Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okablowanie do instalacji alarmowej w nowym domu - rozmieszczenie czujek

glider33 10 Mar 2015 12:56 5169 21
Optex
    glider33
    Level 23  
    Witam serdecznie,

od jakiegoś czasu buduję metodą gospodarczą taki domek parterowy z poddaszem nieużytkowym i aktualnie jestem na etapie instalacji elektrycznych.

W przyszłości planuję założenie instalacji alarmowej i przed położeniem tynku chciałbym samodzielnie rozprowadzić kable pod czujniki, dlatego proszę Was jeżeli to możliwe o naniesienie na powyższy rysunek miejsca instalacji poniższych podzespołów:

1. czujniki podczerwieni
    2. czujniki przeciwpożarowe
    3. czujniki otwarcia/zbicia okna ( warto coś takiego instalować ? )
    4. czujniki otwarcia drzwi/bramy
    5. Manipulator z klawiaturą

Miejsce instalacji centrali alarmowej zaznaczyłem na rzucie czerwoną strzałką - będzie to poddasze domu, także wszystkie kable do czujników mogę prowadzić górą.

Poniżej jeszcze mała legenda do pomieszczeń :)

1. Wiatrołap 3.22 m²
    2. Hol 6.31 m²
    3. Kuchnia 11.46 m²
    4. Spiżarnia 3.08 m²
    5. Pokój dzienny, jadalnia 37.97 m²
    6. Łazienka 2.47 m²
    7. Korytarz z garderobą 12.36 m²
    8. Sypialnia 12.81 m²
    9. Sypialnia 12.13 m²
    10. Sypialnia 12.13 m²
    11. Łazienka 6.86 m²
    12. Kotłownia 7.98 m²
    13. Garaż 19.76 m

............................................................................
    Ogłoszenie

Przeczytaj również:
    System alarmowy do domku jednorodzinnego (w tym o systemach obwodowych) Zbiór tematów
    Jak wykonać/przygotować okablowanie pod system alarmowy - poradnik
    Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
    Jak działają wyjścia alarmowe centrali
    Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • Optex
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  

Rozmieszczenie z grubsza, dodatkowo na każdym otwieranym oknie kontaktron.
    Ad.3 Czujniki otwarcia/zbicia to dwie różne rzeczy.
    Ad.4 To kontaktrony - stosuje się je także do okien.
    Ad.5 To klawiatura czy manipulator - bo to jedno i to samo - ile będzie wykorzystywanych na co dzień wejść do budynku (prócz frontowego i bramy garażowej).

Salon, garaż, łazienka - mile widziane czujniki dualne.
    Dodatkowo poprowadź okablowanie pomiędzy kotłownią, rozdzielnią elektryczną a centralą.
    Przy okazji dobrze wykonać także okablowanie pod kamery na zewnątrz.
  • Optex
    glider33
    Level 23  
    sosarek wrote:

Ad.3 Czujniki otwarcia/zbicia to dwie różne rzeczy.
    Ad.4 To kontaktrony - stosuje się je także do okien.

Dam sobie raczej spokój z czujnikami zbicia szyby i poprowadzę kable wyłącznie do kontaktronów.

sosarek wrote:
    Ad.5 To klawiatura czy manipulator - bo to jedno i to samo - ile będzie wykorzystywanych na co dzień wejść do budynku (prócz frontowego i bramy garażowej).

Tylko wejście głównie i garaż, także trzeba chyba dać dodatkowy manipulator w garażu, tylko gdzie lepiej, przy samej bramie garażowej czy przy wejściu do pomieszczenia gospodarczego (kotłownia na gaz) nr 12 ?

sosarek wrote:
    Salon, garaż, łazienka - mile widziane czujniki dualne.

Jakiś konkretny model ? Czy w salonie (5) wystarczy jeden czujnik dualny ? To pomieszczenie ma wymiary 4,7m x 7,6m
    Naniosłem na rysunek jeszcze jeden czujnik podczerwieni - korytarz (7) przy szafie przesuwnej.

sosarek wrote:
    Dodatkowo poprowadź okablowanie pomiędzy kotłownią, rozdzielnią elektryczną a centralą.

Możesz napisać jakie konkretnie trzeba położyć kable ?

sosarek wrote:
    Przy okazji dobrze wykonać także okablowanie pod kamery na zewnątrz.

