Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika asynchron. pracującego jako prądnica do sieci.

Sprajcior 10 Mar 2015 16:07 5697 70
  • #1 10 Mar 2015 16:07
    Sprajcior
    Poziom 11  

Witam, mierzę się z problemem podłączenia silnika asynchronicznego o mocy 12 kW do sieci, aby poprzez napędzanie go silnikiem spalinowym możliwa była praca prądnicowa (nastąpił pobór mocy biernej), układ na własne przydomowe potrzeby, dlatego i koszt ma znaczenie i zastosowane oprzyrządowanie. Jednak ze względu na wiedzę raczej z zakresu użytkowania mam kilka pytań, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w literaturze czy internecie, ale napiszę również co wiem, aby można było zweryfikować moją wiedzę.

Z tego co się już dokształciłem to wygląda tak, że potrzebuję rozpędzić prądnicę do 1530 obr/min, aby pracować ze znamionową mocą. Wg mnie, miałoby to wyglądać tak, że silnikiem spalinowym rozkręcam prądnicę do 1530 obrotów i wówczas załączam poprzez stycznik do sieci. W przypadku obniżenia prędkości obrotowej, zmaleje mi oddawana moc, jednak po przekroczeniu znacznym i długotrwałym tej prędkości, mogę uszkodzić prądnicę. Tak więc zostaje mi zakres prędkości do operowania 1500- 1530 obr/min.
    Jak wynika ze wzoru na prędkość obrotową, zależy on od częstotliwości. I tutaj mam wątpliwość, (1) czy zmieniając prędkość obrotową w podanym wyżej zakresie, sieć będzie utrzymywać wartość częstotliwości na stałym poziomie, tj. czy w przypadku wahań prędkości obrotowej, których źródłem będzie nierówna praca silnika spalinowego częstotliwość napięcia się nie zmieni?

(2) Czy przy ustalonej prędkości obrotowej ( powyżej synchronicznej, w moim wypadku 1530 obr/min) po załączeniu prądnicy do sieci (załączeniu stycznika sieciowego) od razu nastąpi przepływ prądu/mocy czynnej do sieci?

(3) Zastanawia mnie również, czy istnieje prosty sposób przekierowania części mocy na układ wewnętrzny, żebym nie musiał oddawać wszystkiego do sieci, a na przykład jedno gniazdko trzy- albo jednofazowe mógł zasilać bezpośrednio z prądnicy?

Doczytałem, że pracując na wyspę (pomijam to, co jest w takim przypadku potrzebne, aby układ mógł w ten sposób pracować) wartość napięcia będzie zależeć od obciążenia. (4) Czy w moim przypadku również istnieje jakieś ryzyko obniżenia, albo zawyżenia napięcia?

(5) Rozumiem również, że w przypadku wyłączenia silnika spalinowego, prądnica zacznie zwalniać i wejdzie płynnie w pracę silnikową?

(6) Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa, że jak w sieci nastąpi awaria, zaniknie napięcie to prądnica automatycznie się odwzbudzi i silnik spalinowy będzie "na sucho" kręcił wałem prądnicy?
    Skąd wynika potrzeba odłączenia prądnicy od sieci (poprzez rozwarcie stycznika) w przypadku zaniku napięcia? Co się dzieje wtedy w układzie?

Mam pewne przypuszczenia na temat tych pytań, ale nie jestem pewny czy w taki prosty sposób to działa jak myślę.

Dziękuję za wszelką pomoc i sugestie.

0 29
  • ambtechnic
  • #2 10 Mar 2015 19:01
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 10 Mar 2015 20:18
    Sprajcior
    Poziom 11  

Elektroenergetycznej nn.

0
  • #4 10 Mar 2015 21:28
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 10 Mar 2015 21:51
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Sprajcior napisał:
    (nastąpił pobór mocy biernej),

A gdzie się tam moc wytworzyła u kolegi.
    Sprajcior napisał:
    układ na własne przydomowe potrzeby,

Czyli prąd za darmo.
    Sprajcior napisał:
    Z tego co się już dokształciłem to wygląda tak, że potrzebuję rozpędzić prądnicę do 1530 obr/min, aby pracować ze znamionową mocą

Mocą znamionową czego silnika może prądnicy, źle się kolega dokształcił.
    Sprajcior napisał:
    na układ wewnętrzny

Co to jest układ wewnętrzny nie znamy takowego określenia.
    Sprajcior napisał:
    Doczytałem, że pracując na wyspę

Na wyspach się pracuje i to dużo.
    Sprajcior napisał:
    Jednak ze względu na wiedzę raczej z zakresu użytkowania mam kilka pytań, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w literaturze czy internecie,

Wiedza zdobyta w ten sposób jest wiedzą literalną i tylko tyle warta co z niej zrozumiesz kolego.

