Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić grającą cewkę Tesli?

13 Mar 2015 23:53 2697 10
  • Level 7  
    Witam.
    Chciałbym zrobić po raz pierwszy (klasyczną) cewkę Tesli o mocy 500-1000W. Napiecie wyjściowe z transformatora to 10kV.
    Wiedzę czerpałem głównie ze strony: teslacoil.republika.pl
    I tutaj pierwsze pytanie, czy tesla coil designer z owej strony jest wystarczający do projektowania? Czy częstotliwość dla 1/4 fali i rezonans własny powinny mieć między sobą jakieś odpowiednie proporcje? Bo przy wyliczaniu, w który zwój uzwojenia pierwotnego, brana (tak mi się wydaje) jest pod uwagę tylko częstotliwość dla 1/4 fali. Do czego więc służy informacja o rezonansie własnym?
    Kondensator mam zamiar zrobić warstwowy i zalać go olejem przekładniowym.
    I jak to jest z proporcjami średnicy i długości uzwojenia wtórnego? Jakiej średnicy powinien być drut?

Jednak sama cewka Tesli to dla mnie za mało i bardzo chciałbym zrobić cewkę grającą, jednak pojawia się problem, nie wiem jak.
    Z tego co znalazłem w Internecie wynika, że to wymagałoby użycia mikrokontrolerów. Chciałbym, aby laptop/mp trójka/czwórka była podpinana do jakiegoś układu, który moduluje wyładowania. Czy to jest w ogóle możliwe przy klasycznej cewce z iskrownikiem? Jeśli tak, to czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to osiągnąć?

Taki efekt chcę otrzymać: youtu.be/hgll-XTqcS4
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • User removed account  
  • Level 43  
    Quote:
    Czy to jest w ogóle możliwe przy klasycznej cewce z iskrownikiem?
    Nie iskrownik przebija w niekontrolowany sposób i niezbyt powtarzalny poza tym nie mozna uzyskać dużej częstotliwości załączania, żeby uzyskać modulację dźwiękiem potrzeba układu elektronicznego który będzie precyzyjnie odmierzał czas włączenia "kluczy" tranzystorowych.

Quote:
    A grająca cewka tesli jest już bardziej skomplikowana, gdyż wymaga zaprzęgnięcia do pracy elektroniki, tzn. potrzebny jest układ modulatora PWM lub FM, który najłatwiej zrobić na jakimś mikrokontrolerze.
    Jeszcze nie widziałem projektu TC na mikrokontrolerze, choć można taki zrobić, zapewne są mało popularne dlatego że zwykły analogowy sterownik PWM do przetwornic wymaga tylko kilku elementów zewnętrznych, nie wymaga napisanie programu i nie zawiesi się, co w przypadku TC skutkowało by natychmiastowym zniszczeniem kosztownych układów wyjściowych.

EDIT: jak na razie jedyny projekt projekt TC na mikrokontrolerze jaki znazlem jest na Instructables, autor "TheHomebrewGuru" ;) pisze żeby sterować IGBT z uA741 co wskazuje na to nawet nie ma pojęcia jak użyć IGBT, a stron które linkuje (richie'ego Burnett'a i Steave'a Ward'a - warte polecenia) nie chciało mu sie przeczytać :)
  • Level 7  
    opek34 wrote:
    obwód pierwotny i wtórny muszą pracować w rezonansie, więc ich częstotliwości muszą być jednakowe.

Czyli miejsce wpięcia się w uzwojenie pierwotne przy danym uzwojeniu wtórnym, podawane przez program jest nieprawidłowe? Bo przy tym wyskakuje informacja, o częstotliwości 1/4 fali.

Chcecie powiedzieć, że te ogromne wyładowania, które widzimy na YT, to pochodzą ze SSTC?
    Jakie zatem byłyby koszty zrobienia grającej cewki o mocy 500W? Jakiś schemat? Potrzebne części.

