Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niepowtarzalny ZEGAR..!!!!

renfilt 18 Maj 2005 22:46 10767 23
  • Witam, chcialbym przedstawić wykonany przeze mnie zegar - stoper... Zegar wykonałem na pracę dyplomową :(, w jego okręgu znajduje się 100 diod, ktore wskazuja setne sekundy, po osiągnieciu pełnego "obrotu" zostaje zliczona sekunda, ktora jest wyswietlana na pierwszym z czterech wyswietlaczy.....po osiągnieciu 59 sekundy na 3 wyswietlaczu zliczane sa minuty i tak az do 99 minuty, po czym zegar zostaje wyzerowany i zaczyna liczyc od poczatku...Na zegarze wyswietlany jest maksymalny czas 99 minut, 59 sekund, i 0,01 sekundy. To tyle na temat jego mozliwości. Teraz troche o jego budowie...Cala obudowa wykonana jest z aluminium, wymiary "zegarka" to 400x500x55 mm. Najwiecej klopotu sprawilo mi wykonanie plytki drukowanej pod diody, na zdjęciach można zauwazyc, ze caly "okrąg" plytki drukowanej sklada sie z mniejszych plytek, sklejonych ze soba...Pewnie pomyslicie ze latwiej by bylo kupic jedna wielka plytke i odpowiednia ja przyciac, ale tam gdzie ja sie zaopatrzam w elementy elektroniczne, nie posiadaja takich duzych plytek. Pewnie rowniez zwrociliscie uwage na to ze nie ma w tym zegarze trafa, a zamiast niego znajduje sie...zasilacz AT, pewnie niektorzy beda mnie w tym momencie wyzywac, ale prawde mowiac, to fundusze mi sie konczyly :(. Jesli chodzi o sprawy finansowe to w sumie do konca nie wiem ile wydalem...bo nie raz robilem poprawki w ukladzie, za obudowe nic nie placilem - znajomosci - ale powiem tylko ze taka blacha aluminiowa kosztuje ok 80 zł :(, Wyswietlacze kosztowaly 60 zł, a reszty nie licze....To chyba by bylo na tyle, chetnie poznalbym wasze opinie, zarowno te pozytywne jak i negatywne...moze jakies dodatkowe pomysly?? Pozdrawiam :)

Fajne!
  • #2 21 Maj 2005 09:27
    mmgryc
    Poziom 22  

Super sprawa tylko zmniejsz roziary zdjęć. I jak możesz to podaj schemat i widoki płytek.

• #3 21 Maj 2005 11:02
    IronReiker
    Poziom 23  

Witam!! fuszera to to nie jest. normalnie super sprawa. szkoda że nie jest to tez normalny zegar!!!
    pozdro

• #4 22 Maj 2005 13:34
    renfilt
    Poziom 13  

Dzienx za odpowiedzi... wzorow plytek raczej nie zamieszcze, bo wiekszosc robilem "od reki" i z glowy.....a schematy, z ktorych korzystalem to AVT 447 i tutaj musze troche porysowac AVT, orginalna plytka oraz sam wzor plytki w gazecie EP jest skopana na maxa!!!!! Szukalem errat do tego ukladu i nigdznie nie znalazlem, a bledy sa naprawde powazne i plytka sie nie zgadza ze schematem!!!. Jako okrag diod wykorzystalem schemat AVT 1252 - jest to sam sekundnik teleexpresu, ja tylko z 60 diod przeroblem na 100...pozniej musialem to wszystko synchronizowac, dodatkowo musialem tez zrobic uklad do wyswietlaczy.... to tyle, jesli bedziesz mial ochote kiedys zbudowac taki zegar - to sluze pomoca!!
    Pozdro

• #5 22 Maj 2005 23:12
    Metallord
    Poziom 11  

Fajna sprawa:) Już gdzieś coś takiego widziałem...hmmm...w Teleexpresie na TVP 1 mieli podobny(tylko że tam to był "normalny" zegar). Ale i tak twój jest lepszy bo sam go wykonałes. Gratuluję!
    Pozdrawiam!

• #6 05 Cze 2005 17:12
    karollo19
    Poziom 15  

Fajny zegar. Tak mi się podoba, że aż ci go zazdroszcze

• #7 08 Cze 2005 22:02
    KJ
    Poziom 31  

Super wykonana płyta czołowa. Jak wykonałeś opis ? Wyklejanka czy jakiś bardziej wyrafinowany sposób ? i z czego to jest z aluminium ? Pełen podziw kawał dobrej roboty.

• #8 19 Cze 2005 18:42
    renfilt
    Poziom 13  

KJ - tak to jest wyklejanka, chcialem wypalic laserem, ale powiedzieli ze w aluminium nie wypalaja i w ogole to za duża płyta - nie zmiescila by sie do wypalarki... No i oczywiscie obudowa jest aluminiowa, tylko ze wyglada troche nietypowo, bo jest szlifowana w odpowiedni sposób (i tu nie zdradze jak..!) - no i bardzo fajny efekt wychodzi....
    Pozdrawiam

• #9 08 Lip 2005 10:02
    mmgryc
    Poziom 22  

hihi tak dokładniej sie przyjrzałem Twojemu projektowi :D i w/g. mnie to jest bardziej stoper :) Już zamówiłem płtkę AVT1252. do tego dorzucę zegar predatorka AVT2650 który juz pare lat temu zbudowałem i połącze w całość :D zegar bedzie miec sekundnik teleekśpreśa, zwykły zegar i zegar BCD :D

• #10 08 Lip 2005 18:56
    Jogesh
    Poziom 28  

Fajne, ale jek szlifowałeś płytę? Nie bądź taki, napisz...

