Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zakłócenia wzmacniacza TDA2822M

JanuszArtur 10 Mar 2015 22:59 1755 19
 • #1
  JanuszArtur
  Level 14  
  Poskładałem wzmacniacz: http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-245.pdf
  Zasilanie jest z USB poprzez 'ładowarkę' (ładowarka wykorzystana aby kabli nie kupować).
  Wzmacnia sygnał audio pomiędzy komputerem z dokiem (X201) a telewizorem.
  Niby działa, ale są straszne zakłócenia - jak na załączonej mp3. W ok. połowie komputer jest podłączony do TV bez wzmacniacza i głośność rośnie - słychać buczenie. I właśnie tego dźwięku chciałem się pozbyć poprzez 'wstępne' wzmocnienie audio (bo niektóre filmy charakteryzuje niższy poziom głośności audio niż mają inne). No i pozbyłem się... Jak zlikwidować zakłócenia?
 • #2
  Artur k.
  Admin of Audio group
  To są zakłócenia pochodzące z pracującego zasilacza impulsowego. Najczęściej taki efekt daje zasilacz od komputera, jednak w tym przypadku możliwe że ładowarka którą zasilasz wzmacniacz.

  Zobacz co się stanie gdy komputer będzie pracował na zasilaniu z baterii.
 • #3
  piotrkol7
  Level 39  
  Coz, ten układ już ma to do siebie, ze sciaga wszelakiej masci zaklocenia. W moim przypadku odbieral jakies polskie radio - najdziwniejsze jest to, ze wowczas w pokoju gralo radio, ale na innej stacji niz odebrana przez TDA ;) Co napedzasz tym wzmacniaczem? Jezeli sluchawki, to pelno jest ciekawych projektow wzmacniaczy do takowych, na przyklad "4x4 amplifier", wystarczy wpisac w google.
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Odbiór radia to zupełnie inna kwestia niż to, co słychać na załączonym nagraniu. Wzmacniacz odbierał Ci radio, bo nie zastosowałeś żadnych filtrów ograniczających pasmo od góry - każdy wzmacniacz bez tychże filtrów może się tak zachowywać.
 • #5
  jdubowski
  Tube devices specialist
  JanuszArtur wrote:
  komputer jest podłączony do TV bez wzmacniacza i głośność rośnie - słychać buczenie. I właśnie tego dźwięku chciałem się pozbyć poprzez 'wstępne' wzmocnienie audio (bo niektóre filmy są o wiele cichsze niż inne).


  Buczenie zapewne wynika z różnicy potencjałów mas albo z badziewnego kabla połączeniowego (brak ekranu).

  JanuszArtur wrote:
  Poskładałem sobie wzmacniacz: http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-245.pdf


  To jest wzmacniacz końcowy (czyli do wyjścia podłączasz głośnik lub słuchawki), nie za bardzo nadaje się do roli w której go uzywasz.

  JanuszArtur wrote:
  Zasilanie jest z USB poprzez 'ladowarkę' (ładowarka wykorzystana co by kabli nie kupować).


