Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WispStation5 - 400m i przeszkoda w postaci budynku - jest szansa?

12 Mar 2015 15:48 999 15
  • Poziom 38  
    Witam.

Chciałbym zrobić most WiFi, w linii prostej będzie jakieś 400m, gdyby nie jeden budynek, to stacje by się widziały, jest szansa to połączyć, potrzeba czegoś mocniejszego, czy raczej nie ma szans?
    Dodam, że budynek robiący za przeszkodę jest na wprost jednego z docelowych w odległości około kilkunastu metrów, niestety nie ma możliwość jakoś go minąć...

Sprzęt mniej więcej taki:
    http://www.ted.net.pl/ubiquiti-networks/zestaw-klient-bridge-5ghz-wispstation5-19dbi.html
  • Poziom 37  
    elektryku5 napisał:
    Witam.

Chciałbym zrobić most WiFi, w linii prostej będzie jakieś 400m, gdyby nie jeden budynek, to stacje by się widziały, jest szansa to połączyć, potrzeba czegoś mocniejszego, czy raczej nie ma szans?
    Dodam, że budynek robiący za przeszkodę jest na wprost jednego z docelowych w odległości około kilkunastu metrów, niestety nie ma możliwość jakoś go minąć...

Sprzęt mniej więcej taki:
    http://www.ted.net.pl/ubiquiti-networks/zestaw-klient-bridge-5ghz-wispstation5-19dbi.html

5Ghz.
    Poloz, potrzymaj taka antene nad zelbetowym stropem.
    Podejdz pod ten zelbetowy strop z jakims komputerem, telefonem i zobacz ile Ci ten strop z sygnalu zezarl. Bedziesz wiedzial w czym tkwi trudnosc.

Jak kupisz przez siec, to mozesz oddac. Wlez na dach i zobacz ile sygnalu widzisz.
    Czy nie mozesz przeniesc tego gdzies indziej *tak zeby dom nie zaslanial? Na plot jakis, tyczke wbita w trawnik.....

marcin
  • Poziom 38  
    W obecnej sytuacji zaraz obok jest droga, więc niezbyt, budynek zasłaniający jest z cegieł.

Jedno urządzenie mam, drugie mogę pożyczyć, kwestia tego żeby się niepotrzebnie za dużo nie narobić, bo jednak trzeba to umieścić na dachu i podpiąć.

EDIT:

Przeglądnę te kalkulatorki.
  • Specjalista Sieci, Internet
    elektryku5 napisał:

Na 400m to nie trzeba kalkulatorów, najważniejsze jest przesłonięcie strefy fresnela.
    Jak masz 100% przesłonięcia strefy to raczej ci nie zepnie stabilnie.
    Ale czuję że i tak trzeba będzie przetestować w terenie,
  • Poziom 37  
    elektryku5 napisał:
    W obecnej sytuacji zaraz obok jest droga, więc niezbyt, budynek zasłaniający jest z cegieł.

Jedno urządzenie mam, drugie mogę pożyczyć, kwestia tego żeby się niepotrzebnie za dużo nie narobić, bo jednak trzeba to umieścić na dachu i podpiąć.

EDIT:

Ceramiczna dachowka (wiec jakies 2cm grubosci) zjada z sygnalu 5Ghz jakies 15dbm. Dobra sciana z cegly i po (uzytecznym) sygnale. Jak po drodze masz dom z cegly, to jesli cokolwiek sygnalu z drugiego konca zobaczysz, to z jakiegos odbicia, wiec bedzie kaszana. Moim zdaniem, nie warto.
  • Poziom 14  
    Witam!
    Ja bym nie celował antenami zewnętrznymi w budynki, może wypalić domownikom szare komórki w 1 tydzień!
    Proponuję anteny wąsko pasmowe typu yagi, oraz pasmo 2,4GHz-2,5GHz, ale taka antena na 5GHz wystarczy o ile zamontujesz urządzenie na jakiś słup, rurkę lub sztachetę żeby pasmo poszło nad domami. :)
    Nie zapomnij o piorunochronie, jeśli sprzęt jest wyżej oraz pamiętaj żeby anteny mogły się nie więcej widzieć. :)
    -
    Wykonane w blenderze :D
  • Poziom 38  
    To jeszcze optymistyczny rysunek, u mnie niestety ten budynek jest bardzo blisko oraz jest dużo wyższy, także maszt niestety nie wchodzi w grę.

Mam jeszcze alternatywną opcję zestawienia połączenia pomiędzy widzącymi się na odległości 25m budynkami, niestety w jednym z nich nie ma możliwości montowania żadnych zewnętrznych gratów.
    Gdybym na Ubiquiti przyciął moc, a w głównym punkcie zamontował AP/router 2.5/5GHz (już niestety wewnątrz), to pójdzie jakoś?
    Będzie różnica w szkodliwości zastosowania anteny kierunkowej z ograniczoną mocą vs patykiem na pełnej?

