Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

avr - Zablokowana Atmega64 - wgranie własnego softu

darrrrek 10 Mar 2015 13:53 1020 9
  • #1 10 Mar 2015 13:53
    darrrrek
    Poziom 22  

Witajcie,

Mam zablokowaną Atmege64 Fuse/Lock bitami ale posiada wgrany bootloader umożliwiający wrzucenie wsadu poprzez COM'a, czy wgrywając swój własny wsad inny niż preferowany przez producenta mogę zrobić "ała" atmedze ?? chcę wgrać jedynie wsad który odczyta eeprom atmegi i przesle mi go po com'ie a po tym zabiegu wgram fabryczny soft. Czy jest to możliwe do wykonania ?

Pozdrawiam

0 9
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 10 Mar 2015 18:44
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Producen musiałby być niezbyt rozsądny, gdyby blokował MCU jednocześnie umieszczając w nim bootloader umożliwiający wgranie dowolnego wsadu. Zapewne pliki producenta są szyfrowane lub inaczej zabezpieczone i bootloader umożliwia wgranie tylko właściwych plików. Jeśli producent jest na tyle nierozsądny, aby nie dodać żadnych zabezpieczeń to możesz spróbować wgrać własny soft i potem soft producenta.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 10 Mar 2015 21:37
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 11 Mar 2015 13:03
    tmf

@albertb - no tak, ale oni używają układów do których nie ma publicznie dostępnych specyfikacji i wszystko jest obczajane przez inżynierię odwrotną, no i nie ma w pamięci aparatu danych które należałoby chronić. Tu mamy procesor do którego wsad łatwo zdeasemblować, więc jeśli chronimy jakieś rozwiązania to warto go szyfrować, no i jakieś dane w EEPROM, do których normalnie nie ma dostępu. Warto też pamiętać, że jeśli bootloader umożliwia wgranie dowolnego softu, to możemy mu np. wgrać program, któy odczyta FLASH i wyśle zawartość na np. USART. Czyli jaki jest sens stosowania lockbitów?
    Poza tym, to, że Canon jest dużą frmą nie znaczy, że nie mogą się zachowywać nierozsądnie - wiele dużych firm w końcu upada, co jednak sugeruje, że nie są nieomylne :) Tak, czy siak, trzeba empirycznie sprawdzić z jaką sytuacją mamy do czynienia w tym przypadku.

0
  • #5 11 Mar 2015 14:12
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 11 Mar 2015 14:31
    tmf

@albertb Ale w canonach istotą jest nie procek sterujący lecz układ przetwarzania obrazów, który realizuje wszelkie funkcje związane z akwizycją - jakoś DIGIC się nazywa. Niestety jak na złość CHDK do lustrzanek canona nie chcą zrobić, a szkoda, bo bym potestował.
    Ale skoro już robimy off-top, to chętnie poznam twoje zdanie, dlaczego uważasz, że sensowne jest ustawianie lockbitów, z możliwością ich prostego ominięcia?

0
  • #7 11 Mar 2015 19:54
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 11 Mar 2015 21:06
    tmf

Co do istnienia CHDK na kompakty to istotnie może tylko zyskać, tu pełna zgoda. Ale już CHDK, czy ogólniej możliwość wgrania alternatywnego softu do lustrzanek pewnie im się nie opłaca, bo wolą wypuścić nowy aparat i skasować za jakieś kosmetyczne zmiany.
    Co do DIGIC - czyli rdzeń ARM + dedykowane układy na krzemie, które właśnie czynią z tego sensowny aparat. Masz możliwość obsługi rdzenia, ale nie wiesz z czym on współpracuje i jak. Trochę to utrudnia. Z tego co kilka lat temu czytałem o CHDK to aparat go po prostu odpala z karty, ale nie flashuje nim pamięci - stary soft zostaje. Dzięki temu CHDK wywołuje tylko funkcje, które są w orginalnym firmware Canona, programista nie musi więc znać hardware aparatu, lecz kilka punktów wejścia do firmware.
    Ale odbiegliśmy od tematu. Będę się jednak upierał, że producent, blokujący możliwość zapisania procka, ale dający możliwość łatwego obejścia tego jest programistycznie niezbyt rozgarnięty (w większości przypadków) :) Alternatywnie przyjmuję twój argument, że ma to dobrze przemyślane i jest to podpucha (sprawdzić, czy nie Canon:)).
    Swoją drogą ciekawe jak wyszedł eksperyment autora?

0
  • #9 11 Mar 2015 21:16
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 11 Mar 2015 21:31
    tmf

@albertb - muszę ci podziękować. Dzięki twojej uwadze postanowiłem sprawdzić jak się ma kwestia alternatywnego softu dla lustrzanek Canona, co ostatnio robiłem jakieś 5 lat temu. Ku swojemu zaskoczeniu znalazłem opensoucowy soft - Magic Lantern, który zawiera właśnie alternatywny soft dla lustrzanek Canona, jmocno też rozpracowali hardware DIGIC'a. Zabieram się za kompilację i testowanie:)

0