Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw głośników mc-2110 modecom uszkodzony jeden kanał.

gr00veb0x 10 Mar 2015 03:28 909 3
  • #1 10 Mar 2015 03:28
    gr00veb0x
    Poziom 5  

Witam. Mam problem z jednym kanałem. Otóż na pierwszy rzut podmieniłem końcówki mocy z oryginalnych D2030A na TDA2030A (wszystkie cztery, bo założenia wychodzę, że lepiej jak wymieniać to komplet). Nic to nie pomogło. Następnie wymieniłem wzmacniacze operacyjne z YG4558 na KIA4558 również oba. I nadal to samo. Mierzyłem jeszcze trafo, ma dwa wyjścia domyślam się, że jedno zasila głośniki, a drugie suba. Dźwięk nie zdechł jednak do końca, bo przy rozkręceniu na MAX, ten uszkodzony kanał gra na tyle głośno, że tak samo jak ten sprawny przy skali 1-10 dobre 2 słyszalne i czysto. Pozostały dwa tranzystory, jeden sprawdziłem wydawałoby się, że ok, ale 100% pewności nie mam. I cała masa kondensatorów ceramicznych, elektrolitycznych i chyba tantalowych (w takiej zielonej zalewie jak tabletki powlekane ;) ) oczywiście cała masa rezystorów i kilka diód. Prosiłbym kogoś mądrzejszego od siebie od czego to zacząć gryźć. Mam na myśli kierunek od którego zacząć. Czy za wzmacniaczami czy od wejścia, wyjścia? Wejście niby jest tylko nie wzmacniane. Nie orientuję się bo w zasadzie żaden ze mnie elektronik. Może od kondensatorów itd. na schemat nie ma co liczyć szukałem, ale wszystkie linki prowadzą właśnie do elektrody, nikomu się nie udało zdobyć. Gdyby były jakieś pytania chętnie odpowiem.

Bo na razie jedyne z czego jestem zadowolony to demontaż i montaż wzmacniaczy. Płytka wygląda jak lutowana fabrycznie. A trochę za mało, żeby być już z siebie dumnym.

Pozdrawiam.
    gr00veb0x.
    Dobranoc.

0 3
  • #2 10 Mar 2015 07:17
    dzimi
    Moderator

gr00veb0x napisał:
    (wszystkie cztery, bo założenia wychodzę, że lepiej jak wymieniać to komplet)
    - takie założenie jest dobre ale przy wymianie np. kondensatorów w pewnych uszkodzeniach, tutaj - raczej nie ma to sensu. Skoro nie pracuje Ci jeden kanał. Na początek ustal która z końcówek mocy pracuje w uszkodzonym kanale. Sprawdź jej napięcia zasilające. To na początek- czekamy na wyniki.

0
  • #3 11 Mar 2015 00:58
    gr00veb0x
    Poziom 5  

Witam ponownie. Żeby ułatwić zadanie wykonałem w miarę czytelne zdjęcia dołu i góry płytki.

Namierzyłem kanał i wykonałem pomiar i tu powinno być ok. Na wejściu końcówki jest 33,6V (pierwsza od lewej na foto). Na pozostałych jest tak samo. Poszedłem o krok dalej i zmierzyłem wyjście z TDA pomiaru dokonałem na (V-) z (OUT) i tu na każdej z osobna pojawia się 16,8V.

Dzięki za zainteresowanie
    Pozdrawiam

ps. Końcówki wymieniłem hurtem, gdyż są to jednak zamienniki, chciałem w ten sposób uniknąć niespodzianki w postaci choćby minimalnej różnicy w głośności na kanałach.

0
  • #4 14 Mar 2015 07:51
    dzimi
    Moderator

Poszukaj noty aplikacyjnej TDA2030, zamień wejścia sygnałowe pomiędzy sprawnym i uszkodzonym kanałem. Jeśli zagra - szukaj uszkodzenia przed TDA2030, jeśli nie będzie sygnału- szukaj uszkodzenia w obrębie wzmacniacza. Przyjmując że i gniazdo sygnałowe i sam głośnik nie jest uszkodzony.

0