Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośnik 30cm Matrix 1000w + tuba. Jakie parametry i jaki dobrać wzmacniacz?

11 Mar 2015 19:33 1458 7
  • Level 7  
    Witam. Jestem tu nowy wiec proszę o zrozumienie i cierpliwość :).

Do rzeczy ! Zakupiłem okazyjnie tubę za przysłowiową "flaszkę" z głośnikiem Dalco Matrix 1000w, 12" , 30cm. Wiem tylko tyle, że jest to głośnik 2-cewkowy. Żadnych dodatkowych informacji nie znalazłem z tyłu na magnesie (na głośniku) ani w internecie. Potrzebuje wzmacniacza do tego sprzętu. Z racji, że mam kilku znajomych którzy trochę w tym siedzą, doradzają mi jaki wzmacniacz itd, lecz co kumpel to inna rada. Dlatego zwracam się do was i oczekuje POMOCY.

PS. Myślę nad wzmacniaczem: SONY XM-N1004

lub: SONY XM-N502

Znajomy posiada również coś takiego i twierdzi, że będzie idealny pod ten głośnik, tj. Infinity REF 7541A. Nie chcę ani spalić głośnika, a słyszałem też, że zbyt niskie napięcie również może "rozstroić" głośnik.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Moderator of CarAudio
    fafi51 wrote:
    a słyszałem też, że zbyt niskie napięcie również może "rozstroić" głośnik.

Co zrobić?

fafi51 wrote:
    jest to głośnik 2-cewkowy

Jakie ma cewki?

fafi51 wrote:
    Żadnych dodatkowych informacji nie znalazłem z tyłu na magnesie (na głośniku) ani w internecie.

No jak szukałeś i nic nie znalazłeś , to na co liczysz, że ktoś poda parametry wzmacniacza do głośnika o którym nic nie wiadomo?
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Level 7  
    Wyczytałem gdzieś na forum, że zbyt niskie, ciągłe napięcie również może popsuć głośnik. Chcę po prostu rozwiać te wątpliwości czy to prawda czy bzdura.

Wiem tylko tyle, że jest 2-cewkowy.Czy chodzi Ci o to ile ma OM? Sprecyzuj swoje pytanie.

Tak, liczę na pomoc w dobraniu wzmacniacz do tego głośnika (o którym mi nic nie wiadomo). Być może już kiedyś miał ktoś z nim styczność i udało mu się dobrać wzmacniacz, który będzie wystarczający do tego głośnika, bez obawy o spalenie cewek itd.

Proszę o zrozumienie. Jestem zielony w tych sprawach, dlatego dodałem ten post na forum licząc na jakąkolwiek pomoc ze strony internautów i osób które mają pojęcie o sprzęcie CarAudio. pozdrawiam ;)
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Może zacznij od podstaw FAQ Nazara.
  • Level 7  
    Dobra znalazłem coś. mam nadzieje, że pomoże. :)

Dane głośnika:

Moc muzyczna 1000W
    - Moc RMS 300W
    - Zalecane wzmocnienie 55-250W RMS
    - Skuteczność 91dB
    - Impedancja 8/2 ohm
    - Pasmo przenoszenia 26Hz - 2000Hz
    - Podwójna cewka 2"(50mm)DUAL WOICE COIL:4Ohm x 2
  • Moderator of CarAudio
    Czyli musisz poszukać "markowego" wzmacniacza o mocy ok 300W przy 2 ohmach i będzie grać .
  • Level 7  
    Rozumiem 300W ale RMS?

W pierwszym poście wymieniłem 3 modele wzmacniaczy, czy któryś z nich będzie się nadawał? potrzebuje konkretnej odpowiedzi.
    Ostatnie pytanie: głośnik będzie miał lepszą wydajność gdy cewki będą połączone w mostku czy osobno?
  • Moderator of CarAudio
    3.1.16. Zabronione jest publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.