Też o tym myślałem, ale skoro rejestrator będę miał na poddaszu (strych) obok centrali, to kable na zewnątrz mogę wyprowadzić bezpośrednio z poddasza.
    Pytanie tylko co położyć, skrętkę i zasilanie czy koncentryk i zasilanie ?
  • Helpful post
    sciacho
    Level 18  
    w kuchni (pomieszczenie 3 ) czujka patrzy w kierunku okien więc jest to błąd w sztuce . Daj ją o ile to możliwe do rogu pomiędzy okna , a jeśli to nie jest możliwe na którąś ze ścian z oknem .
    W Garażu zamieniłbym miejscami kontaktron i czujke ruchu - powód ten sam - patrzy na okno. No i w pokoju z kominkiem , przeciwlegla ściana .
    Czujke z łazienki bym zlikwidował całkowicie , natomiast tą w holu dał bym w pobliżu pokoju 9 lub 10 tak żeby odrazu zawołała po włamaniu przez łazienkę.
    glider33
    Level 23  
    Naniosłem poprawki na rysunek, dlatego proszę o sprawdzenie czy teraz jest poprawnie. Nie uwzględniłem kontaktronów bo już wiem, że muszą być przy każdym otwieranym oknie i drzwiach wejściowych.

Mam dylemat co do umiejscowienia czujników w wiatrołapie oraz manipulatora w garażu (znaki zapytania na rysunku)

• Helpful post
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przeczytaj ten temat, razem z linkowanym tematem dot. kontaktronów + inercji.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2982570.html
    Klawiaturę w garażu dałbym przy drzwiach do kotłowni, chyba że lubisz biegać wokół samochodu.
    Pozdrawiam
    sciacho
    Level 18  
    dałbym jak na rysunku o ile drzwi wejściowe mają jakąś szybkę , jeśli nie to nie ma to raczej znaczenia ale i tak dałbym jak na moim przykładzie .
    Czujki w pom. z manipulatorem oczywiście zaprogramuj jako wejściowo wyjściowe.
    W holu (2) czujka jest zbędna .
    Nie zapomnij o okablowaniu syren/y zewnętrznej/nych i ewentualnie wewnętrznej ,
    oraz kablu sieciowym pomiędzy centralą a routerem. Dałbym też kabel przynajmniej 4x2x0.8 pomiędzy centralą a skrzynką bezpiecznikową - może w przyszłości będziesz chciał sterować np. oświetleniem czy wyłączać urządzenia które i tak są w stand by gdy centrala czuwa np.TV.

- o ile to nie problem to dodaj kabel do czujek dymu - czujki na kablu są ZAWSZE lepsze od tych bezprzewodowych.
    Póki ściany są nieotynkowane kładł bym kable lub peszle ile wlezie.
    suworow
    Znam takiego gościa.Dziadek ledwie chodzi, trzęsą mu się ręce a w bloku z płyty ułożył w ścianach pewnie ze sto metrów rurki. Zdarzało mu się nawet przebić do sąsiadów. :)
    Pozdrawiam
    glider33
    Level 23  
    @suworow, przeczytałem cały podany przez przez ciebie temat oraz wypowiedź Zbycha, także jestem teraz trochę mądrzejszy, ale mam kilka pytań:

1. Jeżeli zdecyduję się na montaż czujników inercyjnych to wystarczy jeden czujnik na 1 okno niezależnie od ich wielkości ?
    2. Jakie okablowanie prowadzić to czujników inercyjnych ?
    3. Jakiej firmy czujniki polecacie ?
    4. Czy trzeba do każdego okna ciągnąć osobny kabel z centrali do kontaktronu i inercji, czy można np. prowadzić kable od okna do okna ?

Jaki kabel dać od centrali do pieca, żeby móc w przyszłości sterować temperaturą w mieszkaniu ?

