzenia życzę! \m/