Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oświetlenie led w star 266 GBA

szron1 10 Mar 2015 20:30 1245 11
  • #1 10 Mar 2015 20:30
    szron1
    Poziom 8  

Witajcie moi mili. proszę Was o pomoc dotyczącą zmiana oświetlenia w samochodzie Star 266 GBA. Jak znawcy wiedzą star 266 jest niechętny do współpracy w temacie prądu tzn są jego braki. założyłem sobie iż zmienię oświetlenie kabiny oraz skrytek a jest ich 5. wykorzystać do tego niecnego planu chciałbym taśmę led 12v najlepiej PI 65 oraz profil do led-ów. załączane niezależnie za pomocą włączników lub krańcówek na żaluzjach. pytanie jest tego typu czy sama taśma wystarczy czy jakiś zasilacz jest konieczny. instalacja w starze jest 12 v.zmieniliśmy już oświetlenie ostrzegawcze na stroboskop. proszę o radę, pomoc, sugestie, schematy o cokolwiek. a i jeszcze jedno do ma być funkcjonalne i ma wyglądać!!!.
    pozdrawiam

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Mar 2015 20:44
    zibo50
    Poziom 17  

Może kolega by objaśnił że chodzi o straż bo niektórzy nie wiedzą o co chodzi. GBA (Gaśniczy Bojowy Autopompa). Co do oświetlenia to to kupujesz taśmy led montujesz i jest proponuję poprowadzenie mas, a nie używanie karoserii.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 10 Mar 2015 21:43
    szron1
    Poziom 8  

zibo50 napisał:
    Może kolega by objaśnił że chodzi o straż bo niektórzy nie wiedzą o co chodzi. GBA (Gaśniczy Bojowy Autopompa). Co do oświetlenia to to kupujesz taśmy led montujesz i jest proponuję poprowadzenie mas, a nie używanie karoserii.

Tak tak chodzi o Straż a ja jestem strażakiem ochotnikiem i z racji bolączki finansowej takie modernizacje staramy się robić sami. odnośnie "projektu" to czy jak podzielę na 1m odcinki to tylko prąd z akumulatorów, włącznik i tyle???
    przepraszam za głupie pytania ale nie miałem jeszcze styczności z taśmą

0
  • #4 10 Mar 2015 21:54
    pepe150
    Poziom 33  

Jeżeli to taśma 12V i zasilanie wykorzystujecie 12V (jak mi się zdaje Star ma zasilanie 24V), to po drodze dajcie bezpiecznik żeby nie popaliło przewodów zaraz przy akumulatorze, przełącznik i do taśmy w zupełności wystarczy.

0
  • #5 10 Mar 2015 21:55
    tos18
    Poziom 37  

Taśmę dzielisz w miejscach zaznaczonych (zazwyczaj co 3 diody). Jeśli taśma 12V i instalacja w aucie 12V to tylko wyłącznik jakiś bezpiecznik i do dzieła
    Można kupić taśmy samoprzylepne w żelu. Klasa szczelności to IP.
    W tej chwili do taśm można kupić profile montażowe w różnych kształtach.

0
  • #7 10 Mar 2015 22:47
    szron1
    Poziom 8  

pepe150 napisał:
    Jeżeli to taśma 12V i zasilanie wykorzystujecie 12V (jak mi się zdaje Star ma zasilanie 24V), to po drodze dajcie bezpiecznik żeby nie popaliło przewodów zaraz przy akumulatorze, przełącznik i do taśmy w zupełności wystarczy.

u mnie 24V jest na rozruch, reszta idzie po 12V.

Dodano po 2 [minuty]:

WIELKIE DZIĘKI ZA POMOC. już wiem coś więcej teraz tylko zakasać rękawy i do dzieła.
    wrzucę foty z projektu.

0
  • #8 10 Mar 2015 22:49
    tos18
    Poziom 37  

Pochopny wniosek.
    Wiem co to klasa szczelności - autor pisze PI zamiast IP podając później numer.

Jeśli jak Waść piszesz w tym aucie jest zasilanie 24V to wystarczy porozglądać się za taśmami na 24V. Widziałem takie w TME.

0
  • #9 11 Mar 2015 07:02
    pepe150
    Poziom 33  

Lepiej dać 24V bo równo pracują na zasilaniu, niż 12V gdzie jeden akumulator się rozładuje a drugi jest naładowany to i tak nie odpalisz pojazdu.

0
  • #10 11 Mar 2015 07:11
    CommonRail
    Poziom 27  

Zobacz schemat przelacznika 24/12 w starze. Nie trzeba nic przerabiac. Dac alternator 120A od passata i gotowe. Usunac pradnice, czy tam ten alternator z Żuka co jest teraz i skoncza sie problemy z brakiem pradu.

1
  • #11 13 Mar 2015 15:43
    szron1
    Poziom 8  

CommonRail napisał:
    Zobacz schemat przelacznika 24/12 w starze. Nie trzeba nic przerabiac. Dac alternator 120A od passata i gotowe. Usunac pradnice, czy tam ten alternator z Żuka co jest teraz i skoncza sie problemy z brakiem pradu.

pytanie mam takie czy ktoś zrobił taką przekładkę? jak wygląda mocowanie alternatora czy na stare mocowanie będzie pasował

0
  • #12 13 Mar 2015 16:18
    CommonRail
    Poziom 27  

Robiłem kilkanaście pszczółek, każda jeździ do dziś. Nie będzie, trzeba dorobić nowe. Godzina roboty migomatem ze szlifowaniem i malowaniem.

0