Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[SZUKAM] Silnik szczotkowy DC 24v 4000RPM

10 Mar 2015 00:11 1590 17
 • Poziom 7  
  Witam!

  Nie jestem mistrzem elektroniki, dlatego czasem wpadam tutaj, bo lwia część z Was jest dużo mądrzejsza ode mnie :)

  Szukam po internecie silnika szczotkowego 24V, 4000RPM na prąd stały. Jestem w kropce, bo na AliExpress jest jeden silnik za 10$, a zaraz pod nim "podobny" za 100$... W polskiej sieci znajduję już tylko te za 300zł, ale nie chce mi się wierzyć, że nie znajdę gdzieś silnika, np. ze starej wiertarki który spełniałby te parametry.

  Ktoś orientuje się, w jakich sprzętach można spotkać takie silniki? Może w pralkach? Albo odkurzaczach? Mam zamiar przeprowadzić mały eksperyment w domu i nie chcę wydać fortuny na coś co okaże się niewypałem. Rozmiar się nie liczy, grunt żeby spełnione były parametry z nagłówka.

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 21  
  Nie podajesz mocy, czyli nie ma ona znaczenia?
  Są na znanym portalu aukcyjnym 2 szt. po 4PLN.
 • Poziom 7  
  Hmm, w specyfikacji tego "eksperymentu" były podane tylko te wartości, że szczotkowy silnik na prąd stały, 24V i 4000RPM. A w czym mierzy się moc (przepraszam za moją laickość)? Czy w międzyczasie mógłbym prosić o słowa kluczowe pod którymi znajdę te za 4zł na znanym portalu aukcyjnym? :)
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 21  
  To podaj chociaż co on ma napędzać. Słowa klucz to "silnik 24v dc". Co do zagadnień nt. mocy zapraszam do wikipedii.
 • Poziom 7  
  Tak, też kiedyś znalazłem takie silniczki po frazie "silnik 24v dc" ale albo nie mają one podane w opisie ile wykonują obrotów na minutę, albo czy są szczotkowe czy bezszczotkowe. Zależy mi na DOKŁADNIE tych samych parametrach co w poniższym schemacie:

  [SZUKAM] Silnik szczotkowy DC 24v 4000RPM

  Jest to schemat stworzony przez Gerarda Morin'a i ma na celu pokazanie dziwnej właściwości prądu, który powstaje w cewce (w tym przypadku element pompy z pralki) rozkręconej szczotkowanym silnikiem DC zasilonym 36V z dwóch baterii 18V (trochę więcej niż powinien przyjąć silnik - ten ma być 24V). Ów prąd na wyjściu "nie kopie", potrafi zasilić sprzęt o zwiększonym zapotrzebowaniu na Watty niż dajemy na wejściu, oraz wykazuje parę innych anomalii (np. miernik temperatury wskazuje w miejscu przepływu prądu ujemne wartości, dlatego nazwał to "cold radiant energy"). Chcę zbudować coś identycznego, aby ewentualnie móc powiedzieć, że to ściema. Jak na razie jednak, cała sprawa wydaje się dziwnie prawdopodobna i gościu sam do końca nie wie co z tym zrobić. Powołuje się na prekursorskie odkrycia Tesli w tej materii i wskazuje że współczesna algebra nie jest w stanie tego logicznie opisać, oraz że współpracuje z kilkoma firmami / wolontariuszami. Na YT zobaczyć można różne kopie jego schematu, jednak chciałbym przekonać o tym się na własną rękę.
 • Poziom 32  
  Znowu perpetuum mobile. Jeszcze się nikomu nie udało. Ale próbuj. Na początek napisz do pana Gerarda czy płaci za prąd w domu, bo jeżeli nie płaci to wynalazek działa.
 • Specjalista Automatyk
  Witam!
  Niestety kolega azbik raczej się nie myli, jeżeli chcesz to coś wykonać to zajrzyj tu: http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=grupa&kat1=5
  lub idź do sklepu z częściami do samochodów ciężarowych i jakiś silnik na 24V dobierzesz.
  Wydatek niewielki a zawsze to dodatkowa wiedza.
  No i kup jakiś miernik abyś zmierzył napięcie wychodzące z tego cuda.
  I raczej nie podłączaj tam cennych odbiorników.
  Pozdrawiam.
 • Moderator Robotyka
  Tam niestety nie ma cudów.
  Tam jest jeszcze magnes, który ulega stopniowej degradacji.
  "Cud" polega na tym, że poza silnikiem mamy ukryte dodatkowe źródło mocy.