-4
  • #6 10 Mar 2015 22:01
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Przeczytałem post autora, i niestety nie wiem o co chodzi. Rozumiem, że chcesz wybudować elektrownię i zasilać sieć energetyczną nN.

Na tym etapie i po przeczytaniu nasuwa się jedna myśl - wybij sobie to z głowy.

-3
  • ambtechnic
  • #7 10 Mar 2015 22:13
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 10 Mar 2015 22:20
    2568294
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 11 Mar 2015 09:42
    Sprajcior
    Poziom 11  

Panowie, to że nie napisałem, o niektórych rzeczach nie znaczy, że ich nie uwzględniam, a Wy założyliście, że skoro o nich nie wspomniałem, to na pewno nie myślę o nich i nie wiem nic na ten temat. Nikt, nie odpowiedział na ŻADNE pytanie, jednak zainteresowanie wasze padło na zupełnie inne sprawy. Jeżeli nie znacie odpowiedzi, to po prostu nie piszcie, a tym bardziej nie piszcie, że odradzacie takie coś itd.

Odpowiem tylko na część postów, bo reszta jest sarkastyczna i nie pomocna i nie ma czego komentować.

Cytat:
    Sprajcior napisał:
    Elektroenergetycznej nn.

A co na to Polska Grupa Energetyczna?

Nie interesuje się tym, jest to poza granicami ich działania.

Cytat:
    Sprajcior napisał:
    (nastąpił pobór mocy biernej),

A gdzie się tam moc wytworzyła u kolegi .

Jeszcze nigdzie, ale się wytworzy. Rozumiem to w ten sposób, że rozkręcam wirnik silnikiem spalinowym do prędkości nadsynchronicznej, a następnie załączam silnik/prądnicę do sieci. Następuje pobór mocy biernej na wzbudzenie maszyny i z racji prędkości oddawanie mocy czynnej do sieci.

Cytat:
    Sprajcior napisał:
    układ na własne przydomowe potrzeby,

Czyli prąd za darmo.

Tak, a nadwyżki odsprzedawane do sieci, jednak na początku to nie będzie możliwe i wymyśliłem to tak, żeby całą energię sprzedawać, a oszczędność będzie wynikać po prostu z różnicy na pobranej i oddanej.

Cytat:
    Sprajcior napisał:
    Z tego co się już dokształciłem to wygląda tak, że potrzebuję rozpędzić prądnicę do 1530 obr/min, aby pracować ze znamionową mocą

Mocą znamionową czego silnika może prądnicy Źle się kolega dokształcił .

A na moc znamionową czego to może wyglądać? Nie wysilił się Kolega, podpowiadam, chodzi o moc prądnicy.

Cytat:
    Sprajcior napisał:
    na układ wewnętrzny

Co to jest układ wewnętrzny nie znamy takowego określenia .

Chodzi o instalację wewnętrzną (elektryczną, jakby ktoś miał wątpliwości).

Cytat:
    Sprajcior napisał:
    Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa, że jak w sieci nastąpi awaria, zaniknie napięcie to prądnica automatycznie się odwzbudzi i silnik spalinowy będzie "na sucho" kręcił wałem prądnicy?
    Skąd wynika potrzeba odłączenia prądnicy od sieci (poprzez rozwarcie stycznika) w przypadku zaniku napięcia? Co się dzieje wtedy w układzie?

I dostaniesz tytuł "LOCAL HEROES" bo cała gmina ma power supple!
    Miałem ciężki dzień ale wieczór jest wesoły!

Z całą sympatią do Gdyni i jej mieszkańców, mam nadzieję, że nie mieszkamy po sąsiedzku.

Moje pytania pozostają w mocy, proszę o odpowiedzi osób, które znają się na rzeczy i mogą coś wnieść w tej sprawie, a nie piszą tylko dla samego pisania postów.

2
  • #10 11 Mar 2015 15:08
    stomat
    Specjalista elektryk

Po co chcesz to robić? Czy porozumiałeś się z operatorem sieci do której zamierzasz się podłączyć czy to ma być partyzantka?