Zaznaczam, że moim celem nie jest uzyskanie czegoś takiego: youtu.be/Yn2Jmf64YrQ

I czy maksymalna długość iskry, to sqrt(moc)*1,7? Jeśli tak, to dlaczego?
  • User removed account  
  • Level 43  
    Quote:
    Chcecie powiedzieć, że te ogromne wyładowania, które widzimy na YT, to pochodzą ze SSTC?
    Nie wszystkie duże TC to DRSSTC, bo budowa DRSSTC jest trudniejsza niż SGTC, ale jeśli coś jest modulowane sygnałem audio to musi mieć sterowanie półprzewodnikowe, trochę potrwało zanim dopracowano SSTC do takiego stopnia, ale te duże DRSSTC osiągają tak duże moce jak SGTC tylko że nie marnują tyle energii na straty w obwodzie pierwotnym i nie wymagają transformatora HV a kondensator strony pierwotnej jest na niższe napiecie (ale większy prąd).

DRSSTC ma pewne ograniczenia jeśli chodzi o modulację - nie może pracować z CW praca musi być przerywana dlatego możliwości modulacji audio są ograniczone
    Quote:

Zaznaczam, że moim celem nie jest uzyskanie czegoś takiego: youtu.be/Yn2Jmf64YrQ
    Oczywiście, ale może warto zacząć od czegoś małego żeby nabrać doświadczenia i nie palić od razu dużych IGBT-brick'ów.
  • Level 7  
    opek34 wrote:
    Co do tego czy ten program liczy poprawnie to trzeba by to sprawdzić z obliczeniami robionymi "ręcznie" lub innym programem.

Polecasz jakiś?

Czyli jakbym chciał osiągnąć efekt do klasycznego music tesla coil, to musiałbym robić DRSSTC, czy wystarczy SSTC?

Może być analogowy sterownik PWM, zwłaszcza jeśli jest to prostsze w zrobieniu i daje taki sam efekt.

Zapewne warto by było zacząć od czegoś łatwiejszego, ale czas mam ograniczony (miesiąc), bo chcę to zrobić na pewien konkurs, a więc wszystko, albo nic.

Jak się ma sprawa z kosztami? Co konkretnie bym potrzebował do zrobienia czegoś takiego? Schemat?
  • User removed account  
  • Level 43  
    Nie jestem aż tak dobrze zorientowany w temacie żeby wybierać konkretne projekty ale polecam poczytać, o modulacji audio też troche jest:
    Link
    Link

Quote:
    Czyli jakbym chciał osiągnąć efekt do klasycznego music tesla coil, to musiałbym robić DRSSTC, czy wystarczy SSTC?
    Jeśli chcesz odtwarzać dowolne dźwięki a nie tylko MIDI to SSTC, tylko moce i długość wyładowań nie bedą duże.

Quote:
    Może być analogowy sterownik PWM, zwłaszcza jeśli jest to prostsze w zrobieniu i daje taki sam efekt.
    Jak znajdziesz sterownik SSTC na TL494 to tam jest gotowy modulator PWM tylko podłaćzyć sygnał audio.

Quote:
    Zapewne warto by było zacząć od czegoś łatwiejszego, ale czas mam ograniczony (miesiąc), bo chcę to zrobić na pewien konkurs, a więc wszystko, albo nic.
    To przydał by sie sie gotowy i szczegółowo opisany projekt, niestety wielu autorów nie opisuje zbyt dokładnie, bo zakłada że naśladowcy muszą mieć dużą wiedzę i doświadczenie żeby sie brać za coś takiego.
  • Level 7  
    Co do TL494 to są na amazonie. Pytanie, który będzie odpowiedni.

"Jeśli chcesz odtwarzać dowolne dźwięki a nie tylko MIDI to SSTC"

Ten film, który podałem za wzorzec wydaje się mieć jakiś wąski zakres tonów.

http://www.richieburnett.co.uk/sstate.html - Jeden z dolnych schematów znajduje się tutaj. Poza tym, że ma on zabezpieczenia dla pasożytniczych diod w mofsecie (czymkolwiek to jest), wiele z niego i z drugiego nie rozumiem.
    Gdzie jest wejście na sygnał audio?
    Skąd dostać PCB, które by pasowało?
  • User removed account