Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montor przemysłowy konwersja sygnałów synchronizacji

11 Mar 2015 12:37 6684 22
  • Poziom 7  
    Montor przemysłowy konwersja sygnałów synchronizacji Montor przemysłowy konwersja sygnałów synchronizacji

Witam,

w monochromatycznym monitorze przemysłowym CRT z lat osiemdziesiątych uszkodził się trafopowielacz, którego nie mozna juz kupić. Pojawiła się wię opcja wymiany monitora na LCD.
    Na załaczonych obrazkach umieścilem zmierzone sygnały synchronizacji H i V.
    Niestety Chiński konwerter CGA na VGA, który chciałem użyć w tym celu nie akceptuje tych sygnałów. (Powinny byc TTL 3,5V-5V negative/positive)Po prostu nie działa, mimo że czestotliwosc H i V mieszcząą sie w zakresie podanym przez producenta konwertera (ACV-011)
    Pytanie jest czy można te sygnały tak zmienić aby przypominały one CGA?Może wtedy by zadziałało?

Z góry dziekuję za pomoc.
  • Poziom 7  
    Witam,

bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Faktycznie obraz jest obrócony o 90st. który oryginalnie był później odchylany przez cewkę na kineskopie. Pozatym jest także w lustrzanym odbiciu (tak jest przynajmniej wyświetlany po zsumowaniu sygnałów). Na załączonym zdjęciu widać co udało mi się zobaczyć na podłączonym TV po zrobieniu prostego sumatora sygnałów synchronizacji i video uzyskałem coś w rodzaju composite video. Niestety wyszedł sygnał dość słaby i czasem niestabilny dlatego szukam jakiegoś lepszego rozwiązania. Niestety nie mogę znaleźć zrzutów z oscyloskopu całej ramki bo pracowałem nad tym układem wiele miesięcy temu. Spróbuję złożyć układ od nowa i uruchomić do zdjęcia ramki. W załączeniu przesyłam także oryginalny schemat układu video mojego urządzenia. Mam nadzieje że to coś pomoże. Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Kolega przeczyta uważnie.
    Autor pisze że konwerter cga/vga nie reaguje - podpowiadam rozwiązanie.
    Fakt nie napisałem że mam na myśli sygnały synchronizacji.

Lustrzana treść sygnału to odrębny temat. W monitorze kineskopowym wystarczy zamienić miejscami przewody na cewce odchylania linii. W lcd może być problem.
    Nie pamiętam czy obraz CGA jest kreślony z tego samego punktu co w klasycznej telewizji.
  • Poziom 7  
    tos18 napisał:
    Może wystarczy przepuścić te sygnały przez bramki schmidtta.
    Najlepiej 7414 po dwie w szereg by nie odwracać polaryzacji sygnału.

Obraz, który uzyskałem na TV LCD (fotka wyżej) pochodzi z układu sumującego własnie na podobnym układzie serii 74LS. Załączam schemat aby kolega mógł się wypowiedzieć czy budując ten układ szedłem dobra droga;-). Generalnie efekt mnie wstępnie zadowolił bo udało się cokolwiek wyświetlić na zewnętrznym TV. Jeśli kolega ma na myśli jakiś konkretny schemat to chętne bym na niego zerknął.
    Dziękuję za zainteresowanie wątkiem.

Dodano po 10 [minuty]:

tos18 napisał:
    Kolega przeczyta uważnie.
    Autor pisze że konwerter cga/vga nie reaguje - podpowiadam rozwiązanie.
    Fakt nie napisałem że mam na myśli sygnały synchronizacji.

Lustrzana treść sygnału to odrębny temat. W monitorze kineskopowym wystarczy zamienić miejscami przewody na cewce odchylania linii. W lcd może być problem.
    Nie pamiętam czy obraz CGA jest kreślony z tego samego punktu co w klasycznej telewizji.