-1
  • #11 11 Mar 2015 15:38
    Sprajcior
    Poziom 11  

Tak, mam pozwolenie, a konkretnie warunki przyłączenia od lokalnego operatora sieci.

0
  • #12 11 Mar 2015 18:26
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 11 Mar 2015 18:59
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Sprajcior napisał:
    Tak, mam pozwolenie, a konkretnie warunki przyłączenia od lokalnego operatora sieci.

W takim razie zakreskuj dane i wklej je tutaj. Bardzo jestem ciekawy jakie to warunki.

-1
  • #14 11 Mar 2015 20:01
    2568294
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 11 Mar 2015 21:03
    Krzysztof Reszka

szelton napisał:
    Ty wiesz co to jest synchronizacja agregatu do sieci i jak to działa?

Kolego przecież on to wykona tak .
    Sprajcior napisał:
    i wówczas załączam poprzez stycznik do sieci.

O zabezpieczeniach się nawet nie jęknął .
    Sprajcior napisał:
    A na moc znamionową czego to może wyglądać? Nie wysilił się Kolega, podpowiadam, chodzi o moc prądnicy.

To co kolega myśli ze moc znamionowa silnika a tej " prądnicy będzie ta sama .
    Oczywiście że kolega doczytał bo dużo podobno czytał o momencie krytycznym i o momencie krytycznym poślizgu i jak sobie go obliczył to na pewno włączy sobie do sieci bez problemów schynchronizowaną częstotliwością do sieci. Ciekawe jak kolega przygotuje instalację " wewnętrzną " na przeciwny moment hamujący bo przecież obliczył wielkości prądu dla tego zjawiska . Nie żebym był wrogiem czyimś tylko doradzam, na dziale maszyn elektrycznych politechnik robią magisterki z tego tematu więc sobie kolego odpuść.

-1
  • #16 11 Mar 2015 21:44
    czesiu
    Poziom 33  

Sprajcior napisał:
    ...miałoby to wyglądać tak, że silnikiem spalinowym rozkręcam prądnicę do 1530 obrotów i wówczas załączam poprzez stycznik do sieci.

To lepiej najpierw załącz stycznik, jak się spalinówka rozkręci to przekręcasz kluczyk w stacyjce i dodajesz gazu. Tym sposobem nie potrzebujesz rozrusznika do spalinówki :D

1
  • #17 11 Mar 2015 21:50
    2568294
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 11 Mar 2015 23:06
    jekab
    Poziom 23  

szelton napisał:
    Czy Ty wiesz co to jest synchronizacja agregatu do sieci i jak to działa?

Jak można asynchrona synchronizować ?

1
  • #19 12 Mar 2015 08:11
    marek_ka
    Poziom 26  

Ech, cała kupa elektryków którym wydaje się, że pozjadali wszystkie rozumy.
    Znam od dobrych kilku lat instalację działającą z silnikiem spalinowym napędzającym asynchrona 45kW.

1- Przy tak znikomej mocy 12kW twoja prądnica nie jest w stanie wpłynąć na częstotliwość sieci.
    2- Tak, ale przed załączeniem stycznika głównego lepiej lepiej jest zbocznikować styki stycznika żarówkami by wstępnie wzbudzić i zsynchronizować prądnicę. Unikniesz dużych udarów prądowych.
    3- To oczywiste. Według obecnych przepisów możesz zużyć prąd na własne potrzeby, a nadwyżkę sprzedać do sieci.
    Podłączając się do sieci nie pracujesz na wyspę.
    4- przy pracy wyspowej potrzebujesz wzbudzenie i stabilizację napięcia.
    5- Tak, i jest to poważny problem. Gdy zwolni silnik, zaczynasz pobierać prąd z sieci a silnik elektryczny kręci spalinowym. Trudno zauważyć zwolnienie obrotów silnika, a kasa idzie w drugą stronę.
    6- Tak, brak zasilania z sieci zdusi prądnicę. Nic się nie dzieje w układzie, silnik spalinowy kręci na sucho prądnicą.

Pozostaje ci kwestia kompensacji mocy biernej, ale to masz w warunkach przyłączenia opisane.

2
  • #20 12 Mar 2015 08:34
    czesiu
    Poziom 33  

marek_ka napisał:

6- Tak, brak zasilania z sieci zdusi prądnicę. Nic się nie dzieje w układzie, silnik spalinowy kręci na sucho prądnicą.

Pozostaje ci kwestia kompensacji mocy biernej, ale to masz w warunkach przyłączenia opisane.

