Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyłączać pompę podłogówki zależnie od kotła?

12 Mar 2015 12:49 1494 4
  • Poziom 12  
    Kocioł MCR3 24/28 MI + sterownik pokojowy ad289 umieszczony w pokoju z kaloryferem (poddasze kaloryfery). Na dole podłogówka z siłownikami, które zamyka urządzenie QIK elektryczny rozdzielacz stref grzejnych sterujący również pompą od mieszacza podłogówki. Czy da się jakoś te urządzenie z synchronizować aby pompa podłogówki wyłączała się wraz z wyłączeniem się pompy pieca, bo niepotrzebnie się kręci jak piec nie grzeje.
    Ewentualnie na przyszłość czy da się to jakoś rozdzielić, bo właściwie sterownik ad289 w tym jednym pokoju zarządza całością i mimo, że podłogówka chce np. grzać (siłowniki otwarte pompa chodzi), to nie może. Chociaż póki co nie odczuwam dyskomfortu.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    A siłowniki z czym sa połączone? Co zarządza tymi siłownikami?
  • Poziom 12  
    Tak jak pisałem wyżej
    "Na dole podłogówka z siłownikami, które zamyka urządzenie QIK elektryczny rozdzielacz stref grzejnych sterujący również pompą od mieszacza podłogówki. " Do tegoż urzadzenia podłączone są też regulatory poķojowe.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    To rozumiem ze masz dwie strefy grzewcze, parter i pietro. Tylko ze piętro jest strefą nadrzędna i ona steruje praca kotła a parter podrzędna i chodzi niezależnie od tego czy kocioł grzeje czy nie.
    Mozna zrobić tak aby każda strefa sterowała kotłem, w tym celu trzeba podłączyć "urządzenie QIK elektryczny rozdzielacz stref grzejnych" do kotła i zamontować jakieś urządzenie odcinające piętro np zawór elektromagnetyczny aby nie przegrzać pomieszczeń.
    Wszystko zależy jak jest zrobiona instalacja i czy da sie to wszystko wykonać bez dużej demolki.
  • Poziom 38  
    Pytanie powinno brzmieć, "jak włączona termostatem podłogówka, lub obieg grzejników ma załączyć kocioł?"
    Trzeba wstawić 2 elektrozawory, jeden na grzejniki, a drugi na podłogówkę.
    Termostat pokojowy otwiera zawór a pomocnicze styki na zaworze zwieraja końce kabelkow od dotychczasowego termostatu pokojowego i załączają kocioł.
    Jeśli chodzi o podłogówkę z pompą to pompe podpina się także pod styki elektrozaworu ale te prądowe.
    Oczywiście trzeba kupić właściwe zawory które mają dodatkowe styki.
    Głównym szczegółem rozpoznawczym jest to że, taki zawór ma kabel 5-cio żyłowy.

Najlepsze są takie jak pierwszy w linku.
    http://www.honeywelluk.com/products/Valves/Motorised-Valves/

Ponizej na schemacie należy zwrócić uwagę na to ż w angielskim "boiler" to po polsku kocioł, a polski boiler to w angielskim "hot water cylinder"
    Trzeba też upewnić się który schemat bedzie pasował i czy twój kocioł może być tak podłączony.
    Schematy te można rozbudować na nieskończoną ilość obwodów.