Kolego @sciacho , czy czujniki dymu muszą być w każdym pomieszczeniu ? Czy wystarczy jeden czujnik na pokój dzienny ?
  • Helpful post
    sciacho
    Level 18  
    Daj po jednej czujce dymu na pomieszczenie .
    Jeżeli pokój ma wiecej niż 80m2 to daj dwie
    suworow
    ad1. Zazwyczaj tak. Chyba że masz rzeczywiście duże nietypowe okna takie co to jedno kosztuje i waży tyle co 5 zwykłych- to wtedy warto się zastanowić nad dwoma.. Teoretyczny "zasięg: czujnika to 6m.
    ad2 i zdublowane 3 Po ósemce na okno warto dać. ( ogarnie inercje i dwa kontaktrony)
    ad3. impaq, optex, risco ( chyba shockguard),
    ad4. którego nie numerowałeś- YTDY 6-8 zył

Pozdrawiam
    glider33
    Level 23  
    Udało mi się dzisiaj rozprowadzić kable pod czujki podczerwieni, kontaktrony oraz czujniki inercyjne.
    Jutro będę prowadził kable do czujników przeciwpożarowych i dwóch manipulatorów, dlatego chciałem dopytać czy taki czujnik powinien być w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience ?
    Jaki kabel dać między centralą, a manipulatorem (ile żył) ?

Musze też kupić kontaktrony wpuszczane. Widziałem, że kolega @_ZBYCH_ bardzo ładnie to montuje, tylko szkoda że jest z Warszawy bo chętnie bym mu zlecił taki montaż :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14200560#14200560

Okna mam dość dobrej klasy (trzyszybowe na grubym profilu) dlatego przed montażem wolę się upewnić co do poprawności montażu i zakupu czujników wpuszczanych ?

1. Jaką wybrać firmę ?
    2. W którym miejscu prawidłowo wpuścić kontaktron w ramę okna, które ma opcję uchylania ? Na dole ramy okna czy na boku ramy gdzieś nisko przy parapecie ?
    3. Czy magnes jest wpuszczany w skrzydło okna ? Czy może są jakieś płaskie, które można przykręcić do skrzydła na jedną śrubę ?
    4. Czy jest jakaś możliwość regulacji położenia kontaktronu i magnesu czy trzeba idealnie w jednej linii wywiercić otwór w ramie i skrzydle ?
    5. Macie jakieś sposoby na prawidłowe wyznaczenie otworów pod kontaktron i magnes wpuszczany ?
    DzioboO
    Level 9  
    Po pierwsze upewnij się czy nie stracisz gwarancji na okna przy montażu czegoś na nich w nich !
    Uwierz już wielu klientów miało z tym potem problem !!
    Co do samych kontraktów to wgl jest to dla mnie głupota bo osoby włamujące się ( chodzi już o tych zawodowych ) nie wywarza okna tylko sobie już je wycina tak wiec szybko i po temacie okno się poszło paść :)
    Co do klawek powiem Ci iż nigdy nie oszczędzaj na kablu ! jak kładziesz to połóż przynajmniej 6 zyłową alarmówke !! Przynajmniej zawsze będziesz mieć zapas !
    Ogólnie polecam kupować już okna z fabrycznie wpuszczanymi kontraktonami bo unikamy komplikacji jakich kolwiek !~
    Co do czujników powiem CI że czujniki lepiej montować zeby "widziały okna" z racji szybszego zadziałania
    Co do lazienki odradzam umieszczania czujnika bo i tak najcześciej z łazienki trzeba wyjść do przedpokoju czy też sypialni itp to tam czujnik nam zadziała
    Co do czujników
    Garaż, kotłownia, ubkacja, lazienka czy też salon z kominkiem to tu bym doradzał już kupować czujnik dualny a przy reszcie pomieszczeni gdzie nie występuje różnica temperatury to normalne piry wystarczą
    glider33
    Level 23  
    DzioboO wrote:
    Po pierwsze upewnij się czy nie stracisz gwarancji na okna przy montażu czegoś na nich w nich !
    Co do samych kontraktów to wgl jest to dla mnie głupota bo osoby włamujące się ( chodzi już o tych zawodowych ) nie wywarza okna tylko sobie już je wycina tak wiec szybko i po temacie okno się poszło paść :)

Gwarancji nie stracę bo już się upewniałem u sprzedawcy okien, a co do sensu montażu kontaktronów to całkowicie się z Tobą nie zgadzam. Znam osobiście dwóch właścicieli domów w mojej miejscowości gdzie do domów włamano się w pierwszym przypadku przez wyłamanie uchylonego okna, a w drugim okno zostało otwarte przez wywiercenie otworów w ramie.