Aktualnie jest w tym wariancie bliskim EW-7228APn, ale zawiesza się, daje tylko 3Mbps i nie jest to sprzęt zewnętrzny.
  • Poziom 37  
    elektryku5 napisał:

Mam jeszcze alternatywną opcję zestawienia połączenia pomiędzy widzącymi się na odległości 25m budynkami, niestety w jednym z nich nie ma możliwości montowania żadnych zewnętrznych gratów.

Sa tez jakies wynalzaki pod postacia cienkiej/malej antenki naklejanej na szybe/rame okna (od zewnatrz) Prawie tego nie widac. W polaczeniu z zewnetrznym sprzetem u Ciebie zadzialac powinno.
    Kolejna opcja, to jesli dach w domu 25m, dalej nie jest kryty blacha tylko dachowka, zeby powiesic cos na poddaszu. Dachowka powinna miec mniejsze tlumienie niz cala sciana. Jak zasosujesz odpowidnio wieksza antene kierunkowa/panelowa to dzialac powinno.

Edit:
    O cos takiego.
    http://www.cdr.pl/p3279,antena-klejona-na-szybe-2-5m-z-nm.html
  • Poziom 14  
    Proponuje u kogoś na poddaszu tego budynku zaoferować darmowy internet do 411kb/s za możliwość zainstalowania na oknach takich anten wraz z serwerem którym będzie terminal z allegro :D
    Musisz kupić 2 lub 3 najtańsze modemy USB na 2,4GHz, w tym 1 na hotspot dla nich, drugi na odbiornik a 3 na ewentualny nadajnik, przykleisz im te anteny na 5GHz do okien które będą wpięte pod 2 modemy 5GHz w terminalu XD
  • Poziom 38  
    Poddasza niestety nie ma.

Sprzęt w głównym punkcie to będzie Mikrotik wewnątrz, albo dorzucę jakiś prosty AP na 5GHz do aktualnego routera.
    Tylko czy karta A/B/G pracuje albo na 2.4GHz, albo na 5GHz, czy pójdzie na jednym interfejsie odpalić jakiś tryb mieszany? Jak nie, to będzie trzeba więcej kart zakupić.

Tylko logicznie rozumując jak będę tak dokładał gratów, to rachunki za prąd "trochę" wzrosną...
  • Poziom 14  
    Może na dachu lub obok umieścisz regenerator pasywny?
    Wystarczy na krótkim kablu spiąć 2 anteny panelowe na 5GHz :)
    Poszukaj a trafisz :)
    Są też wzmacniacze, a najlepsze jest to że urządzenie nie potrzebuje żadnego zasilania ale anteny po obu stronach muszą być widoczne.
  • Poziom 38  
    Wtedy koszty dzierżawy byłyby wykańczające, spróbuję tak jak pisałem zorganizować to połączenie pomiędzy innymi budynkami.
  • Poziom 14  
    No właśnie, może znasz kolegę od którego by był w pobliży żeby o to odbić ?

Dodano po 1 [godziny]:

Właściwie, po co na taki dystans takie ciężkie cuda montować ?
    Można by zastosować długą, i elastyczną tyczkę na taką długość aby sięgała po za dach.
    Montujesz ją na dachu z anteną wielokierunkową 2,4GHz a na nią lekki kolektor w tym kierunku, a po drugiej stronie antenę paraboliczną, najlepiej siatkę.

Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Sieci WiFi -> WispStation5 - 400m i przeszkoda w postaci budynku - jest szansa?
  • Poziom 38  
    Pożyczyłem na testy Cisco Linksys EAP2700, wybrałem ten wariant z bliskimi budynkami (25-30m), stoi on w środku i sygnał przechodzi bodaj przez 2 ściany, na zewnątrz (drugi budynek) mam to Ubiquiti i na obecnym ustawieniu prędkości powyżej 20Mbps (to poniżej na razie najlepszy wynik).
    WispStation5 - 400m i przeszkoda w postaci budynku - jest szansa?

Ma to wskazanie coś wspólnego z prawdą? Realne transfery były znacznie mniejsze.
    No i dlaczego nie ma różnicy prędkości (w żadną stronę) nawet jak moc Tx zmniejszę na 4dBm (minimum)?
    Ten suwak nie działa, czy za mała odległość żeby to jakoś wpływało? Ten tymczasowy Linksys nie ma takiego fajnego wskaźnika mocy sygnału jak Ubiquiti.

Docelowo zamiast tego EAP2700 pójdzie RB411 albo RB433, bo cena tego Linksysa jest mało przystępna i sam AP będzie prawdopodobnie na kablu pod oknem, a główny router zostanie na swoim miejscu.
  • Poziom 14  
    Ciekawe rozwiązanie, możesz z 32Mbps za pomocą serwera dziesięciokrotnej kompresji zrobić 32mb/s :D

Najważniejsze jest w tym jest to że haker nie da rady przechwycić danych ani zawirusować sprzętu, ponieważ jego laptop nie wyrobi z rozpoznawaniem kompresji. :D