  Prąd nie ma wartości ujemnych. Prąd może mieć przeciwny zwrot.
  Po prostu prąd to przepływ ładunków. Nie może on płynąć bardziej mniej niż jego brak.
  Rzeka może płynąć do tyłu, ale nie może płynąć mniej niż stojąca woda.

  Napięcie na wyjściu z tego "cuda", może "nie kopać", jeżeli jest niższe niż wartość potrzebna do przebicia skóry. Bateria 9 V też cię "nie kopie". A mimo to energia jest.

  Filmik z Panem Gerardem jest mówiąc oględnie - dość naiwny. Nie używa wcale odbiorników o dużym poborze prądu i mocy. Lampa wyładowcza w prezentacji może ma dużą moc nominalną, ale jego wynalazek robi z niej zwykłą neonówkę.

  Niestety, rewolucji na rynku energii, to urządzenie nie zrobi.
  Ale pewnie podbije wyświetlenia na YT i pan Gerard zarobi na swoim "wynalazku". :)
 • Poziom 7  
  Dlatego nie pisałem od razu po co mi ten silnik, bo wiedziałem, że odezwą się najpierw ludzie, którzy w temacie silnika będą mieli najmniej do powiedzenia, dużo do powiedzenia będą mieli za to w temacie niezmiennej przyszłości energetyki i przekonywania mnie że to spisek i nieprawda. Mnie mówiąc łagodnie nie obchodzi co o tym myślicie. @pawelradomsko, dzięki za link, Twoja odpowiedź była bardzo pomocna.
 • Moderator Robotyka
  Ale żadna nieprawda. :D Szczera prawda, tylko pokazana od D... strony i w sposób zamydlający oczy.

  To tak jakby kierowca "Tico" pokazał ci pomalowanego Ticusia w pasy wyścigowe, opowiadał o Rajdach w Monte Carlo, w jakich brał udział i gazując silnikiem opowiadał o przydatności Turbo w samochodzie.

  I wszystko to prawda, ale czy ktoś tu mówił, że chodzi o Tico? :)
  Po prostu tam nie ma żadnej darmowej energii. Jest tylko ładna opowiastka o transformowaniu napięcia. Ale to nie jest darmowa energia.

  Fizyka nie zna i nie dopuszcza możliwości "tworzenia" energii. Energię można tylko przekształcać z jednej postaci w drugą, a ich suma jest zawsze stała.

  Elektryczność to trzy podstawowe wielkości - Napięcie potencjałów, prąd czyli przepływ ładunków i rezystancja obwodu. Napięcie pokonując rezystancje powoduje przepływ prądu. Iloczyn prądu i napięcia, daje nam moc, czyli sumę przekazywanej energii. Prąd i napięcie można między sobą transformować, ale ich suma zawsze jest taka sama.
  Żeby była wyższa, musisz dostarczyć więcej energii z zewnątrz. Tu pewnym źródłem jest magnes i jego oddziaływanie. To tak jakbyś ukrył w samochodzie drugi bak i pobierał z niego dodatkowe paliwo i wmawiał, że samochód pali mniej, a więcej mocy, bo do baku prawdziwego wlewasz tylko litr paliwa.

  To są podstawowe prawa naszego wszechświata i dotyczą nawet gwiazd i czarnych dziur. Nikt nie zdołał stworzyć nawet bezstratnego układu transformacji energii o 100% sprawności. Co być może by się dało.
  Ale nie ma fizycznej możliwości wytwarzać energii.

  I stąd po prostu wszystkie takie cuda nie mogą działać i nie mają nawet prawa.
  W takich filmach i przy takich wynalazkach jest tylko kwestia domyślenia się, gdzie jest trik.

  Zastanów się - czy gdybyś odkrył super wydajne urządzenie, dające więcej mocy niż wkładasz - to czy filmowałbyś je YT, żeby inni mogli je podpatrzeć? ;)
  Czy gdybyś nawet był filantropem, to czy dzieliłbyś się ze światem za pomocą niewyraźnego filmiku, zamiast konkretnego opisu technicznego?

