Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk toshiba - Brak jednego PIN-u

12 Mar 2015 08:47 1023 5
  • Poziom 19  
    Witam.
    Dostałem dysk twardy Toshiba model MK4026GAX o pojemności 40GB. W dysku brakuje jednego PIN-u (jest wyłamany). W sieci znalazłem pinout dysku 2,5" jak na zdjęciu poniżej. Wygląda na to że jest to PIN oznaczony jako RESET (nr 1). Dysk po podłączeniu do komputera przez przejściówkę jest normalnie wykrywany można na nim zapisać dane. Przeszedł skanowanie HD Tune (brak bad sektorów). Mam więc pytanie do czego służy pin RESET w dysku twardym? Czy można na takim dysku zainstalować system? Ewentualnie czy może on służyć jako dysk zewnętrzny (po zamontowaniu w obudowie) do wymiany większych danych między komputerami?
    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Dysk toshiba - Brak jednego PIN-u
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Skoro działa zapis i odczyt to nie widzę powodu dla którego nie dałoby się zainstalować systemu.

PIN 1 służy do sprzętowej inicjacji dysku - tak jakby został od nowa podłączony do zasilania.
  • Poziom 19  
    Witam ponownie. Dziś sprawdziłem i niestety systemu nie da się zainstalować. Nie wiem czy to wina tego dysku czy mojego starego Acera na którym próbowałem instalacji a niestety na razie nie mam innego laptopa do testów. Czy może podczas instalacji komputer korzysta z tego PIN-u? Za pierwszym razem wykrył dysk z tym że pokazywał pojemność ponad 60GB gdy tymczasem dysk ma tylko 40GB. Nie dało się założyć ani usunąć partycji. Za drugim razem wykrył dysk w BIOS uruchomił się instalator i doszedł do momentu wyboru partycji na której miał by zainstalować Windowsa i pojawił się komunikat o braku dysku. Po wyjęciu z laptopa i podłączeniu przez przejściówkę do komputera stacjonarnego dysk jest normalnie widoczny można na nim zapisać plik i odczytać. Pojemność też pokazuje właściwie. Dodam jeszcze że przed próbami z laptopem dysk był sformatowany za pomocą wspomnianej przejściówki i komputera stacjonarnego.
  • Poziom 18  
    Może problem leży po stronie laptopa ?
  • Poziom 25  
    Gniazdo zawsze można wlutować nowe z tego co mi wiadomo to bez tego pinu dysk nie powinien być zainicjowany.
  • Poziom 19  
    Przy wartości dysku zabawa w lutowanie gniazda odpada. Tak jak pisałem wcześniej dysk normalnie odpala jest widoczny w bios i w systemie można na niego zapisywać pliki i je odczytywać. Test HD Tune nie wykrywa bad sektorów. Problem pojawił się przy próbie instalacji systemu. W wekend może pożyczę od kolegi laptopa to spróbuje podłączyć go do innego komputera. Ten mój Acer z tego co pamiętam też miał jakieś problemy z dyskiem (system się instalował a po chwili "operating system not found" więc może dysk bez PIN-a jest niewinny. Postaram się spróbować z innym laptopem.