• #11 09 Lip 2005 00:09
    mmgryc
    Poziom 22  

moze zaniosł i mu ją wypiaskowali :>

• #12 09 Lip 2005 05:28
    Jogesh
    Poziom 28  

Może, a może sam wypiaskował? Jakiś ciekawy patent musi mieć skoro go ukrywa. Jakby dał do piaskowania, to by napisał.
    Pozdr.

• #13 10 Lip 2005 02:08
    mmgryc
    Poziom 22  

a moze soda oczyszczona? tak jak do utrwalenia lakieru foto?? równo podrzera i ładnie wygląda po zmyciu.

• #14 12 Lip 2005 13:18
    adammc

Poziom 26  

są specjalne pasty do polerowania aluminium kilka lat temu miałem praktyki u takiego gościa co wyrabiał zwierciadła paraboliczne i ich czynne powierzcznie wykonane były z listków aluminiowej blachy, które to myśmy tą pastą polerowali,troche rozpuszczalniku pasta kilka pociągnięc i błysk.

co do stoperka to fajna i wielce estetyczna konstrukcja no i pracochłonna.
    a mam pytanie o przeznaczenie tegoż cuda ,bo jak na jakieś zawody szkolne czy coś takiego co kontroluje człowiek to moją sugestią byłoby wykonanie ręcznego manipulatora na kabelku wyprowadzenie tych przycisków gdyż najszybsza reakcja ludzkiego palca to zgięcie kciuka,jak przy zwykłym stoperze a tu musi ktoś stać przy ścianie ..co do wstawienia tam AT to dobry pomysł bo jak to ma wisieć na ścianie nie wyobrażam sobie jeszcze masy trafa ,jakby nie zasilacze impulsowe niektóre urządzenia przykręcałoby sie na wkrętach od kibla Φ12mm

• #16 25 Lip 2005 23:03
    mmgryc
    Poziom 22  

Tylko po co pchac do tego mikroprocesor? Na zwykłych scalaczkach tez da sie to zrobic a koszt podobny. To jest przykład przeroztu tresci nad formą. No chyba ze ten zegar pokazuje miesiąc, datę dnia i czyje są dziś imieniny :P

• #17 26 Lip 2005 22:08
    renfilt
    Poziom 13  

Witam, wielkie dzienx za mile opinie, a co do wykonania tej plyty czolowej, to nie jest to zadne piaskowanie, zadne jakies tam zabawy z chemia.... Jest to bardzo proste i postanowilem zdradzic ta tajemnice...aczkolwiek kiedys przegladalem forum elektrody i przypadkowo znalazlem podobny sposob, jaki ja zastosowalem...wiec na poczatku bierzemy szlifierke oscylacyjna (zadna inna sie nie nadaje!!!), po wyszlifowaniu calej plytki bierzemy papier 100 - 120 i na sucho, recznie ruchem posuwisto - zwrotnym szlifujemy cala plyte (najlepiej miec kostke do papieru sciernego)... az do uzyskania pionowych "rys", to wszystko !!! jedyna wada aluminium to to ze po dotknieciu tlustym palcem pozostaja slady i najlepiej je usowac mokra szmatka albo plynem do mycia szyb.... Pozdro, i pamietajcie ze nie mozna podczas szlifowania reka robic dowolnych ruchow typu "gora dół - lewo prawo" - wtedy wyjdzie jedno wielkie "G"

• #18 27 Lip 2005 05:14
    Jogesh
    Poziom 28  

dzięki. Spróbuję tej metody, ale czy szlifowanie szlifierką jest konieczne?

• #19 27 Lip 2005 06:22
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

mmgryc napisał:
    Tylko po co pchac do tego mikroprocesor? Na zwykłych scalaczkach tez da się to zrobic a koszt podobny. To jest przykład przeroztu tresci nad formą. No chyba ze ten zegar pokazuje miesiąc, datę dnia i czyje są dziś imieniny :P

Chociażby po to, by móc całość zasilić z 20W trafa a nie z 200W zasilacza impulsowego...
    Tak samo nie zgodzę się z kosztami... Na procku wychodzi o wiele taniej. ;)

Zegar mi się podoba, za wyjątkiem opisu tarczy (0-9), ale widocznie takie było zamierzenie jego autora :)

• #20 27 Lip 2005 11:07
    Dragon120
    Poziom 12  

Renfilt ja chcialby miec taki zegar widze ze dales czerwone diody ja jak bym to robil to bym dal niebieskie diody ale to juz kwestia gustu i ile sie ma kasy
    a ten zegar naprawde jest niepowtarzalny naprawne piekny
    pozdro for all:D

• #21 02 Sie 2005 18:17
    krzycho123
    Poziom 31  

bardzo ładny projekt , a wykonanie godne pochwały . Obróbka metalu jak z fabryki . Szkoda tylko że płytka jest z takich kawałeczków :D Pozdro

• #22 08 Sie 2005 22:37
    renfilt
    Poziom 13  

krzycho123 - zrobilem z takich kawalkow bo nie moglem dostac u siebie takiej duzej plytki, a poza tym koszty troche by sie podniosly ... mi tez to sie nie podoba szczerze mowiac ... Pozdrawiam

• #23 12 Lip 2006 15:11
    michal512
    Poziom 14  

super sprawa :D aż trudno uwierzyć że sam go wykojnałeś. Obudowa super :)

• #24 25 Lut 2007 18:23
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Zrobiłem kiedyś podobny (dawno, dawno temu) ale uzyłem 60 diod dookoła i w danym momencie świeciła tylko jedna (oszczędność energii, a przy okazji imitacja sekundnika). W środku wstawiłem też proste wahadło na dwóch diodach i dołożyłem głośniczek, który to imitował "chodzenie" zegara.