Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moje ogrodzenie ze sztachet metalowych - jaka farba, jakie błędy

darek505 11 Mar 2015 00:47 8709 4
 • #1
  darek505
  Level 10  
  Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej farby do pomalowania żerdzi poprzecznych w ogrodzeniu, jak również wszelkie inne pomocne komentarze co do mojego ogrodzenia.
  Planuję wykonanie ogrodzenia ze sztachet metalowych (popularne na pewnym serwisie aukcyjnym) sztachet będą wymiaru szerokość 115mm i wysokie na 1400mm konstrukcja ta opierać się będzie na słupkach 50x50x3 zabetonowanych co 2500mm na głębokości 1150mm w gruncie + podmurówka 4 cegły klinkierowe na płask i 1 na sztorc. Chce żerdzie poprzeczne całością poprowadzić po zewnętrznej stronie słupków (czyli od sąsiada) tak by w najdłuższej stronie działki powstała ściana długości 52mb. Sztachet będzie dużo. Tak jak pisałem będą one miały wysokość 1400mm i chcę je montować w rozstawie co 15mm od siebie na 3 rzędach poprzecznych żerdzi wykonanych z profila 40x20x2.
  Teraz pytania:
  1. Na sztachety mam producent daje gwarancję na 25 lat bo tyle jest gwarancji na powłokę lakierniczą producenta blachy ( to blacha z której wykonuje się dachy) – sztachety te montuje się na wkręty samowiercące – Pytanie : jaką farbą pomalować słupki 50x50x3 i profil 20x40x2 tak by mieć spokój na lata może być to nieco droższa farba (wiem że można ocynkować – jednak koszty porażające a i tak profil będzie średnio co 70mm przedziurawiony przez wkręt samowiercący)? ( mam już przykre doświadczenia z farbą typu Hamerait, nie chciał bym tez malować zwykłym chlorokauczukiem wiem że to rozwiązanie na krótki okres czasu)
  2. Profil poprzeczny zamierzam mocować do słupków za pomącą śrub z łbem zamkniętym (płaskim) M8x80 – Pytanie: czy takie rozwiązanie będzie poprawne, czy spowoduję dylatację i stal będzie mogła pracować, czy może lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pomiędzy słupkiem a profilem poprzecznym gumowej podkładki?
  3. Czy zastosowanie 3 rzędów żerdzi poprzecznych z profila 20x40x2 jest dobrym rozwiązanie – pytanie czy 2 rzędy żerdzi poprzecznych na wysokości sztachet 1400mm by nie wystarczyło?

  Za wszelkie dodatkowe sugestie, porady jak również krytykę będę wdzięczny.
 • #2
  ojcio
  Level 18  
  Witam
  1-Do malowania polecam Corizon śmierdzi niesamowicie ale trzyma jak należy.
  3- Zależy od rozstawu słupków ale powinno wystarczyć 2 rzędy.
 • #3
  darek505
  Level 10  
  Rozstaw tak jak pisalem 2500mm. Ta farba corizon to podkladowa tak wynika z opisu, jaka zatem nawierzchniowo?
 • #4
  ojcio
  Level 18  
  Witam
  darek505 wrote:
  Rozstaw tak jak pisalem 2500mm.
  -faktycznie przeoczyłem.
  Co do farby jakakolwiek na zewnątrz wedle uznania dobrze przygotuj powierzchnię i nic jej nie ruszy chyba, że od wewnątrz przegnije..
 • #5
  darek505
  Level 10  
  A według Twojego doświadczenia ile to może wytrzymać na ogrodzeniu do ponownego czyszczenia -malowania, ja znalazłem inną farbe też okrętową JOTUN - może ktoś może coś powiedzieć na temat tej farby ?