Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu

13 Mar 2015 20:00 2064 15
  • Poziom 6  
    Czy zakupienie przewodów elektrycznych YDY P 3x1,5 i 3x2,5 w ilości po 150 metrów bieżących może okazać niewystarczające niewystarczające do wykonania instalacji elektrycznej nowego domu 85 m. kw. Cztery pokoje ,łazienka , kuchnia przedpokój i mała klatka schodowa na poddasze użytkowe ? Niektórzy elektrycy twierdzą że najlepiej zamówić po 200 metrów .
    Instalacja będzie wykonana inaczej niż to jest w projekcie .
    Chcę przewody itp. zamówić przez internet i biorę pod uwagę koszty przesyłu.
    Proszę również o poradę ile może kosztować wykonanie takiej instalacji w domu bo elektrycy podają bardzo różne ceny .często wręcz abstrakcyjne i nierealne do zarobków w tym kraju .
    Bardzo proszę o poradę ale tylko na temat .
  • IGE-XAO
  • Poziom 21  
    Szacując "na oko" to cieńszego powinno wystarczyć, natomiast tego 3x2,5 według mnie będzie o dużo za mało, no chyba że przewidujesz po jednym gniazdku w pomieszczeniu. Mamy wolny rynek więc ceny są mocno zróżnicowane i bez wizji lokalnej raczej żaden fachman nie poda konkretnej kwoty, a raczej widełki "od-do".
  • IGE-XAO
  • Poziom 28  
    henryuziomy napisał:
    do wykonania instalacji elektrycznej nowego domu 85 m. kw. Cztery pokoje ,łazienka , kuchnia przedpokój i mała klatka schodowa na poddasze użytkowe

Na tej podstawie nikt Ci nie powie ile potrzeba przewodów. Ktoś, kto zajmuje się takimi rzeczami może orientacyjnie podać ilość przewodów, tak, że może watro posłuchać fachowców.
    henryuziomy napisał:
    Proszę również o poradę ile może kosztować wykonanie takiej instalacji

Tego też nikt Ci nie poda, bo nie wiadomo co dokładnie jest do zrobienia, ilość punktów, przebiegi kabli...
    henryuziomy napisał:
    elektrycy podają bardzo różne ceny .często wręcz abstrakcyjne i nierealne do zarobków w tym kraju

A co to oznacza? Dobry elektryk musi kosztować. Ceny uczciwe to ok 50 PLN za punkt, ale są tacy, którzy zrobią to i za 20PLN. Nie dziw się, że nikt zdolny, dokładny i robiący zgodnie ze sztuką cenią swoją pracę. Albo masz zrobione dobrze, albo tanio. Inaczej się nie da. "Prawdziwy" elektryk to fachowiec z wieloletnim doświadczeniem, wiedzą i uprawnieniami.

pzdr
  • Poziom 6  
    Oczywiście proszę podanie orientacyjne ilość potrzebnego przewodu bo żadnemu elektrykowi nie chciało się tego trochę policzyć pomimo że byli na budowie .Każdy z nich mówi co innego również na temat zakupionej aparatury modułowej .Jeden że parametry odpowiednie a drugi że nie .Jeden chce po ok. 50 zł za punkt a drugi ceni sobie i po 100 a nawet o wiele więcej . Jeden to zażyczył sobie ok 11 tysięcy z materiałem co było jawnym oszustwem.Za robociznę wyszłoby ok. 8 tyś zł .
  • Admin Elektroenergetyka
    Zapomniał kolega o 4x1,5mm² oraz innych przewodach...
    Przewody kupisz, a co z pozostałym materiałem?

Żarty sobie chyba robisz z pytaniem o wyliczenie metrów.
    Żeby cokolwiek wycenić trzeba dokonać wizji lokalnej, zapoznać się z układem ścian, ilością wypustów, i gniazd rodzajem ścian, długościami itd. Nawet nie wiemy, czy stan surowy, czy deweloperski.
  • Poziom 24  
    Nie wspominając o projekcie, to dodatkowy wydatek, masa niewiadomych.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja mam prosty przelicznik. Jeśli towar jest mój, to zakładam 110zł/m2, od rozkablowania do białego włącznie. Bez lamp.
    Proste i skuteczne. Zwłaszcza tam gdzie powykonawczy jest totalnie niezgodny z pierwotnym.

Łukasz-O napisał:
    Zapomniał kolega o 4x1,5mm² oraz innych przewodach...

5x1,5mm²
    5x4mm²
    Co z Coxial kablem, 2x2x0,8/0,6 do telefonu, 4x2x0,8 vide skrętka... Zaprawdę powiadam, lepiej pojechać do hurtowni.
  • Poziom 14  
    Zrobiłem trochę instalacji i jedyne co mogę tobie poradzić, to kupuj na bieżąco... Okazuje się, że ile byś nie wyliczył, to i tak w trakcie instalacji, dochodzą nowe punkty, nowe pomysły, nowe podziały oświetlenia i zasilenia, itd.
  • Moderator Elektrotechnika
    henryuziomy napisał:
    Instalacja będzie wykonana inaczej niż to jest w projekcie .

To jaki problem wymierzyć mając projekt obmurowań budynku w skali 1x ...
  • Poziom 21  
    Ciekawy jestem czemu dla autora tematu wycena za 11 tys zł jest oszustwem ????
    Najlepiej jak by instalacja kosztował z 2 tys z materiałem a elektryk 1200 zarobił bo dlaczego by więcej.

Trzeba być świeżo wypuszczonym z psychiatryka by pytać się kogoś przez internet bez konkretnych informacji i projektu o ilość materiału w metrach i cenę za usługę wykonaną na jego "podwórku"
    Moderowany przez retrofood:

Ale nawet wtedy nie jest to powodem do obrażania kogokolwiek. Następnym razem będzie ostrzeżenie.

po 150 metrów to wchodzi czasem do mieszkań w blokach i mało jest :P
  • Moderator
    fighter napisał:

po 150 metrów to wchodzi czasem do mieszkań w blokach i mało jest :P

Potwierdzam! :D Na moje 54 metry kwadratowe zabrakło zdecydowanie.
  • Specjalista elektryk
    pol102 napisał:
    Jeśli towar jest mój, to zakładam 110zł/m2, od rozkablowania do białego włącznie.
    Oj, obawiam się, że u mnie w mieszkaniu kolega nie zarobiłby przy takich obliczeniach...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    TWK napisał:
    pol102 napisał:
    Jeśli towar jest mój, to zakładam 110zł/m2, od rozkablowania do białego włącznie.
    Oj, obawiam się, że u mnie w mieszkaniu kolega nie zarobiłby przy takich obliczeniach...

W swoim własnym bym nie zarobił, ale jest to podstawa do ustalenia orientacyjnej ceny za wykonanie instalacji bez pomiarów. Jak jest dokładny plan to można liczyć, ale nie mając go, jakoś trzeba postawić. Prawda jest taka, że "podtynk" lubi bywać "śliski". Każdy kto ma bruzdownicę wie o co chodzi.

Wracając do samego liczenia, pisząc "angebot", czyli po naszemu ofertę na niemieckie budowy, a nie mając planów, 110€/m^2 bardzo się sprawdza.
  • Poziom 28  
    To ile w końcu 110zł/m² czy 110ε/m² ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto