Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LENOVO G550 i Windows 7 - jak odnaleźć klucz aktywacyjny

13 Mar 2015 18:22 3267 21
  • Poziom 6  
    witam, opisze całą sytuacje jaką sobie stworzyłem:
    - Tak więc dostałem kompa w spadku Lenovo G550 z windowsem 7 64bit,
    - Komputer był zasyfiony totalnie, nie miał zrobionej kopii zapasowej,
    OneKey Recovery tez nie dzałało poprawnie, męczyłem się żeby go sformatować bardzo długo,
    ponieważ do laptopa nie była dołączona żadna płyta z Windowsem, klucz do systemu w Windowsie pokazywał BBBBB-BBBBB-BBBBB-BBBBB-BBBBB co wyglądało mi na uszkodzenie systemu
    - w końcu zbotowałem Windowsa 7 Professional na pendriva i udało mi się w ten sposób sformatować dysk C i zainstalować Windowsa od nowa
    - no i w ten sposób się doigrałem, łap za laptopa żeby Aktywować system a tu naklejki nie ma i nigdy nie było

No i tutaj moje pytanie brzmi:
    Co zrobić żeby ten klucz do Aktywacji odzyskać? Czy w ogóle istenieje taka możliwość?
    Czy da się odzyskać go z partycji przeznaczonej na Windowsa która jest niewidoczna na komputerze?
    Product ID: XXXX-OEM-8992671-00013
    Prawdopodobnie też przesadziłem z Windowsem bo nie był to Win7 profesional a zwykłe Win7

Czytałem coś o jakiś tabelach SLIC, ale to już dla mnie wyższa szkoła jazdy żeby to zrozumieć.
    Sprawdzałem tylko jakimś programem komputer to takiej tabeli on nie posiada wg programu.
    Proszę o radę jak odzyskać klucz. Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Teraz już nie odzyskasz klucza, inna sprawa że ten system nigdy nie był oryginalnie instalowany w Lenovo G550, a Windows XP.
  • Poziom 6  
    Czyli mam rozumieć że system był od samego początku dobrze zamaskowanym piratem?
    ---------
    w sumie może źle zadałem pytanie, bardziej bym wolał po prostu aktywować Windowsa legalnie, bo zapewniono mnie ze Windows na tym laptopie jest legalny i zawsze był.
  • Poziom 25  
    Jeżeli nie ma naklejki licencyjnej i nie masz licencji do niego to tak czy inaczej będzie to wersja piracka z punktu widzenia prawa.
  • Moderator Samochody
  • Poziom 6  
    LENOVO G550 i Windows 7 - jak odnaleźć klucz aktywacyjny LENOVO G550 i Windows 7 - jak odnaleźć klucz aktywacyjny

wiadomo gdzie to odczytać?
  • Poziom 25  
    Nie masz certyfikatu, ostatnie okno.
    Tak to wygląda w przypadku komputera w którym fabrycznie instalowany był system.
  • Poziom 6  
    Czyli dostałem laptopa bez Windowsa i muszę go kupić żeby był w pełni legalny?
  • Poziom 17  
    Możesz jeszcze wgrać poprzednia wersję BIOS 18CN44WW(V2.53) dostępna na stronie Lenovo i ponownie sprawdzić czy ta wersja ma certyfikat slic. Poza tym identyfikator systemu win7 pro który masz zainstalowany (XXXXX-OEM-8992671-00013) przeznaczony jest do komputerów firmy Samsung. Dla Lenovo potrzebujesz XXXXX-OEM-8992671-00437.
  • Poziom 6  
    pl_chris napisał:
    Możesz jeszcze wgrać poprzednia wersję BIOS 18CN44WW(V2.53) dostępna na stronie Lenovo i ponownie sprawdzić czy ta wersja ma certyfikat slic. Poza tym identyfikator systemu win7 pro który masz zainstalowany (XXXXX-OEM-8992671-00013) przeznaczony jest do komputerów firmy Samsung. Dla Lenovo potrzebujesz XXXXX-OEM-8992671-00437.

