Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw głośników mc-2110 modecom uszkodzony jeden kanał.

gr00veb0x 10 Mar 2015 03:28 1233 3
 • #1
  gr00veb0x
  Level 8  
  Witam. Mam problem z jednym kanałem. Otóż na pierwszy rzut podmieniłem końcówki mocy z oryginalnych D2030A na TDA2030A (wszystkie cztery, bo założenia wychodzę, że lepiej jak wymieniać to komplet). Nic to nie pomogło. Następnie wymieniłem wzmacniacze operacyjne z YG4558 na KIA4558 również oba. I nadal to samo. Mierzyłem jeszcze trafo, ma dwa wyjścia domyślam się, że jedno zasila głośniki, a drugie suba. Dźwięk nie zdechł jednak do końca, bo przy rozkręceniu na MAX, ten uszkodzony kanał gra na tyle głośno, że tak samo jak ten sprawny przy skali 1-10 dobre 2 słyszalne i czysto. Pozostały dwa tranzystory, jeden sprawdziłem wydawałoby się, że ok, ale 100% pewności nie mam. I cała masa kondensatorów ceramicznych, elektrolitycznych i chyba tantalowych (w takiej zielonej zalewie jak tabletki powlekane ;) ) oczywiście cała masa rezystorów i kilka diód. Prosiłbym kogoś mądrzejszego od siebie od czego to zacząć gryźć. Mam na myśli kierunek od którego zacząć. Czy za wzmacniaczami czy od wejścia, wyjścia? Wejście niby jest tylko nie wzmacniane. Nie orientuję się bo w zasadzie żaden ze mnie elektronik. Może od kondensatorów itd. na schemat nie ma co liczyć szukałem, ale wszystkie linki prowadzą właśnie do elektrody, nikomu się nie udało zdobyć. Gdyby były jakieś pytania chętnie odpowiem.

  Bo na razie jedyne z czego jestem zadowolony to demontaż i montaż wzmacniaczy. Płytka wygląda jak lutowana fabrycznie. A trochę za mało, żeby być już z siebie dumnym.

  Pozdrawiam.
  gr00veb0x.
  Dobranoc.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  dzimi
  Moderator
  gr00veb0x wrote:
  (wszystkie cztery, bo założenia wychodzę, że lepiej jak wymieniać to komplet)
  - takie założenie jest dobre ale przy wymianie np. kondensatorów w pewnych uszkodzeniach, tutaj - raczej nie ma to sensu. Skoro nie pracuje Ci jeden kanał. Na początek ustal która z końcówek mocy pracuje w uszkodzonym kanale. Sprawdź jej napięcia zasilające. To na początek- czekamy na wyniki.
 • #3
  gr00veb0x
  Level 8  
  Witam ponownie. Żeby ułatwić zadanie wykonałem w miarę czytelne zdjęcia dołu i góry płytki.

  Zestaw głośników mc-2110 modecom uszkodzony jeden kanał.

  Zestaw głośników mc-2110 modecom uszkodzony jeden kanał.

  Namierzyłem kanał i wykonałem pomiar i tu powinno być ok. Na wejściu końcówki jest 33,6V (pierwsza od lewej na foto). Na pozostałych jest tak samo. Poszedłem o krok dalej i zmierzyłem wyjście z TDA pomiaru dokonałem na (V-) z (OUT) i tu na każdej z osobna pojawia się 16,8V.

  Dzięki za zainteresowanie
  Pozdrawiam

  ps. Końcówki wymieniłem hurtem, gdyż są to jednak zamienniki, chciałem w ten sposób uniknąć niespodzianki w postaci choćby minimalnej różnicy w głośności na kanałach.
 • #4
  dzimi
  Moderator
  Poszukaj noty aplikacyjnej TDA2030, zamień wejścia sygnałowe pomiędzy sprawnym i uszkodzonym kanałem. Jeśli zagra - szukaj uszkodzenia przed TDA2030, jeśli nie będzie sygnału- szukaj uszkodzenia w obrębie wzmacniacza. Przyjmując że i gniazdo sygnałowe i sam głośnik nie jest uszkodzony.