Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie prądu na działce - prąd na działce, podłączenie

bajer0 10 Mar 2015 09:59 2559 4
  • #1 10 Mar 2015 09:59
    bajer0
    Poziom 10  

Witam.

Kupiliśmy z żoną działkę letniskową.
    Złożyłem do elektrowni wniosek o przyłącze. Za namową Pani z okienkia zamówiłem 7KW, trzy fazy (teraz wydaje mi się, że może to być za mało).
    Dostałem odpowiedz z elektrowni, że ich część umowy (zmiana w skrzynce w drodze do której będę się podłączał) została wykonana i czas na moje działania.
    Obecnie na działce znajdują się dwa pomieszczenia:
    -wiata (na wolnym powietrzu)
    -drewniany domek narzędziowy
    Docelowo powstanie za rok (lub dwa) dom letniskowy.

Kupiłem niewielką skrzynkę budowlaną (taką od razu z 2 złączami siła i jednym 230v)
    Muszę do niej dokupić wszystkie S`ki oraz zabezpiecznia.
    Chwiłowo siła będzie tylko w tej skrzynce.

Plan docelowy wygląda tak:
    Prąd z ZE doprowadzony do tej skrzynki budowlanej i tam dzielony na dwa główne "obwody" (aby można było wyłączać je pojedyńczo):
    -obwód zewnętrzny (domek narzędziowy - z siłą - na wszelki wypadek; wiata - oświetlenie + dwa,trzy kontakty - ale nie przewiduję dużego obciążenia - jakieś radio i ładowarki max 2000w całośc)
    -obwód poprawdzony do przyszłego domku - doprowadzona siła do kuchni oraz łazienki, oświetlenie + gniazdka (z dużych rzeczy może być bojler + grzejniki elektryczne,jakiś telewizor itd - max 4000w całość)

Na chwilę obecną chciałbym ułożyć jakąś zgrubszą wizję jak to ma być podłączone w tej "skrzynce budowlanej" - którą chciałbym z czasem zostawić jako "główną rozdzielnię".

Do podłączenia działki kupiony mam kable 5x10mm2 - CU.
    W umowie z ZE mam też taki zapis:
    ukłąd pracy sieci 0,4kV TN-C
    Zabezpieczenie główne - zabezpieczenie przedlicznikowe 16A

Oczywiście za jakiś czas przewiduję zwiększenie przydziału - tak aby zabezpieczenie przedlicznikowe było większe - obecnie - przez najbliższy rok pobór będzie niewielki - żadnych betoniarek raczej nie przewiduję - jedynie grzejnik 1500w, jakieś ładowarki, radio, wyrzynarki, wiertarki i ewentualnie czajnik elektryczny.

Mój zgrubny plan wygląda tak:
    Z WLZ fazy rozszyte na trójpolowy rozłącznik izolacyjny (jakiś z zapasem aby w przyszłości nie wymieniać - może 63A,100A?), z niego na "główny bezpiecznik" - który będzie pilnował abym przypadkiem nie przekroczył 16A jakie będę pewnie miał przed licznikiem (no właśnie, czy mogę zastosować 16A klasy B, jeżeli przed licznikiem umiejscowiony będzie 16A klasy C? drugie pytanie, czy powinien on być trójpolowy, czy mogą to być 3 wyłączniki nadprądowe jednopolowe? ) -z niego dopiero chciałbym przejść na dwa wspomniane wcześniej główne obwody. Czy mógłbym/powinienem to dalej puścić na kolejne 2 potrójne bezpieczniki?

Jeszcze pytanie, czy aby uniknąć sytuacji, gdzie zwarcie jednej fazy spowoduje mi wybicie wszystkich 3 faz mogę stosować najpierw (wszędzie 3 jednopolowe wyłączniki nadprądowe, zaś dopiero przed samym gniazdkiem siłowym jeden trójpolowy?)