Z Biosem spróbuję bo jeszcze jeden dzień ma działać Windows.
    Możliwe że identyfikator systemu jest taki bo Win7 Pro był ściągany z DreamSparka uczelnianego bezpośrednio na komputer Samsunga bo inaczej nie wiem skąd to się wzięło. Da się to jakoś teraz zmienić, bo w sumie będę i tak zmieniać na zwykłego Win7 to powinienem ściągnąć Windowsa bezpośrednio na swój komputer w takiej sytuacji?
  • Poziom 6  
    tzok napisał:
    Ja raczej sądzę, że był klucz OEM Samsunga i SLIC Loader...

Da się to jakoś naprawić, albo zrobić tak jak było, tylko żeby działało?
  • Poziom 17  
    OK mam nadzieję, że moderator będzie wyrozumiały i nie usunie mojego wpisu.
    Opisze Ci (oczywiście w celach edukacyjnych) jak wygląda aktywacja systemu przez producenta sprzętu.
    Po pierwsze Bios musi zawierać odpowiedni certyfikat. Jeśli laptop był kupiony z systemem to BIOS będzie go posiadać.
    Jest to zabezpieczenie aby aktywacja była możliwa tylko na sprzęcie do tego uprawnionym.
    Po drugie zainstalowany Windows musi posiadać klucz producenta zgodny z wersją zainstalowanego systemu. (home, pro, ultimate) Taki klucz możesz podać podczas instalacji albo zmienić go w dowolnym momencie.
    Po trzecie do systemu Windows trzeba zainstalować kolejny certyfikat (w Twoim przypadku ibm-lenovo.xrm-ms)

Jeśli te trzy warunki są spełnione to system samoczynnie się aktywuje.

Jeśli jednak kupiłeś laptop na którym Windows został zainstalowany i aktywowany przez użytkownika to niestety po formacie dysku klucz przepadł. Aktywacja przez użytkownika oparta jest na unikatowym kluczu licencji który masz w pudełku. Nie da się go odzyskać i musisz nabyć kolejna licencję. Po to właśnie jest ta naklejka na komputer.

Jest jeszcze trzecia możliwość. Kupiłeś laptop z "piracką" wersją systemu która została aktywowana tzw. loaderem.

Mam nadzieję że choć trochę Ci rozjaśniłem sytuacje :)
  • Moderator Samochody
    pl_chris napisał:
    Jest jeszcze trzecia możliwość. Kupiłeś laptop z "piracką" wersją systemu która została aktywowana tzw. loaderem.
    Jak widać tak właśnie było, bo laptop jest Lenovo, nie ma wbudowanej licencji w BIOS, a wpisany klucz przeznaczony był dla certyfikatu Samsunga, czyli musiał być loader.
  • Poziom 25  
    Jednym słowem wpisywanie certyfikatu nic Ci nie da, jedyna możliwość abyś miał legalny system operacyjny to jego zakup.
  • Poziom 6  
    Dziękuję za odpowiedzi.

Jeszcze mam pytanie dotyczące systemu, bo mam możliwość pobrania klucza z uczelni razem z Windowsem. Czy po instalacji i wpisaniu klucza będzie wszystko działało poprawnie? i czy klucze jakie oferowane są na allegro działają poprawnie czy to jakaś ściema?
  • Poziom 25  
    Po pierwsze jakie klucze z Allegro? Jedynym legalnym i zgodnym z umową licencyjną sposobem jest zakup wersji box. Klucz z uczelni pozwoli na normalną pracę na okres studiów.
  • Poziom 6  
    Znalazłem aukcje w których dostępne są w sprzedaży same klucze do Win7 Pro, nawet fakturę VAT wystawiają, stąd moje pytanie.
  • Poziom 25  
    Z punktu widzenia prawa i tak nie jest zgodne z zasadami licencjonowania.
  • Poziom 6  
    Ok, dziękuję wszystkim za wkład w dyskusję, już wszystko wiem. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam odswiezam temat bo mam podobny problem laptop Lenovo B570e dysk był formatowany brak recovery w SLIC ToolKit pokazuje mi tak jak na obrazku można coś zdziałać ?