Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji czujnika parkowania

10 Mar 2015 21:14 2073 2
  • Poziom 12  
    Witam,

Po pierwsze jestem praktycznie "nemo" w elektronice a potrzebuję przerobić instalacje czujnika parkowania w samochodzie. Mam zainstalowany czujnik tył + przód firmy nexon lcd. Jest kilka rzeczy które mi nie pasują np. podświetlenie wyświetlacza po przekręceniu kluczyka i działanie przednich czujek przy każdorazowym naciśnięciu hamulca.

Oryginalna instalacja wymaga podpięcia do centralki:
    +12V wstecznym
    +12V hamulec
    +12V ACC
    - GND

I teraz wymyśliłem sobie że przedni czujnik chcę mieć wyłączany i podświetlenie wyświetlacza (realizowane poprzez przewód ACC) aby było włączane tylko przy wrzuceniu wstecznego lub ręcznego włączenia przednich czujek.

Narysowałem wstępny schemat i mam prośbę o podanie czy to coś będzie działało prawidłowo i co trzeba wstawić w miejsce "2" na schemacie.

Schemat instalacji czujnika parkowania

Chciałem żeby to działało tak że jak wrzucę wsteczny to działa tył i przód ale przód mogę dodatkowo wyłączyć "3" - przełącznik. Dlatego chyba trzeba wstawić przekaźnik w miejsce "1" (i pytanie jaki - myślałem żeby w domyśle układ był całkowicie rozłączony a podanie napięcia 12+ wsteczny lub 12+STOP spowoduję podanie napięcia dalej). Jak już napięcie wywołane przez wrzucenie wstecznego pójdzie dalej to poda napięcie na ACC i na +12 STOP (w zależności czy przełącznik będzie włączony to przód się włączy bądź nie).

Ale problem pojawia się przy chęci włączenia tylko przedniego czujnika i aktywacji ACC+. ACC jest zawsze wspólny i przez to jest problem.

Dlatego proszę was o pomoc jak to rozwiązać i jakie komponenty włożyć

Jednymi słowy potrzebuję stworzyć układ który pozwolił na niezależne działanie czujnika przód i tył (wzbudzenia sygnałem +12 z wstecznego lub stopu) wraz z zasilaniem ACC które włącza się razem z sygnałem wzbudzenia a nie jak w obecnej chwili świeci ciągle.
  • Poziom 12  
    Witam

Ponownie. Po przemyśleniach doszedłem do wniosku że skoro sygnał +12 ACC uruchamia urządzenie to po co bawić się w kombinacje z sygnałami +12 Stop i +12 Wsteczny jak można pozbyć się po prostu głównego zasilania. Takim to sposobem powstała opcja na załączony schemat.

Proszę was o opinie czy to będzie działało tak jak tego oczekuję i jakie przekażnik trzeba wstawić?
  • Poziom 12  
    Ponawiam temat.

W chwili obecnej wstawiłem cewkę i przekaźnik i mam wpięty tył tak że jest input NO jest w +12 wsteczny i output jest podaje 12 wyświetlacz.

Wszystko ładnie działa i teraz jak podpiąć przód żeby nie było OK?