Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technik Elektryk a zdrowie wymagane do zawodu

Piotravgx 12 Mar 2015 16:52 3336 14
 • #1
  Piotravgx
  Level 8  
  Witam, w tym roku kończę gimnazjum i wybieram się do szkoły średniej. Otóż mam dwa pytania, bo mam pewien problem, chcę iść na TECHNIK ELEKTRYK i mam lekki problem ze wzrokiem. Mianowicie na testach Isahiary padam, z początku listy jeszcze coś przeczytam, ale potem już nie. Kolory rozróżniam normalnie, przynajmniej takie jak mi trzeba ( niebieski, zielony, żółty, zielony, czarny, brązowy, biały ). Może mam tylko problem z odcieniami niektórymi, ale główne kolory widzę bardzo dobrze. I tutaj potrzebna jest mi porada z waszej strony, bo zawsze mogę nadrobić tą wadę- wiedzą. Czy gdy podczas badań do szkoły średniej powiem że mam taki problem, to jest szansa że mnie przepuszczą? Bardzo lubię grzebać przy prądzię, a to że lekki mam problem to chyba mnie nie wyklucza?

  Jeśli już nawet nie mógłbym iść na ten profil, a bardzo bym chciał to jest jakiś inny kierunek, w którym mniej się patrzy na wzrok ? W moim mieście są takie kierunki- Technik: elektryk, elektronik, informatyk, teleinformatyk, telekomunikacji, mechatronik, mechanik, mechanik pojazdów samochodowym, budownictwa, geodeta, technologii żywności, hotelarstwa, organizacji reklamy?
 • #2
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Jak się ma wadę wzroku to należy nosić okulary. Nie wiem jakie są teraz przepisy, za moich czasów wada wzroku nie przekreślała możliwości wykonywania zawodu elektronika/elektryka. Choć pewnie wiele zależy od tego jak bardzo owa wada jest poważna. Jedno jest pewne - na pewno samo Ci się nie poprawi.
 • #3
  nasty_photon
  Level 22  
  Artur k. wrote:
  Jak się ma wadę wzroku to należy nosić okulary. Nie wiem jakie są teraz przepisy, za moich czasów wada wzroku nie przekreślała możliwości wykonywania zawodu elektronika/elektryka. Choć pewnie wiele zależy od tego jak bardzo owa wada jest poważna. Jedno jest pewne - na pewno samo Ci się nie poprawi.


  Okularami tej wady nie wyeliminujesz - kolega ma problemy z odróżnianiem barw.

  Moja rada: zapytaj się w technikum, do którego chciałbyś pójść. Po prostu zadzwoń do sekretariatu i się opisz swój problem. Ale jeśli jest w tym samym mieście, pojedź tam w godzinach pracy. Jeśli są jakieś wymagania formalne, to w szkole będą je znać. Możliwe, że jest jakaś ustawa, która opisuje jaki minimalny stan wzroku jest akceptowalny.
 • #4
  Piotravgx
  Level 8  
  Odróżnianie barw? Możliwe ale występuje problem tylko przy bardzo podobnych odcieniach, a tak po za tym nigdy mi to nie przeszkadzało w ocenie koloru, tylko czasami dłużej musiałem popatrzyć. Jak pisałem na samym początku możliwe że tylko z odcieniami kolorów mam problem, ale już nawet sobie wziąłem kable w domu jakie tylko mam żeby się upewnić i nie mam problemu w ocenie. W elektryce są same główne kolory o jakich wspomniałem wyżej, żadnych odcieni. W elektronice raczej chyba można się spotkać, ponieważ tam trzeba mieć sokoli wzrok, wszystkie diody itp.

  Kolego wyżej dziękuje za tą odpowiedź, a z innym kierunków to co byś polecał? Po prostu nie chce liceum, a uczyć się zawodu po prostu chcę. nasty_photon a jak myślisz czy ta wada może zostać zaakceptowana i puścili by do tego technikum? Może się spotkaeś z takim czymś?
 • #5
  Asisienka23
  Level 25  
  Piotravgx wrote:
  W elektryce są same główne kolory o jakich wspomniałem wyżej, żadnych odcieni. W elektronice raczej chyba można się spotkać, ponieważ tam trzeba mieć sokoli wzrok, wszystkie diody itp.