  O jaką "ładowarkę" tu idzie? Zasilacz dający 5V na wyjściu, zasilany z sieci?
  Wiele tanich chińskich zasilaczy sieje zakłóceniami - zasil na próbę z baterii.
 • #6
  JanuszArtur
  Level 14  
  @Artur k. Ok. Spróbuję z baterii.
  @piotrkol7 Serdecznie dziękuję za porady związane z google. Nie znałem jak dotąd takiego rodzaju pomocy w formie podpowiedzi co bym poszukał w sieci, znalazł np. elektroda.pl zadał pytanie, w odpowiedzi na które autor odsyła mnie do poszukiwań w sieci. Fascynujące!
  Odnosząc się do pytania: Co napedzasz tym wzmacniaczem?
  Wejście jest podpięte pod wyjście słuchawkowe z PC. Wyjście jest podpięte pod TV. Zasilanie z USB. Taka kombinacja jest po to aby w miarę szybko można było regulować głośność pilotem TV. Wcześniej jak puszczałem jakieś Frankliny z VCD dziecku było strasznie cicho i zwiększanie poziomu głośności TV powodowało buczenie. Ponadto sama reklama przed filmem była bardzo głośna. Więc jak puszczam kilka filmów - np z Youtube, które mają różny poziom głośności to na jednym jest straszny huk, na innym mało słychać, kolejny jest ok, a jeszcze inny tak cichy, że trudno cokolwiek usłyszeć bo TV ma głośność ok 70% i buczy (np. dinopociąg, jeżeli chciałby Pan zobaczyć). Stąd, wzmacniacz miał eliminować kwestię buczenia oraz zapewnić możliwość szybkiej i 'ciasnej' (w wąskim zakresie na TV -kilka kresek) regulacji głośności poniżej poziomu buczenia. Naturalnie wcześniej kupiłem jakieś filtry antenowe i podobne ustrojstwa ale to nie jest kwestia podłączenia anten.
  @jdubowski Dziękuję za konstruktywne wskazówki i informacje. Buczenie to nie problem, bo jak dźwięk z PC pójdzie to okaże się, że jest tak głośno iż nie da się słuchać. Buczenie jest na poziomie ok 60% max głośności TV.
  Skucha trochę z tym, że jest to końcówka (choć w wydaniu tym: AVT1782 B WZMACNIACZ SŁUCHAWKOWY Z TDA2822 - być może nie jest to końcówka???) . Co zatem polecasz: ważne aby było małe, dało się puścić sygnał na 3 liniach (L, R, G) i zasilało się to cudo z USB.
  Ładowarka to model nokii CA-126. Wziąłem go bo taki akurat kabel miałem (USB) a gdzieś przeczytałem, że ładowarka jest lepszym sposobem zasilania (bardziej stabilnym i w razie czego nie padnie port USB) niż samo wpinanie się pod port. Innymi słowy, minimalizacja kosztów także miała znaczenie.
  Rozważałem także małą płytkę PAM8403 ale to ma zbyt dużą wydolność - innymi słowy obawiam się, że USB tego nie da rady zasilić (prąd jak pamiętam 0,5A daje USB). Czytałem o PAM również, że są kłopoty z podłączeniem mas wyjścia :) Ale kształt i gabaryty są świetne i jeżeli miałbym taki o mocy np 0,2W to chętnie bym właśnie taki kupił - zmieścił by mi się wewnątrz stacji dokującej. Teraz wisi (małe) pudełko na dwóch kablach (USB i AUDIO) i póki nie jest za głośno TV - jest ok.
 • #7
  jdubowski
  Tube devices specialist
  JanuszArtur wrote:
  Buczenie to nie problem, bo jak dźwięk z PC pójdzie to okaże się, że jest tak głośno iż nie da się słuchać. Buczenie jest na poziomie ok 60% max głośności TV.


  To nie rozumiem o co idzie - pisałeś
  JanuszArtur wrote:
  ok. połowie komputer jest podłączony do TV bez wzmacniacza i głośność rośnie - słychać buczenie. I właśnie tego dźwięku chciałem się pozbyć poprzez 'wstępne' wzmocnienie audio


  Po pierwsze ustalmy co to za buczenie i skąd sie bierze.

  JanuszArtur wrote:
  Ładowarka to model nokii CA-126. Wziąłem go bo taki akurat kabel miałem (USB) a gdzieś przeczytałem, że ładowarka jest lepszym sposobem zasilania (bardziej stabilnym i w razie czego nie padnie port USB) niż samo wpinanie się pod port. Innymi słowy, minimalizacja kosztów także miała znaczenie.


  Na początek - wywal tą ładowarkę od Nokii, zastosuj zwykły zasilacz transformatorowy.

  JanuszArtur wrote:

  Rozważałem także małą płytkę PAM8403 ale to ma zbyt dużą wydolność - innymi słowy obawiam się, że USB tego nie da rady zasilić (prąd jak pamiętam 0,5A daje USB).


  Szukasz nie tam gdzie trzeba. A PAM8403 to juz w ogóle pomyłka, ZTCP to on pracuje w kl. T i na przedwzmacniacz się nie nadaje.
 • #8
  Artur k.
  Admin of Audio group
  jdubowski wrote:
  Na początek - wywal tą ładowarkę od Nokii, zastosuj zwykły zasilacz transformatorowy.