DzioboO wrote:
    Ogólnie polecam kupować już okna z fabrycznie wpuszczanymi kontraktonami bo unikamy komplikacji jakich kolwiek !~

:D To zobacz w poście @_ZBYCH_a jak czasem wygląda montaż czujników kontaktronowych przez producenta...o kasie już nie wspomnę.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14200560#14200560

DzioboO wrote:
    Co do czujników powiem CI że czujniki lepiej montować zeby "widziały okna" z racji szybszego zadziałania

Czytałem, że raczej unika się montażu czujnika podczerwieni, tak żeby patrzył na okno, także jestem trochę zdziwiony taką propozycją.

DzioboO wrote:
    Co do lazienki odradzam umieszczania czujnika bo i tak najcześciej z łazienki trzeba wyjść do przedpokoju czy też sypialni itp to tam czujnik nam zadziała

Czujnika PIR nie będę montował w łazience, ale pytałem czy montuje się przeciwpożarowy w łazienkach ?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    suworow
    DzioboO wrote:
    Nie wierzę. Do mnie nikt nigdy nie zgłosił problemu z reklamacją okna ( chociaż kontaktrony montuję). Do kolegi zgłaszają?
    DzioboO wrote:
    Też widziałem ten film. Dzieckiem jeszcze będąc śmiałem się do łez z gagu, gdzie po odrysowaniu otworu i uderzeniu, obrysowana część pozostaje a tłucze się cała reszta szyby. :)

ps. Zrobiłem koledze wpis moderatorski odnośnie pisowni.

Glider33. Ty oczywiście rób swoje. Zanim zaczniesz montować, bierzesz do ręki miernik i na sucho sprawdzasz jaką tolerancję mają twoje kontaktrony. Te magnesy które chcesz przykręcać na śrubkę zamiast wpuszczać w ramę do neodymy ( do nabycia w necie) Generalnie z kontaktronami trzymasz się linii okuć. ( ich osi). Jeden wymiar więc już masz. Drugi złapiesz sobie linijką. Na drzwi metalowe specjalny kontaktron z kołnierzem.
    Zbycha masz daleko, ale zawsze możesz wypróbować jak z montażem kontaktronów radzi sobie kolega Sharp. :)
    Pozdrawiam
    glider33
    Level 23  
    suworow wrote:
    Zanim zaczniesz montować, bierzesz do ręki miernik i na sucho sprawdzasz jaką tolerancję mają twoje kontaktrony. Te magnesy które chcesz przykręcać na śrubkę zamiast wpuszczać w ramę do neodymy ( do nabycia w necie) Generalnie z kontaktronami trzymasz się linii okuć. ( ich osi). Jeden wymiar więc już masz. Drugi złapiesz sobie linijką. Na drzwi metalowe specjalny kontaktron z kołnierzem.

Rozumiem, że kontaktron wpuszczany montuje się w dolnej części ramy okna przy parapecie :?:
    Chciałem zastosować magnesy wpuszczane w ramę okna, ale np. przy trzech dużych oknach tarasowych w salonie jest problem bo okna dochodzą prawie do samej posadzki, także będzie ciężko wywiercić otwór w skrzydle. Dojdę tam jedynie wkrętakiem akumulatorowym z nasadką kątową, także chyba dam takie magnesiki mocowane na wkręty.

suworow wrote:
    Zbycha masz daleko, ale zawsze możesz wypróbować jak z montażem kontaktronów radzi sobie kolega Sharp. :)

Napiszę do niego na PW :)
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    sciacho wrote:
    w kuchni (pomieszczenie 3 ) czujka patrzy w kierunku okien więc jest to błąd w sztuce .

Czy na rysunku nie widać że będzie tam zabudowa kuchenna? I w tym momencie co - ma wyciąć część żeby zrobić miejsce na czujnik? Czasami nie ma innej możliwości jak przenieść sam czujnik w inne miejsce.

sciacho wrote:
    Czujki w pom. z manipulatorem oczywiście zaprogramuj jako wejściowo wyjściowe.

Czy przypadkiem kontaktrony nie będą liniami wejścia/wyjścia?