  Filmiki na YT nie są ani jednym, ani drugim. Służą do przyciągnięcia uwagi widzów. Za popularność - leci kasa, której autorzy nie zdołaliby zarobić na swoich urządzeniach. I tylko tu jest cud - jak z niczego zrobić pieniądze. :)
 • Poziom 32  
  Powtarzam moją propozycję,aby zadać pytanie wynalazcy,czy płaci za prąd dostarczany do domu,czy go nie potrzebuje i nie płaci .
 • Poziom 7  
  @azibik doceniam Twoje poczucie humoru, jednak jego "wynalazek" nie tworzy energii z niczego, co mogłoby pozwolić mu NIE płacić za prąd. Tu chodzi o coś zupełnie innego (bardziej o konwersję prądu, ale nie na prostej zasadzie DC-AC). To coś o wiele bardziej delikatnego i skomplikowanego, coś co nie ma jeszcze skomercjalizowanej formy, a jedynie potencjał który się krystalizuje. Ale żeby to zrozumieć potrzeba minimalnej znajomości angielskiego, inaczej równie dobrze można nakleić sobie na czoło naklejkę "ignorant". Koleś nie zbija kokosów na wyświetleniach (no umówmy się 2k subskrypcji i największa ilość wyświetleń filmu 70k, naprawdę? Jeśli wolicie uwierzyć w to, że stary facet robi z siebie pajaca dla paru kliknięć i 5 minut w internecie, bardziej niż w to, że coś mogłoby Was w życiu zaskoczyć, to Wasza prywatna sprawa. Życzę wielu udanych, przełomowych odkryć, które jak wiadomo udają się tym, którzy nie wiedzą, że "się nie da". Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że to wszystko ściema, ale o ile zabawniej jest nie marudzić i mówić, że "nie da się, bo inaczej już ktoś by na to wpadł" tylko pomyśleć, spróbować skopiować, POBAWIĆ się tym, a nuż A) zdemaskujesz oszusta, bo mówić, że coś jest nieprawdą może każdy, B) przypadkiem sam odkryjesz coś ciekawego. To jednak wymaga więcej wysiłku niż bycie malkontentem. Temat można uznać za zamknięty, dziękuję.
 • Moderator Robotyka
  Jeżeli nie tworzy energii, to co robi? ;)

  Facet wyraźnie w opisie podaje, że to jest przykład transformacji prądu. Dodajmy, oparty na metodzie z lat 50-tych XX wieku. Sprzed upowszechnienia się prostowników półprzewodnikowych i tranzystorów.
  To co tam jest ciekawego, to wysoka częstotliwość prądu na wyjściu z prądniczki magnetycznej. Niby coś tam się zastanawia czemu mu wychodzi tak duże napięcie i sugeruje jakieś tajemnicze związki z energia torsyjną, ale ma w układzie 3 transformatory o nieznanych przekładniach i parametrach.

  Mocy odbiorczej ma niewiele. Z Jego akumulatorów wychodzi blisko 40 W energii. Nie mierzy prądu, tylko napięcie. Stąd nie ma podstawowej informacji, ile tak naprawdę energii odbiera po przekształceniu, a ile idzie "w powietrze".

  Fajny pomysł na projekt do szkoły. Szczególnie prądnica prądu zmiennego, z magnesów.
  Ale cudów i delikatności i czy subtelności tam nie ma. Przeciwnie - wyrafinowane jak walnięcie łopatą w twarz.

  A co do "robienia z siebie głupka" na YT, to chyba jeszcze nie poznałeś zasobów tej strony. :) Tam 95 % osób robi z siebie głupków całkowicie świadomie.
  Internet to takie medium, że każdy może być w nim sławny. Choćby tylko przez pięć minut. I uwierz - wielu ludzi chce być sławnymi, ale niewielu ma co pokazać wartościowego.
 • Poziom 35  
  Witam.
  Po co toczyć jałowe dyskusje ?
  Jestem z Krakowa i Kol. jest z Krakowa .
  Przyjdź i weź sobie taki silniczek - 24VDC - mały , akuratny.
  I po dokonaniu prób przedstaw na forum wyniki.
  A więc ?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 7  
  @pukury, dobrze mówisz, ja lubię wymieniać się faktami i mitami, testować je i sprawdzać, ale po co komuś mówić "nie uda ci się"? A niech mu się nie uda, ale będzie miał frajdę próbując. 100% naszej cywilizacji powstało tylko dzięki temu, że człowiek chciał uczyć się na błędach i cierpliwie dążył do (z pozoru) niemożliwego.

  Rozumiem, że jesteś w posiadaniu takiego silnika? Chętnie odkupiłbym go, czy mógłbym prosić o fotki na zarychta.s[at]gmail.com?
 • Poziom 35  
  Witam.
  Przecież napisałem że możesz go sobie wziąć - za free.
  A jak chcesz koniecznie coś kupić to jedź na Balicką - na giełdę - w bocznym skrzydle budynku widziałam różne silniczki.
  Wybacz ale jestem chory i raczej robić fotek , itp nie będę - o wyprawach na pocztę nie wspominając.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 7  
  @pukury, ok, rozumiem. A skąd w takim razie mógłbym go sobie wziąć? Mógłbym prosić adres na maila?