Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejściówka - z modemu usb do arduino

czasnagli 14 Mar 2015 12:40 1518 12
  • #1 14 Mar 2015 12:40
    czasnagli
    Poziom 16  

Witam!

Czy możliwe jest podłączenie do arduino modemu usb za pomocą przejściówki z której wyprowadzone są piny GND, VCC, TX i RX ? Modem usb miałby służyć tylko do wysyłania wiadomości sms z poziomu arduino (komunikacja z modem za pomocą komend AT).

Na tej stronie znalazłem takie podłączenie, ale nie wiem, czy to będzie działać

Bardzo proszę o przestawianie swojej opinii na ten temat.

0 12
  • #2 14 Mar 2015 15:05
    pimpuk
    Poziom 22  

To nic ci nie da. Komendy wysyłasz przez interface sterownika urządzenia. Musisz więc sprawdzić, czy ktoś napisał taką bibliotekę pod Arduino dla odpowiedniego modemu, albo mając dokumentację, napisać ją sobie sam. Link, który podałeś wyżej, prowadzi do strony poświęconej kontrolerom ARM, jest tam biblioteka dla modemu Huawei. Ściągnij ją sobie i poczytaj, w jaki sposób program komunikuje się z modemem.

0
  • #3 14 Mar 2015 16:45
    czasnagli
    Poziom 16  

pimpuk, dzięki za wyjaśnienie. Zastanawiam się jeszcze nad taką kwestią. Jeżeli chciałbym arduino podłączyć do sieci gsm (tylko smsy) to muszę kupić specjalny moduł np. ten GSM/GPRS G5, który wygląda tak

albo wykorzystać swój stary modem huawei e160

Zarówno moduł GSM/GPRS G5, jak i modem huawei e160 obsługują komendy AT więc myślę, że oprogramowanie tych urzadzeń będzie podobne?
    Które z powyższych urządzeń prościej jest wykorzystać do komunikacji z arduino i dlaczego?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Mar 2015 16:48
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Przejściówka taka (układy FT232xx i podobne) to nie hosty USB, więc nie da się do nich podpiąć urządzenia USB.
    Potrzebowałbyś układu opartego np. o serię FTDI VNC i na taki układ napisać (przepisać) driver do modemu.
    Ale to już chyba lepiej wychodzi zastosować od razu jakiś popularny procesor z hostem USB, bo układy VNC to de facto też procesory specjalizowane do funkcji hosta USB.
    EDIT:
    Ten pierwszy moduł będzie działał bez żadnej przejściówki (co najwyżej konwerter poziomów napięć 5V<>3v3).
    Ten drugi z kolei będzie dużo trudniej podłączyć do Arduino, tym bardziej jeśli nie masz doświadczenia w niskopoziomowej obsłudze USB.

0
  • #7 15 Mar 2015 18:23
    czasnagli
    Poziom 16  

Dzięki za wyjaśnienie.
    Znalazłem jeszcze stronę na której opisano, jak z modemu usb wyprowadzić piny GND, VCC, TXD i RXD.

0
  • #9 15 Mar 2015 20:48
    czasnagli
    Poziom 16  

Tego nie wiem. Na tej stronie jest rozebrany modem Huawei E153u i E160E.

EDIT:

Zalazłem informacje, że piny wyprowadzone były z modemu SKU12057 --> Link

0
  • #10 15 Mar 2015 21:42
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Rozumiem, że cały ten wątek to dlatego, że akurat ten modem masz i chciałbyś go wykorzystać?

Jeśli tak, to odpuść sobie ten temat, bo już na tym etapie przerosło Cie to. Do wysyłania SMSów najprościej zastosować stary telefon lub jakiś tani modem
    https://www.maritex.com.pl/pl/moduly-gsm-umts-lte-p-9760

0
  • #11 16 Mar 2015 07:23
    czasnagli
    Poziom 16  

michalko12, zgadza się. Mam modem Huawei E160E i chciałem go wykorzystać, ale już odpuściłem ponieważ nie jest to takie proste.

Jeżeli chodzi o modem GSM-G510-Q50-00 to zastawaniem się, czy można go podłączyć na płytce stykowej?

0
  • #12 16 Mar 2015 09:03
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

czasnagli napisał:
    Jeżeli chodzi o modem GSM-G510-Q50-00 to zastawaniem się, czy można go podłączyć na płytce stykowej?

Podłączyć pewnie się jakoś da, tylko bądź przygotowany na problemy z działaniem. Takie modemy potrzebują bardzo dobrze zaprojektowanego obwodu zasilania, a stykówka to bardzo zły pomysł w takim przypadku.

0
  • #13 16 Mar 2015 13:35
    pimpuk
    Poziom 22  

Na znanym portalu aukcyjnym, w budownictwie (dział alarmów) są moduły GSM z płytkami Wavecom Q24PLUS, po 30PLN.
    Nie musisz się bawić w zasilanie, podpinanie gniazda sim(tam masz ich 3 + gniazdo SD). Tylko jakąś antenkę trzeba dolutować. Nie musisz pisać żadnych klas, wszystko idzie z pod komend AT.

Edit: Aaa, widzę że chcesz to podpinać do Arduino, to już zupełnie bajecznie proste.

0