Jak założy kompensację to brak zasilania nie zdusi prądnicy. Przy zaniku napięcia w sieci zewnetrznej pozostanie mieć nadzieję że nie dojdzie do przekompensowania i popalenia urządzeń w sieci wewnętrznej w skutek podwyższenia napięcia.

1
  • #21 12 Mar 2015 08:39
    marek_ka
    Poziom 26  

czesiu napisał:
    Jak założy kompensację to brak zasilania nie zdusi prądnicy.

Zdusi, ale jak stycznik odłączy od sieci prądnicę, a kondensatory podepnie bezpośrednio do silnika to może być tak jak napisałeś.

1
  • #22 12 Mar 2015 10:22
    Sprajcior
    Poziom 11  

Marku_ka, czesiu, dziękuję za merytoryczne sprawy i podejście do sprawy poważnie. Faktycznie, niby tylu elektryków, ale zdania na temat nie potrafią sklecić.

Odnosząc się do wypowiedzi marka_ka i uzupełniając informacje odnośnie mojego zamysłu:

W swojej rozdzielnicy przewidziałem sterownik, do którego ma być podpięty licznik czterokwadrantowy, pomiar prędkości obrotowej, oraz styczniki. Za pomocą odczytu prędkości obrotowej będę wiedział, czy prądnica zbliża mi się, albo czy już weszła w pracę silnikową, czy też nie. W przypadku, gdy w spalinówce zabraknie paliwa i zacznie zwalniać, to układ po prostu zostanie odpięty od sieci i się zatrzyma. Warunki od operatora podają jakie zabezpieczenia muszę zastosować (tj. nadnapięciowe, podnapięciowe, prądowe przeciążeniowe, oraz układ automatyki odłączającej w przypadku zaniku napięcia). Nie przewiduję póki co pracy wyspowej, właśnie z takich względów o których pisze marek_ka. Zakładam ciągłą prace na sieć, w przypadku zdarzenia, z jednej lub drugiej strony, układ się wyłącza. Faktycznie muszę też te kondensatory uwzględnić do kompensacji mocy biernej, na chwilę obecną nie zastanawiałem się nic więcej nad tym.

Cytat:
    1- Przy tak znikomej mocy 12kW twoja prądnica nie jest w stanie wpłynąć na częstotliwość sieci.

To się zgadza i na to nie liczyłem, chodzi mi tutaj o to, czy te niewielkie różnice częstotliwości w sieci i wynikające z obrotów silnika spalinowego (bo może tąpnąć, inaczej zakręci), nie wpływają na nic?

Cytat:
    Tak, ale przed załączeniem stycznika głównego lepiej lepiej jest zbocznikować styki stycznika żarówkami by wstępnie wzbudzić i zsynchronizować prądnicę. Unikniesz dużych udarów prądowych.

Rozumiem, dzięki za radę.

Cytat:
    3- To oczywiste. Według obecnych przepisów możesz zużyć prąd na własne potrzeby, a nadwyżkę sprzedać do sieci.
    Podłączając się do sieci nie pracujesz na wyspę.

Dobra, ale do tego potrzebuję układu, który również, będzie mógł pracować jako wyspa, tak? Czyli układ określający bieżące zapotrzebowanie, rozdzielający moc i przekierowujący nadwyżkę w sieć.

Cytat:
    4- przy pracy wyspowej potrzebujesz wzbudzenie i stabilizację napięcia.

Zgoda, czyli po podłączeniu do sieci, parametry będą utrzymane przez sieć i takie ryzyko w pracy na sieć nie występuje. Omijam pracę wyspową na tę chwilę.

Cytat:
    5- Tak, i jest to poważny problem. Gdy zwolni silnik, zaczynasz pobierać prąd z sieci a silnik elektryczny kręci spalinowym. Trudno zauważyć zwolnienie obrotów silnika, a kasa idzie w drugą stronę.

To jak pisałem załatwiam bieżącym pomiarem prędkości obrotowej, dla uniknięcia takiej sytuacji.

Cytat:

A to super, co prawda i tak muszę odłączyć fizycznie od sieci, żeby w razie czego nikogo nie poraziło, ale o to mi chodziło.

Cytat:
    Jak założy kompensację to brak zasilania nie zdusi prądnicy. Przy zaniku napięcia w sieci zewnetrznej pozostanie mieć nadzieję że nie dojdzie do przekompensowania i popalenia urządzeń w sieci wewnętrznej w skutek podwyższenia napięcia.