Zgadza się w kineskopie odwrócenie obrazu cewką to prosta sprawa, ale właśnie szukam rozwiązania na wyeliminowanie wbudowanego trafo i kineskopu na zawsze;-)
    Chciałbym zmusić tani chiński konwerter EGA/CGA to pracy z sygnałami synchronizacji które generują mi układy odchylania w tym urządzeniu.
    Dodam tylko, iż załączone oscylogramy zawierają sygnały H i V mierzone na wejściach ścieżek odchylania H i V (na schemacie nr 1 urządzenia zaznaczone jako pkt. 6 i 7). Dalej wygląda to podobnie jak standard odchylania TV no ale nie działa wprost tak samo kiedy podamy sygnał na zwykły odbiornik TV.
  • Poziom 38  
    Sygnały synchronizacji są takie same jak dla TV tylko treść jest inna - tak jakby kierunek kreślenia obrazu był inny. Miałem kiedyś taki konwerter jak ty może jeszcze znajdę jakieś papiery do niego.
    Docelowo na czym chcesz wyświetlać obraz ? na monitorze z wejściem CVBS czy VGA czy też jeszcze innym ?
  • Poziom 7  
    Najbardziej porządanym i najbardziej uniwersalnym byłby sygnał zbliżony do VGA. Mam monitory obsługujące różne standardy więc coś bym napewno dobrał. Wszystko zależy od tego co wychodziłoby z konwertera. Ktoś kiedyś proponował mi konwertery profesjonalne do maszyn cnc bodajrze,ale cena wielokrotnie przekraczała wartość naprawianego urządzenia dlatego szukam innego tańszego rozwiązania.
  • Poziom 7  
    Konwerter to ACV-011, instrukcja w załączeniu. Oczywiście kupiłem nowy i zakładam że jest sprawny;-). Zaczynałem od ustawień separate sync i później innych kombinacji ale bez skutecznie.Monitor VGA sprawiał wrażenie że załapywał synchronizacje przez chwilkę ale nic nie wyświetlał. Zrobiłem także sumator synchronizacji i podałem na konwerter jako combine sync ale zachowanie było identyczne. Podejrzewam, że sygnały sync i video podawane na konwerter są na niewłaściwych poziomach choć częstotliwości H i V mieszczą się w granicach akceptowalnych zgodnie z instrukcją. Dla porównania udało mi sie znaleźć parametry podane przez producenta mojego sprzetu:
    odchylanie H - 15,525Khz sync 12 micro sec pulse width (dla TV pal jest chyba 4,3msec to jest różnica która zauważyłem) , V - 50hz syc pulse width 120 micro sec. Sygnał video natomiast mam na poziomie 300mV a wymagany jest ok 1,5V.
  • Poziom 38  
    Masz dokładnie ten sam konwerter co ja. Zbyt krótki impuls można wydłużyć choćby zwykłym NE555. Albo sprawdzić jak wygląda na IC2 pin4 lub IC2 pin13 oryginalnego urządzenia - i z stamtąd pociągnąć na konwerter.Co do amplitudy video - te 300mV to razem z impulsami gaszenia ? Czy nie ma impulsów gaszenia a jest tylko poziom czerni ? Możesz pokazać fragment schematu gdzie sygnały są generowane ?
  • Poziom 7  
    Jest poziom czerni +5V ale to po wzmocnieniu video do poziomu +38V p-p. Problem w tym, że ten wzmacniacz przed kineskopem jest również zasilany z trafopowielacza. Więc to kolejny powód dla którego jak trafo padło to brakuje wielu napiec zasilających rożne bloki w tym video, i stąd potrzeba usunięcia na zawsze kineskopu z płytą zasilającą a w to miejsce chciałbym znaleźć jakiś konwerter i monitor lcd, a w ostateczności TV. W załączeniu przesyłam opis techniczny układu crt_drive.pdf a schemat do tego jest w postach wyżej. Znalazłem tez schemat character_gen.pdf i właśnie te sygnały z jego wyjścia brałem na wejście konwertera.
  • Poziom 38  
    Rozumiem. Tymczasowo jednak można użyć IC2 do formowania impulsów synchronizacji linii a docelowo - jeśli pomoże zbudować ten fragment schematu na osobnej płytce.

