Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana oświetlenia na klatce schodowej w bloku

11 Mar 2015 19:03 3285 19
 • Poziom 17  
  Witam. Mieszkam niestety w wieżowcu, jestem obecnie w tzw. radzie nieruchomości. Chciałem wymienić istniejące wszystkim znane oświetlenie z wyłącznikiem czasowym na oprawy z czujnikiem ruchu. Skłaniałbym się do zamontowania oprawy typu plafoniera. I tu jest do wyboru oprawa z czujnikiem typu PIR oraz mikrofalowy które załączają typowe żarówki lub oprawy LED. Rozmawiałem z pracownikami firmy która zajmuje się eksploatacją i oni odradzają oprawy z zwykłymi żarówkami. Prosiłbym o opinie, a zwłaszcza swoje doświadczenia w tym temacie.
 • OptexOptex
 • Poziom 38  
  szon napisał:
  odradzają oprawy z zwykłymi żarówkami

  Zapewne ze względów oszczędnościowych w zużyciu energii. Można zastosować zamiast LED tańsze świetlówki kompaktowe.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • OptexOptex
 • Poziom 38  
  szon napisał:
  Świetlówki kompaktowe odpadają zdecydowanie

  kura13 napisał:
  Żarówki kompaktowe ( energooszczędne)- kupione w chwili budowania domu w którym mieszkam. Niektóre swiecą do dziś

  Co doradca to inny pogląd. :D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Elektrycy
  To ja się wypowiem,
  Czas pracy jest w zasadzie chwilowy - kilka minut. No ale zapewne częsty, jeżeli na klatce jest ciemno w dzień.
  Zatem:
  Samo oświetlenie żarowe byłoby ok., gdyby nie fakt zużywanej energii. Wiadomo, oszczędności.
  Świetlówki, są problematyczne gdy nie posiadają opcji hot-start. Są po prostu nieefektywne, czas osiągnięcia pełnego strumienia świetlnego jest długi. Są to czasy średnio od 6 do 12 minut.
  LED-y - same źródła są drogie (poza chińczykami, które padają po kilku miesiącach/tygodniach). Ogólnie dobry LED jest jak najbardziej odpowiednim źródłem do takiego klatkowego zastosowania. Jest też pewien minus, często giną w rękach przypadkowych amatorów cudzego mienia.
  Są jeszcze żarówki halogenowe ale nie wiem czy ktoś będzie chętny na to rozwiązanie.
 • Poziom 17  
  Dzięki za odpowiedzi ale przepraszam ogólne zasady są mi znane, nie jest tak że nie mam pojęcia na ten temat. Proszę o wypowiedzi na podstawie doświadczenia własnego. Dylemat czy zastosować czujniki PIR czy mikrofalowe. Wiadomo że czujniki mikrofalowe są czulsze, czytałem że potrafią reagować na wodę płynącą w plastikowych rurach. U mnie na klatce w rogu znajduje się rura PCV ściekowa, ale taki czujnik ma regulacje czułości więc jeżeli to prawda o tej wodzie to poprzez regulację można by to wyregulować. Myślę sobie że na parterze i wejściu gdzie jest duży ruch zastosować jakieś lepsze oprawy LED a na poszczególnych piętrach z zwykłymi żarówkami.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Admin Elektroenergetyka
  Jako wieloletni konserwator różnego typu oświetlenia klatkowego powiem tylko tyle.
  Najmniej awaryjny i najtańszy w eksploatacji jest automat czasowy z tradycyjnymi źródłami światła, ewentualnie z dobrymi LED E27.
  Wszelkie oprawy z czujnikami umieszczonymi wewnątrz (mniejsza o rodzaj źródła światła) pobierają mniej energii ale mogą się nie zwrócić - nie zdążą zacząć oszczędzać jak trzeba będzie je wymieniać.
  Po czasie okazuje się, że dany model naszej "nowej" oprawy już nie jest produkowany, producent nie istnieje lub importer nie sprowadza i trzeba kupić inny. Jak się potem wchodzi na klatkę to każda oprawa inna.
  O chwilowym załączaniu świetlówek liniowych itp. nie będę pisał - już wiesz z czym to się wiąże. Czujniki ruchu sklejają się na potęgę. Te droższe mniej ale też nie są idealne - nawet przez stycznik.