Od razu uprzedzę pytania, tylko gniazdka w tej skrzynce nie będą zabezpieczone różnicówkami w docelowym domu letniskowym, pod wiatką i w domku narzędiowym będzie kolejna skrzynka rozdzielcza i w niej różnicówki na każdy obwód gniazdek (jedna jednofazowa na jeden obwód [do 5 normalnych gniazdek]).

Super prosty schemat pokazujący tylko rozłożenie faz (oczywiście przewody PE i N będą dostarczone tam gdzie trzeba) i użytych modułów.
    Dodam jeszcze, że nie będę wykonywał instalacji sam, rozmawiałem wstępnie z elektrykiem - mam mu powiedzieć jaki mam zgrubny plan jak to ma wyglądać teraz i jak w przyszłości, ale wolałbym zebrać jakieś opinie wcześniej.

0 4
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 10 Mar 2015 10:56
    piotrek2914
    Poziom 16  

Może być B 16A ale najlepiej tego samego producenta. Nie ryzykowałbym z 3xb16A przed spodziewanymi odbiornikami 3F jak silniki czy grzejniki. Mogą ulec uszkodzeniu gdy podczas przeciążenia wybije tylko jedna faza. Lepiej dać trójpolowy a gniazdka czy oświetlenie np. B 10A -tkami dobezpieczyć. Jeśli nie to wykupić większy przydział mocy i będzie ok. Jeśli ma być dokupione później to robić od razu pod zwiększone kW. A wizyty przy C16A zmotywują na pewno. Chyba, że finanse pozwalają na przeróbkę rozdzielni i wymianę zabezpieczeń na większe to zgodnie ze sztuką dać 3P B16 a za nim B10-tki i np 3P C10A na odbiorniki 3f.

-1
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 10 Mar 2015 11:24
    bajer0
    Poziom 10  

Może tak, przez najbliższy rok nie przewiduję podłączania niczego dużego (największe obciążenie jakie przewiduję to grzejnik 1500w + czajnik 2000w jednocześnie (dwie różne fazy) - dlatego narazie te 7KW powinno wystarczyć.

Kupując teraz wyposażenie wolałbym uwzględnić ewentualny przyszły stan (tak aby drugi raz nie wydawać pieniędzy, a kupione, sprawne moduły wyrzucać) - oczywiście o ile się tak uda.
    Czyli dać trójfazowy B16A jako "główny bezpiecznik", za nim dwa kolejne trójfazowe B16A (jeden do "narzędziowni" gdzie chciałbym mieć siłę, drugi do domku, gdzie również "siła" może się przydać w przyszłości).
    A gdybym podszedł do tego inaczej t.z.:
    -rozłącznik izolacyjny trójpolowy 100A
    -główny "bezpiecznik" trójfazowy B16A
    -wydzielenie z niego jednego obwodu na gniazda siły zamontowane w tejże skrzynce - zabezpieczenie trójfazowe B16A
    -podłączenie wszystkich punktów ("obiektów") pod "główny bezpiecznik" i dzielenie już w skrzynkach w "obiektach"

0
  • #4 10 Mar 2015 11:24
    slawekx
    Poziom 28  

I co na to wszystko Twój "elektryk" ( sumienie).

0
  • #5 10 Mar 2015 11:39
    bajer0
    Poziom 10  

Narazie jeszcze nic. Z elektrykiem umówiony jestem na sobotę. W zasadzie to jeszcze nawet nie wiem jakbym chciał aby to wyglądało

A jeszcze taki pomysł. Gdyby do tej skrzynki wrzucić narazie:(w kolejności od przyłącza):
    -rozłącznik izolowany
    -"główny" bezpiecznik 3f (o stopień niższy niż przedlicznikowy)
    -wyłącznik nadprądowy 3f pod złącza siłowe w skrzynce

A za jakiś czas drugi bezpiecznik 3f zastąpię kolejnym rozłącznikiem izolowanym, a eSke 3f przeniosę do skyrznki w domu?

0