Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba NB550D z Lubuntu 14.10 - brak dźwięku

Arek15111 12 Mar 2015 08:02 3060 15
Computer Controls
    Arek15111
    Level 16  
    Witam!

Z racji tego, żeby przyspieszyć małego laptopa mojej żony to wgrałem jej system Lubuntu 14.10 i naprawdę komputer chodzi bardzo płynnie, zdecydowanie wydajniej jak Win 7.
    Niestety mam problem z dźwiękiem, którego nie ma. Próbowałem już kilku metod z internetu, ale nie pomogły.
    Robiłem coś takiego;
    - sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa.conf i dodałem w nim linijkę options snd-hda-intel model=generic
    - zmieniałem w alsa.conf wszystkie 0 na 1
    - Alsamixer ma wszystko ustawione na max

Widziałem, że ktoś naprawił dźwięk modyfikując coś w pliku asoundrc. Tylko jak ten plik modyfikować, gdzie go znaleźć i co zmienić?
    Ma ktoś jakieś pomysły?
  • Computer Controls
    dedito
    Level 39  
    Pokaż wynik komendy:
    Code:
    lspci -nn

oraz
    Code:
    lsmod
    sodomizer
    Level 11  
    Może nie na temat, ale zdajesz sobie sprawę, że wersja 14.10 jest wersją testową? Na dłuższą metę nie polecam bo za kilka miesięcy straci wsparcie.
  • Computer Controls
    dedito
    Level 39  
    sodomizer wrote:
    Może nie na temat, ale zdajesz sobie sprawę, że wersja 14.10 jest wersją testową? Na dłuższą metę nie polecam bo za kilka miesięcy straci wsparcie.
    Dokładnie. Nie znam się na polityce Ubuntu ale wygooglałem, że ostatnia wersja z przedłużonym wsparciem to 14.04.
    https://wiki.ubuntu.com/LTS
    sodomizer
    Level 11  
    Obecnie wsparcie mają dwie wersje LTS 12.04 oraz 14.04.1. Ta ostatnia do 2019.
    Arek15111
    Level 16  
    Pobrałem tę lubuntu-14.04.1-desktop-powerpc, ale teraz nie mogę ruszyć z bootowalnego pendriva.
    Próbowałem już różnych programów i nic. Raz wywaliło jakiś błąd, a teraz czarny ekran i migający myślnik...
    sodomizer
    Level 11  
    Skąd ją pociągnąłeś? Ja wszystkie instalacje linuxa ciągnę poprzez portal Linuxiarze.pl.

http://linuxiarze.pl/download_lubuntu/

Widzę, że wyszła już wersja 14.04.2. Ja używam 14.04.1 w wersji 32 bitowej.
    Arek15111
    Level 16  
    Nie pamiętam strony, ale zaraz ściągnę z tej co podałeś.

Dodano po 22 [minuty]:

Wersja z linuxiarze odpala sie bez problemu ;).
    Zobaczymy czy będzie dźwięki ;).

Dodano po 36 [minuty]:

Nie wiem co to za gówno się pobrało... sama konsola... Lubuntu 14.04.1 LTS Alternate i386 612 MB.
    Arek15111
    Level 16  
    Dziwieku nadal brak.
    Wyskakuje błędy z ALSA ale to zraz je naprawie jak wcześniej, ale dzwieku i tak nie ma.

Ok, rozwiązałem problem.
    Tutaj rozwiązanie, które mi pomogło (może komuś się przyda)
    Code:
    sudo apt-get install pulseaudio pulseaudio-utils

i zamiana 0 na 1 przy pierwszej pozycji (można w sumie we wszystkich zmienć na 1 tam, gdzie 0, chcoaiż u mnie było tylko jedno 0)
    wchodzimy w plik i zmieniamy:
    Code:
    nano /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

ps. swoją drogą na Lubuntu głośniki lepiej dają i mająlepszą jakość dźwięku niż na win7. Komp to Toshiba NB550D z głośnikami Harman/Kardon, które robią niezłą robotę.

Temat do zamknięcia.
    sodomizer
    Level 11  
    A jak sprawdzasz ten brak dźwięku? Standardowe Ubuntu nie jest zaopatrzone w kodeki, nie pamiętam jak jest z Lubuntu...
    dedito
    Level 39  
    Arek15111 wrote:
    Pobrałem tę lubuntu-14.04.1-desktop-powerpc
    Na pewno nie wersję powerpc. Jak już to amd64. Na stronie Lubuntu to jest standard PC 64bit.
    Nie podałeś wyników komend o które prosiłem.
    sodomizer
    Level 11  
    A ty jesteś pewny, że wersja 64 bity pójdzie na tym sprzęcie? Bo ja nie bardzo.
    dedito
    Level 39  
    sodomizer wrote:
    A ty jesteś pewny, że wersja 64 bity pójdzie na tym sprzęcie? Bo ja nie bardzo.
    No nie jestem pewny bo piszę akurat po 16 rbh w robocie. Musiałbym się upewnić, że jego architektura jest kompatybilna z 64bit. Ale tak apropoo robią jeszcze jakieś laptopy NOT 64bit?
    sodomizer
    Level 11  
    Architektura architekturą, a życie życiem. System 32bity jest lżejszy od 64 bitów i przy niskim RAM (poniżej 4GB) lepiej zainstalować wersję 32bity.
    dedito
    Level 39  
    sodomizer wrote:
    Architektura architekturą, a życie życiem. System 32bity jest lżejszy od 64 bitów i przy niskim RAM (poniżej 4GB) lepiej zainstalować wersję 32bity.
    Z tego co widzę to ten laptop nie obsługuje więcej niż 2GB to faktycznie tylko 32bit, wersja 64bit tu się mija z celem, potem trzeba kombinować przy niektórych programach takich jak Steam czy Draftsight i instalować biblioteki 32bit.