  Odczyt kodów barwnych rezystorów chociażby.
 • #6
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Akurat w przypadku kodów barwnych to w niektórych przypadkach zdrowemu oku ciężko odczytać. ;)
  Ale słuszna uwaga.
 • #7
  Piotravgx
  Level 8  
  No właśnie w przypadku nas- mężczyzn to każdy ma jakiś problem, tylko w każdym przypadku jest inaczej. Powiem że byłem u okulistki i powiedziała że to minimalna wada. Też nie muszę pracować po szkole jako elektryk, mogę np. jako pomocnik. W całej elektryce są też chyba działy programowania, jeśli się nie mylę. Ale według Was, jest sens wybierać się na ten kierunek? Jeśli chodzi o kody barwne, to mówiłem że mam problem z podobnymi odcieniami a nie z głównymi barwami, które w tym oto zawodzie występują. Jedynie to trzeba dłużej popatrzeć w moim przypadku i tyle.
 • #8
  Asisienka23
  Level 25  
  Mówisz podobne barwy, a na przykład. Technik Elektryk a zdrowie wymagane do zawodu

  Dodano po 39 [sekundy]:

  Jeżeli chodzi o programowanie i sterowanie to lepiej iść na Automatykę - przykładowo instalacje inteligentne.
 • #9
  Piotravgx
  Level 8  
  Automatykę? A jak konkretnie ten kierunek się nazywa ?
 • #10
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Ja żadnej wady wzroku nie mam (a przynajmniej nic o tym nie wiem), nie wiem też jaka jest specyfika zawodu elektryka bo nigdy jako stricte elektryk nie pracowałem. Ja jestem elektronikiem i tutaj rozróżnianie barw się przydaje, choć nie jest konieczne. Koleżanka wspomniała o kodzie barwnym - słuszna uwaga, tyle że czasami są takie rezystory że nie idzie zdrowemu człowiekowi odczytać kodu - trzeba wziąć omomierz.
  Najczęściej problem występuje przy szarym i białym oraz brązowym, czerwonym i pomarańczowym. Wszystko zależy od barwy "tła" czasami się tak parszywa trafi, że nie sposób obejść się bez omomierza.
  W metalizowanych czasami jest problem z zielonym i niebieskim, bo one same w sobie są niebieskie, a jak na tym ktoś namaluje niebieskie i zielone paski to się w oczach wszystko zlewa. Tak jest w przypadku rezystorów z szeregu 56. :)

  Tak, czy siak - udaj się do szkoły i dopytaj.
 • #11
  Asisienka23
  Level 25  
  Elektrotechnika z Automatyką jeżeli chodzi o szkołę średnią.
 • #12
  Piotravgx
  Level 8  
  Dziękuje Artur k, sam wcześniej myślałem o kierunku technik elektronik, ale zrezygnowałem, bardzo się boję, bo to jeszcze trudniejsze od elektryka pewnie. No właśnie nawet zdrowy człowiek ma problem. A wyjaśnisz mi co to jest omomierz? (słyszałem o czymś takim, ale właśnie dokładnie nie wiem do czego)
 • #13
  Asisienka23
  Level 25  
  Omomierz - przyrządo mierzenie rezystancji (oporności). Masz taką funkcję wbudowaną nawet w najtańszy multimetr.
 • #14
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Piotravgx wrote:
  technik elektronik, ale zrezygnowałem, bardzo się boję, bo to jeszcze trudniejsze od elektryka pewnie.

  Wierz mi, że elektryka wcale nie jest łatwiejsza. Na kierunku elektronik masz po prostu omówione podstawowe zagadnienia z dziedziny stricte elektryki bo to są wspólne podstawy. Natomiast elektrycy mają to omówione bardzo szeroko, zaś tylko w podstawach zagadnienia stricte elektroniki.

  Praktycznie na każdym kierunku technicznym (a zwłaszcza związanym z prądem) wymagana jest dobra znajomość matematyki oraz fizyki i rzadziej chemii. Jeśli nie jesteś dobry z tych przedmiotów to w ogóle sobie odpuść.
 • #15
  Asisienka23
  Level 25  
  Potwierdzam - pochodne będziesz recytował w nocy o północy. ;)