  Czasem zdarzają się wyjątki jak od każdej reguły, jednak wyciągając średnią z moich kilkudziesięciu bloków póki co zdania nie zmienię.

  Z oświetleniem stałym lub nocnym jest na odwrót - żadnych tradycyjnych żarówek. Najlepiej świetlówki energooszczędne lub LED-y E27 aby w razie awarii można było od ręki wkręcić coś zastępczego.
  Wiem, trochę staroświeckie podejście :D ale wkurza mnie jak cała oprawa ulegnie uszkodzeniu i trzeba zamawiać lub kupować nową.
 • Poziom 17  
  Kolego Łukasz-O dzięki za wypowiedź, właśnie na takie odpowiedzi liczę. Strona zarządu przekazała mi ofertę firmy VOLTEA, ale gdzieś przeczytałem że ktoś miał z nią problemy. Jak już wspomniałem mieszkam w wieżowcu, i za każdym razem włączane jest 10 żarówek. Myślę udać się do hurtowni elektrycznych i spróbuję porozmawiać może coś więcej się dowiem. Jeszcze takie pytanie dostępne są plafoniery metal-szkło oraz metal-plastik, myślę że lepiej wybrać ten drugi. Jeśli ktoś chciałby się podzielić swoim doświadczeniem to proszę bardzo. Pozdrawiam.
 • Specjalista elektryk
  szon napisał:
  Strona zarządu przekazała mi ofertę firmy VOLTEA, ale gdzieś przeczytałem że ktoś miał z nią problemy.
  Mam na klatce oprawy VOLTEA od około roku czy 1,5. Jestem mile zaskoczony - czujniki ruchu działają bardzo dobrze i szybko, czego nie mogę powiedzieć o innych rozwiązaniach, z którymi miałem do czynienia.
 • Poziom 16  
  Witam

  Moim zdaniem świetlówka kompaktowa z podgrzewaniem. Mają ok 20k tańsze i 500k z górnej półki cykli włącz, zwykła żarówka ok 1k. Jeśli chodzi o słabszy strumień świetlny zaraz po starcie to niema znaczenia, ponieważ masz widzieć schody a nie kurz na schodach w dodatku nawet przeciętne świetlówki mają 80% strumienia po ok 60s.
 • Moderator Elektrycy
  Wiju 81 napisał:
  Witam

  Moim zdaniem świetlówka kompaktowa z podgrzewaniem. Mają ok 20k tańsze i 500k z górnej półki cykli włącz, zwykła żarówka ok 1k. Jeśli chodzi o słabszy strumień świetlny zaraz po starcie to niema znaczenia, ponieważ masz widzieć schody a nie kurz na schodach w dodatku nawet przeciętne świetlówki mają 80% strumienia po ok 60s.


  Ale "załatwia" je prąd startowy.
 • Poziom 16  
  Mógłbyś rozwinąć w jaki sposób skraca żywotność świetlówek kompaktowych z gorącym startem tkz "prąd startowy".
 • Moderator Elektrycy
  Nie zauważyłem słowa "z podgrzewaniem". Oczywiście świetlówki z hot-startem są odporniejsze na częste załącz-wyłącz.
  Myślami byłem przy zwykłych świetlówkach z zimnym startem.
 • Poziom 17  
  Witam ponownie, od lipca zeszłego roku testuję dwa plafony przy wejściu do klatek schodowych, a więc pracują dość intensywnie. Wkręciłem żarówki LED. Na razie działają bez zarzutu. Przymierzam się do zamontowania właśnie ich. Czy ktoś z kolegów miał z nimi do czynienia. Wymiana oświetlenia na klatce schodowej w bloku