Właśnie chodzi mi po głowie budowa od podstaw konwertera z wykorzystaniem sygnałów z character_gen
  • Poziom 7  
    tos18 napisał:
    Rozumiem. Tymczasowo jednak można użyć IC2 do formowania impulsów synchronizacji linii a docelowo - jeśli pomoże zbudować ten fragment schematu na osobnej płytce.

Nie mogę znaleźć oscylogramów z IC2 a napewno je gdzieś zapisywałem bo badałem to miejsce także. Sądzę, że nawet kupiłem ten układ zrobiłem to co sugerujesz. Po twierdze to jutro jak znajdę płytkę z prototypem. Jest to stara sprawa więc muszę trochę odkurzyć tu i uwdzie;-). A co z sygnałem video? Na takim poziomie jak wchodzi o na wzmacniacz to ten konwerter nie chce znim gadać. Tylko tv coś wyświetlał (zielona fotka wyżej) po zsumowaniu syc i video w composite video. Tyle, że problemem było jak wspomniałem wcześniej lustrzane odbicie oraz odwrócenie obrazu 90o.
  • Poziom 38  
    Wzmocnienie sygnału video to nie problem - może wcale nie będzie potrzebne.
    Może wystarczy pobawić się R16 i R17 na character_gen

Nie mogę znaleźć informacji o kierunku przemiatania obrazu w kineskopie TV i CGA.
    W Twoim opisie jest informacja że przemiatanie zaczyna się od górnego lewego rogu.
    Tyle że podobno w TV również - tu proszę kolegów o sprostowanie jeśli się mylę wiele by to wyjaśniło.

Czy jak mierzyłeś amplitudę sygnału video to był on podłączony do crt ?
    jeśli tak to odłącz i powtórz pomiar.
  • Poziom 7  
    tos18 napisał:
    Wzmocnienie sygnału video to nie problem - może wcale nie będzie potrzebne.
    Może wystarczy pobawić się R16 i R17 na character_gen

Nie mogę znaleźć informacji o kierunku przemiatania obrazu w kineskopie TV i CGA.
    W Twoim opisie jest informacja że przemiatanie zaczyna się od górnego lewego rogu.
    Tyle że podobno w TV również - tu proszę kolegów o sprostowanie jeśli się mylę wiele by to wyjaśniło.

Czy jak mierzyłeś amplitudę sygnału video to był on podłączony do crt ?
    jeśli tak to odłącz i powtórz pomiar.

To jest przemiatanie jak w Tv pal tylko ze ilosc linii to tylko 320 tak podaje producent urzadzenia.
    Wartosc amplitudy sygnalu zmierzona byla bez podlaczonego crt.
  • Poziom 7  
    Przejrzałem cały jego wpis ale wydał mi sie zbyt skomplikowany, nie jestem akurat expertem w tej dziedzinie;-) Chyba wróce raz jeszcze do opcji zmontowania sygnału composite video bo wtedy bede mogł pokombinować z najzwyklejszym odbiornikiem TV. Nawet mając taki gotowy sygnał video za ok. 80pln można dostać, fabryczny konwerter composite video - VGA. Czy miał ktos w kolegów do czynienia z czymś takim: https://sklep.avt.pl/konwerter-sygnalu-video-bnc-na-vga-czarny-pc252.html

Dodano po 11 [minuty]:

A wracajac do samych sygnałów synchronizacji to jutro powinienem otrzymac uklad 74LS14 i sprobuje przepuscic przez niego H i V i zobacze czy cos sie zmieni. Dziekuje za sugestie bo jest szansa ze ten sygnal bedzie bardziej akceptowany przez konweter ktory mam.
  • Poziom 38  
    Używałem grand hand view III do konwersji sygnału CVBS z rejestratora CCTV - nie było problemów poza dość dużą wrażliwością na przepięcia.

Z sygnałem zespolonym nie wiele zdziałasz. Już widzisz że obraz jest lustrzany. Chyba że użyjesz monitora kineskopowego.