Jak założę kompensację to i tak poprzez kolejny stycznik i w przypadku awarii sieci kondensatory będą odpinane równocześnie z siecią, aby odwzbudzić prądnicę. Muszę jeszcze wymyślić, jak w takim przypadku zatrzymywać pracę silnika spalinowego.

Dzięki marek_ka i czesio i czekam na dalszy rozwój dyskusji.
    Pozdrawiam.

0
  • #23 12 Mar 2015 11:59
    jekab
    Poziom 23  

marek_ka napisał:
    marek_ka napisał:

Od kiedy obroty prądnicy asynchronicznej mają bezpośredni wpływ na generowaną przez nią częstotliwość ?

Dotyczy to też pracy wyspowej.

0
  • #24 12 Mar 2015 15:03
    Krzysztof Reszka

marek_ka napisał:

A co kolega myślał że my nie wiemy że tak można zrobić że tylko kolega o tym wiedział w całej Polsce .
    Kolega przeczyta założyciela tematu post pierwszy i porówna z tym co teraz pisze . Dla niego chyba jest różnica ;
    Sprajcior napisał:
    Wg mnie, miałoby to wyglądać tak, że silnikiem spalinowym rozkręcam prądnicę do 1530 obrotów i wówczas załączam poprzez stycznik do sieci.

Sprajcior napisał:
    Za pomocą odczytu prędkości obrotowej będę wiedział, czy prądnica zbliża mi się, albo czy już weszła w pracę silnikową, czy też nie

A co do pracy wyspowej to był pewny .
    Sprajcior napisał:
    Doczytałem, że pracując na wyspę (pomijam to, co jest w takim przypadku potrzebne, aby układ mógł w ten sposób pracować

Sprajcior napisał:
    Omijam pracę wyspową na tę chwilę.

A wyżej też napisał
    Sprajcior napisał:
    Dobra, ale do tego potrzebuję układu, który również, będzie mógł pracować jako wyspa,

Więc konkluzja może być jedna wszystko da się zrobić mają zasób dużej wiedzy a tu tego brakowało .

0
  • #25 12 Mar 2015 16:06
    marek_ka
    Poziom 26  

czesiu napisał:
    Przy zaniku napięcia w sieci zewnetrznej pozostanie mieć nadzieję że nie dojdzie do przekompensowania i popalenia urządzeń w sieci wewnętrznej w skutek podwyższenia napięcia.

To ryzyko jest niewielkie.
    Po pierwsze musiałbyś trafić dokładnie z pojemnością kondensatorów tak by powstał rezonans, dodatkowo prądnica musiałaby pracować praktycznie bez obciążenia.
    Jak widać ryzyko jest małe i łatwo mu przeciwdziałać.

Wystarczy, że nie trafisz z kondensatorami w rezonans i ewentualnie zapewnisz dodatkowe obciążenie które dociąży prądnicę w przypadku wzrostu napięcia i możesz działać na wyspę. Warto dać warystory dodatkowo.

jekab napisał:
    Od kiedy obroty prądnicy asynchronicznej mają bezpośredni wpływ na generowaną przez nią częstotliwość ?

Od zawsze.
    Częstotliwość prądnicy zależy od obrotów i obciążenia (poślizgu). Resztę sobie kolega doczyta.

1
  • #26 12 Mar 2015 16:29
    jekab
    Poziom 23  

marek_ka napisał:
    jekab napisał:

Od zawsze.
    Częstotliwość prądnicy zależy od obrotów i obciążenia (poślizgu). Resztę sobie kolega doczyta.

Kolega miął się z powołaniem

Może jakiś wykresik,źródło wiedzy proszę ....

Proszę nie mylić swoich fantazji z realiami.

Już jeden maszynę asynchroniczną synchronizował ...a teraz nastepny

0
  • #27 12 Mar 2015 16:30
    Sprajcior
    Poziom 11  

Krzysztof Reszka napisał:
    marek_ka napisał:

A co kolega myślał że my nie wiemy że tak można zrobić że tylko kolega o tym wiedział w całej Polsce .
    Kolega przeczyta założyciela tematu post pierwszy i porówna z tym co teraz pisze . Dla niego chyba jest różnica ;
    Sprajcior napisał:
    Wg mnie, miałoby to wyglądać tak, że silnikiem spalinowym rozkręcam prądnicę do 1530 obrotów i wówczas załączam poprzez stycznik do sieci.