  Na początek to należy spróbować z komputerem odłączonym od zasilania sieciowego. :)
  Słuchał Kolega nagrania?
 • #9
  piotrkol7
  Level 39  
  Witam, proszę mi wybaczyć odsyłanie do googla oraz innych wzmacniaczy, przesłuchałem dopiero teraz nagranie. I powiem tyle, na 90% są to śmieci z zasilacza. Tak się składa, że robię w nagłośnieniu i z każdym komputerem, którego używamy, jest taki problem - pod warunkiem oczywiście, że jest podłączony do sieci, w przeciwnym wypadku hałas znika. Gdy muzyka leci, nie słychać tego, jednak gdy są cichsze momenty, szum się pojawia. Akurat w naszym przypadku (kiedy laptop musiał być podłączony do sieci) pomagało zwiększenie głośności w komputerze do maksimum i zmniejszenie wzmocnienia końcówki mocy. Aczkolwiek jednak w tym przypadku to nie będzie miało sensu, bo przy TDA2822M regulacja odbywa się bezpośrednio na wejściu - nie zmniejszamy wzmocnienia, a po prostu obniżamy poziom sygnału.
 • #10
  JanuszArtur
  Level 14  
  Odłączenie zasilacza sieciowego przyniosło niezły skutek. Zakłócenia sa znacząco mniej głośne. Ale są. Trudno jednak z laptopa korzystać jak nie ma zasilania. Podłączenie innego zasilacza wzmacniacza niż usb (zamiast ładowarki nokii) nie wpływa na poziom szumów.
  @piotrkol7 Podaj mi proszę zatem jakis link do wzmacniacza stereo na 5V (do 0,3A max). Naturalnie - po to ten TDA co by na kompie głośność była wysoko a na TV niewielka.
  Czy mam rozumieć, że nie ma szans a eliminację kłopotu?
 • #11
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Zakłócenia będą bo to jest wzmacniacz mocy, na wyjściu ma znaczne szumy. Tu potrzebny byłby wzmacniacz operacyjny tylko że przy 5V zaczynają się schody bo trzeba znaleźć takiego, który jest w stanie pracować od +/-2V.
  Koniecznie musi być na 5V?
 • #12
  JanuszArtur
  Level 14  
  No raczej tak - skoro ma być w sposób banalny zasilany z USB, to 5V jest potrzebne. Kiedyś zrobiłem sobie odbiornik fal długich (w pudełku od zapałek) na ul1111, ale ten ul to chyba za kiepski będzie? No i kolejny problem: ilość i wielkość płytki, bo przecież to ma być stereo.

  LM358? Tylko kto mi zrobi małą płytkę? :)
 • #13
  piotrkol7
  Level 39  
  JanuszArtur, prosze cie, nie testuj mnie ;) Tego typu regulacji nie stosuje sie przy tak malych koncowkach mocy, zwyczajny przerost formy nad trescia. Zwykle ma to miejsce przy tranzystorowych ukladach, ktore z oczywistych powodow latwiej jest regulowac. Moglbym ci polecic ten wzmacniacz co wczesniej, ale raczej bys nie podolal jego budowie, nie ma gotowego zestawu ;)
 • #14
  JanuszArtur
  Level 14  
  Poleć proszę - to nie testowanie. Może być zrozumiały schemat. Jak nie będzie bardziej skomplikowany niż sterownik mikroskopu sił atomowych, który ostatnio składałem do kupy - to może i mi się uda...
 • #15
  Artur k.
  Admin of Audio group
  JanuszArtur wrote:
  LM358? Tylko kto mi zrobi małą płytkę??? :)

  LM358 co prawda napięciem pasuje ale niestety nie bardzo nadaje się do zastosowań audio.
  Już lepszy TDA2320 ale jego dość ciężko kupić.

  Ja bym próbował zastosować jakiś typowy wzmacniacz operacyjny np. NE5532 i gotową przetwornicę 5/+/-12V. Nie wiem jak wygląda kwestia śmieci z takiej przetwornicy bo nie miałem potrzeby czegoś takiego budować. We wzmacniaczach 100V (radiowęzeł) takie rozwiązania się spotyka ale tam nikomu nie zależy na jakości dźwięku więc szumy, czy inne śmieci nie przeszkadzają.
  Jak będę miał chwilę to sprawdzę z ciekawości.
 • #16
  JanuszArtur
  Level 14  
  Czyli np. to co w załączniku? Kosztuje nieznacznie drożej niż sam wspomniany TDA.
  NE553, czyli np. załącznik 2680/2132? Jest na 5V, tylko czy usb 'uciągnie' prądowo?
  Ewentualnie zasilanie mogło by być bezpośrednio z zasilania stacji dokującej do X201 (21V) - ale to właśnie z powodu zasilania są szumy :).
  Który najlepszy?
  Przyznam, że nie zależy mi na skomplikowanych rozwiązaniach - stąd banały typu AVT.
 • #18
  JanuszArtur
  Level 14  
  Ten NE jest do 24V, można by go spróbowac podpiąć pod zasilacz laptopa :)
 • #19
  Artur k.
  Admin of Audio group
  No i będziesz miał ten sam problem co masz, bo to zasilacz od laptopa generuje śmieci...
  Właściwie to co byś nie zrobił to będziesz miał śmieci z powodu zasilacza. Spróbuj podłączyć komputer do gniazdka bez uziemienia. Jak będzie dobrze to masz rozwiązanie problemu bez żadnych kombinacji. Natomiast jeśli poziom wyjściowy jest zbyt niski to proponuję zrobić przedwzmacniacz np. jeden z tych dwóch które znalazłeś i zasilić je z takiego czegoś:
  http://sklep.avt.pl/przetwornica-dc-dc-sil4-1w-5v-12v.html
 • #20
  JanuszArtur
  Level 14  
  Dziękuję za podpowiedzi. Spróbuję i może coś się uda, choć to co widzę raczej można by było skrócić do "to bardzo trudne".