Dodano po 6 [minuty]:

glider33 wrote:
    Rozumiem, że kontaktron wpuszczany montuje się w dolnej części ramy okna przy parapecie :?:

Dobrze rozumiesz.

glider33 wrote:
    Chciałem zastosować magnesy wpuszczane w ramę okna, ale np. przy trzech dużych oknach tarasowych w salonie jest problem bo okna dochodzą prawie do samej posadzki, także będzie ciężko wywiercić otwór w skrzydle. Dojdę tam jedynie wkrętakiem akumulatorowym z nasadką kątową, także chyba dam takie magnesiki mocowane na wkręty.

Z reguły da się "wyczepić" skrzydło i położyć je płasko na ziemi - by mieć lepszy dostęp do dolnej krawędzi.
    eAlarmy

Level 9  
    suworow wrote:
    DzioboO wrote:
    Nie wierzę. Do mnie nikt nigdy nie zgłosił problemu z reklamacją okna ( chociaż kontaktrony montuję). Do kolegi zgłaszają?

My również nie spotkaliśmy się ze stratą gwarancji na okna po montażu kontaktronów, ale wiadomo jak to jest, warto wcześniej zapytać. Użytkownik darzec w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14671389#14671389 pisał:
    darzec wrote:
    Ja też teraz chciałem zamontować w oknach z oknoplastu kontraktony, 3 szybowych z ciepłym montażem i nie dostałem zgody gdyż stracę gwarancję. Montażyści od okien chcą za jeden kontaktron 150zl od zamontowania. Pozostało mi tylko założyć przyklejane. Jeśli masz na gwarancji to się upewnij czy jej nie stracisz.

sosarek wrote:
    glider33 wrote:

Z reguły da się "wyczepić" skrzydło i położyć je płasko na ziemi - by mieć lepszy dostęp do dolnej krawędzi.

Prawie we wszystkich oknach da się wyciągnąć skrzydło z ramy. Na pewno montaż czujnika pójdzie dużo sprawniej, ale po zamocowaniu skrzydło może wymagać regulacji, żeby zamykało się bez żadnych problemów.

P.S. Widzę, że masz kominek w salonie. Montujesz jakąś czujkę czadu?
    michnick76
    Level 2  
    witam centrala na poddaszu bez izolacji nie jest za dobrym pomysłem w zimie jeszcze jakoś bedzie działać ale w lecie mogą być problemy no i oczywiście akumulator nie przepada za zbyt wysoką i niską temperaturą
    A co do czujek na okna można zastosować czujniki inercyjne i dla jasności czujniki podczerwieni i dualne nie powinny być montowane nad kaloryferami ,lodówkami i bardzo blisko kratek wentylacyjnych częste fałszywki
    glider33
    Level 23  
    eAlarmy wrote:
    Prawie we wszystkich oknach da się wyciągnąć skrzydło z ramy. Na pewno montaż czujnika pójdzie dużo sprawniej, ale po zamocowaniu skrzydło może wymagać regulacji, żeby zamykało się bez żadnych problemów.
    Zgadza się, ale nie chcę tego robić sam, dlatego umówiłem się z firmą od okien, że przyjadą, zdemontują skrzydła i pójdą sobie na obiadek ;) a ja w tym czasie zamontuje kontaktrony, po czym z powrotem zamontują i wyregulują skrzydła.

eAlarmy wrote:
    P.S. Widzę, że masz kominek w salonie. Montujesz jakąś czujkę czadu?
    Okablowanie mam przygotowane, także pewnie zamontuje, chociaż mam pewne obawy bo dużo się naczytałem o fałszywych alarmach generowanych przez takie czujniki.

michnick76 wrote:
    witam centrala na poddaszu bez izolacji nie jest za dobrym pomysłem w zimie jeszcze jakoś bedzie działać ale w lecie mogą być problemy no i oczywiście akumulator nie przepada za zbyt wysoką i niską temperaturą
    Niedawno mięliśmy dni z temperaturą powietrza ponad 30 stopni, a na poddaszu było max 28 stopni, także chyba nie ma tragedii (dach deskowany, pokryty papą i dachówką ceramiczną). Zawsze można zastosować wentylatory wymuszające obieg powietrza w obudowie centrali.
    michnick76
    Level 2  
    co do czujek czadu z tego co sie orientuje powinny być co kilka lat kalibrowane więc przed zakupem dowiedział bym się o koszty kalibracji