Sprajcior napisał:
    Za pomocą odczytu prędkości obrotowej będę wiedział, czy prądnica zbliża mi się, albo czy już weszła w pracę silnikową, czy też nie

A co do pracy wyspowej to był pewny .
    Sprajcior napisał:
    Doczytałem, że pracując na wyspę (pomijam to, co jest w takim przypadku potrzebne, aby układ mógł w ten sposób pracować

Sprajcior napisał:
    Omijam pracę wyspową na tę chwilę.

A wyżej też napisał
    Sprajcior napisał:
    Dobra, ale do tego potrzebuję układu, który również, będzie mógł pracować jako wyspa,

Więc konkluzja może być jedna wszystko da się zrobić mają zasób dużej wiedzy a tu tego brakowało .

O jakiej różnicy mówisz? Czytaj z uwagą to co jest napisane i cytuj całość, a nie wybrany fragment. Nie pisz mi czego byłem pewny a czego nie, chyba, że bawisz się we wróżbiarstwo. Napisałem:
    Cytat:
    Doczytałem, że pracując na wyspę (pomijam to, co jest w takim przypadku potrzebne, aby układ mógł w ten sposób pracować) wartość napięcia będzie zależeć od obciążenia. (4) Czy w moim przypadku również istnieje jakieś ryzyko obniżenia, albo zawyżenia napięcia?

Co oznacza, że wiem jak to jest w pracy na wyspę, a pytam o pracę na sieć.

Kolejny cytat, który musi być w całości:
    Cytat:
    Dobra, ale do tego potrzebuję układu, który również, będzie mógł pracować jako wyspa, tak? Czyli układ określający bieżące zapotrzebowanie, rozdzielający moc i przekierowujący nadwyżkę w sieć.

I to należy rozumieć tak, że aby skorzystać z tego prawa, czyli wykorzystać prądu na własne potrzeby, a nie koniecznie odsprzedawać, to potrzebuje w taki sposób rozbudować rozdzielnicę i układ, który równie dobrze, może już pracować jako wyspa. Co wcale nie oznacza, że chce mieć wyspę, a wręcz przeciwnie, jeżeli rozbudowa oznacza to co myślę, co nie dziękuję, na razie tego nie chcę.

Krzysztof Reszka, chyba za cel postawiłeś sobie czepiać się i siać zamęt, zamiast odpisać merytorycznie, a jak coś jest niezrozumiałe, to trzeba było dopytać, a nie się domyślać. A na dodatek, tak jestem też pewny, że do pracy wyspowej potrzebuję wzbudzenia z baterii kondensatorów , ale to nie oznacza, że chcę, aby maszyny pracowały na wyspę. Jestem pewny, że obciążenie wpływa na napięcie, ale nie chce przez to powiedzieć, że pracuję na wyspę. Jestem pewny, że praca silnikowa, prądnicowa nie zależy od tego czy to jest wyspa czy ie i wcale nie oznacza, że chcę pracować na wyspę. Może teraz zrozumiesz...

0
  • #28 12 Mar 2015 19:10
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 12 Mar 2015 19:57
    marek_ka
    Poziom 26  

jekab napisał:
    Proszę nie mylić swoich fantazji z realiami.

Podpisuję się pod tymi słowami obiema rękami.

A teraz kolego zrób eksperyment. Połącz dwa silniki wałami i jeden napędzaj przez falownik z częstotliwością np. 80Hz, a do drugiego podłącz kondensatory i obciążenie.
    Najpierw obciążenie 10% znamionowego, a później 90% znamionowego.
    Zmierz w obu przypadkach częstotliwość prądu w prądnicy i podziel się tymi informacjami.

0
  • #30 12 Mar 2015 20:03
    Sprajcior
    Poziom 11  

szelton napisał:

Szanowny Kolego, żle się dokształciłeś.
    Napisz kiedy będziesz wiedział kiedy załączyć agregat do sieći.
    Jaki planujesz układ synchronizacji, czy na światła gasnące, czy jakąś automatyke
    Co będzie regulować obrotami Twojego Dizla

Obroty dizla ustawiam na sztywno, bez regulacji. Regulacja w silniku jest ręczna, więc wprowadzanie automatyki jest niewygodne w tym układzie. Na razie zostanę przy ustaleniu prędkości obrotowej na stałym poziomie.

To może, podpowiesz co z tym załączeniem i synchronizacją, co Ci chodzi po głowie?

0