Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metoda sprawdzenia "pastucha" elektrycznego.

11 Mar 2015 10:52 3390 5
  • Poziom 2  
    Dzień dobry. Mam pastucha elektrycznego generującego impulsy co sekundę o napięciu do 15kV. Chciałbym przetestować jego wydajność w zależności od długości podłączonych przewodów w ogrodzeniu - nawet do 100km drutu.
    Niestety nie mam takich możliwości aby sprawdzić to w praktyce.
    Dlatego pomyślałem że może zastosować by rezystory które by imitowały takie ogrodzenie.
    Tylko jaki dobrać rezystor - może mi ktoś podpowiedzieć?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    gadow2 napisał:
    hciałbym przetestować jego wydajność w zależności od długości podłączonych przewodów w ogrodzeniu - nawet do 100km drutu.

To masz duże pastwisko. Moja uwaga jest taka że uszkodzenie izolacji (zwarcie do ziemi w jednym punkcie) obezwładni twoj cały elektryczny płot.
    gadow2 napisał:
    Dlatego pomyślałem że może zastosować by rezystory które by imitowały takie ogrodzenie.

Rezystor musi odpowiadać rezystancji równolegle połączonych izolatorów, trochę trudno oszacować, bo to silnie zalezy od stanu izolacji (sucho/mokro, stara/nowa). Do tego kondensator symulujacy pojemność do ziemi, by określic to co się będzie działo na końcu drutu wymaga rozważań opartych o teorię linii długich.
  • Poziom 42  
    Wg. mnie rezystor można dać olbrzymi. On jest mniej istotny. Ważniejsza jest pojemność ogrodzenia do ziemi. Impulsy napięciowe są bardzo strome. Coś podobnego do układu zapłonowego silnika spalinowego benzynowego
    jdubowski napisał:
    by określic to co się będzie działo na końcu drutu wymaga rozważań opartych o teorię linii długich.

Może i tak, ale szanse na wpisanie odpowiednich(!) rezystancji, pojemności i indukcyjności są znikome.
    Mało tego zmienne warunki atmosferyczne zniweczą wszelkie założenia.
    Wg. mnie na te 100km drutu trzeba kilka pastuchów, a nie jeden.
  • Specjalista elektronik
    Pojemność drutu jest około 10pF/m. Przy 100km to rzeczywiście linia długa - sygnał odbity wróci po około 0.7ms; pojemność 100km to około 1uF - żeby to naładować do 15kV, potrzeba energii 113J - to znaczy, że taki pastuch musiałby pobierać dobrze ponad 100W ze źródła zasilania - z czego go zasilisz?
  • Poziom 2  
    Pastuch generuje impulsy o mocy 15J maksymalnie, normalnie jak nic się nie dzieje to jest to 5J. Zasilany jest z gniazdka 230V, jego maksymalny pobór mocy to zaledwie 64W.
    Mam ogrodzenie na którym jest rozciągnięte łącznie 200mb drutu. Elektryzator ma jedno wyjście w które wpina się przewody z ogrodzenia i drugie wyjście uziemiające - jest wyprowadzony kable do pręta wbitego w ziemię na 1m głębokości. Myślałem żeby raczej w to ogrodzenie wpiąć rezystor który by imitował te dodatkowe 100km drutu. I wtedy mógłbym ocenić jego wydajność - bo jak podaje producent może pracować nawet na 400km przewodu w ogrodzeniu.

Mam nie duże ogrodzenie a moje pytanie jest z czystej ciekawości czy rzeczywiście jak podaje producent może on pracować na tak długich ogrodzeniach
  • Specjalista elektronik
    Przy dużej długości drutu energia impulsu nie wystarczy, by cały drut naraz naładować do 15kV, ale można w nim wytworzyć falę o amplitudzie 15kV - przy długości 10km tych 15J wystarczy. Jeśli tak jest, to impuls powinien mieć prąd 45A (przy pojemności 10pF/m: 10pF/m * 300,000,000 m/s * 15kV = 45A) i trwać około 20us (mikrosekund) - na tyle wystarczy 15J. Ale to oznacza moc prawie 700kW - co prawda w impulsie, ale jaka elektronika tyle wytrzyma?