Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o zestaw komputerowy.

TrippingGreg 14 Mar 2015 13:14 960 10
    TrippingGreg
    Level 8  
    Witam czy ktoś mógłby napisać który z CPU intela wybrać, i5 4460, i5 4590, i54690 i byłby najlepiej współpracujący z zestawem:
    Mobo = Asrock fatality h87 performance
    PSU = Corsair vs450
    GPU = Gigabyte radeon hd7770
    Obudowa = Zalman z9 plus
    HDD = 1TB
    Nie mam zamiaru robić OC.
    Czy dopisać coś jeszcze? Z góry dziękuje za pomoc :)
    mario81
    Level 33  
    Do czego będzie służył ten komputer?

Te wymienione podzespoły (oprócz procesora), już posiadasz? Czy dopiero zastanawiasz się nad kupnem?

Zamierzasz kiedyś wymienić kartę graficzną na wydajniejszą?
    TrippingGreg
    Level 8  
    Komputerek będzie służył do grania słuchania muzyki w tle gry itp, resztę części już posiadam a nad kartą grafiki mogę się później zastanowić :)
    mario81
    Level 33  
    Cóż, każdy z wymienionych procesorów kosztuje niemal dokładnie 100 zł więcej od poprzedniego, więc wszystko zależy od tego, ile możesz przeznaczyć kasy.

Core i5-4460
    bazowa częstotliwość - 3.2 GHz
    tryb turbo dla 4 aktywnych rdzeni - 3.2 GHz
    tryb turbo dla 3 aktywnych rdzeni - 3.3 GHz
    tryb turbo dla 2 aktywnych rdzeni - 3.4 GHz
    tryb turbo dla jednego aktywnego rdzenia - 3.4 GHz

Core i5-4590
    bazowa częstotliwość - 3.3 GHz
    tryb turbo dla 4 aktywnych rdzeni - 3.5 GHz
    tryb turbo dla 3 aktywnych rdzeni - 3.6 GHz
    tryb turbo dla 2 aktywnych rdzeni - 3.7 GHz
    tryb turbo dla jednego aktywnego rdzenia - 3.7 GHz

Core i5-4690
    bazowa częstotliwość - 3.5 GHz
    tryb turbo dla 4 aktywnych rdzeni - 3.7 GHz
    tryb turbo dla 3 aktywnych rdzeni - 3.8 GHz
    tryb turbo dla 2 aktywnych rdzeni - 3.9 GHz
    tryb turbo dla jednego aktywnego rdzenia - 3.9 GHz

Kartę graficzną musisz koniecznie wymienić, jeśli chcesz, aby taki Core i5 rozwinął skrzydła, szczególnie w nowszych grach.
    TrippingGreg
    Level 8  
    Mam do przeznaczenia tysiąc złotych więc do takiej kwoty który będzie się najlepiej sprawował i na jaką kartę powinienem wymienic, jakieś podpowiedzi ?
    mario81
    Level 33  
    Różnica w wydajności między tymi trzema CPU (w grach), zależy od gier oraz wykorzystanej karty graficznej. Przykładowo, w poniższym teście wyszło, że przy wykorzystaniu bardzo, bardzo wydajnej karty graficznej (GTX Titan), Core i5-4690 jest średnio około 12% szybszy od i5-4460, co przekłada się na średnio około 6 FPS więcej. W przypadku typowych, wydajnych kart (R9 280 - GTX 960), podejrzewam, że różnice będą jeszcze mniejsze.
    http://www.purepc.pl/procesory/jaki_procesor_...elki_test_100_procesorow_intel_i_amd?page=0,0

Można by wziąć i5-4460, a resztę przeznaczyć na dołożenie do karty graficznej... której wybór zależy od tego, w jakie gry zamierzasz grać. Jeśli to starsze, mało wymagające gry, albo takie w przeglądarce, to wystarczyłby twój Radeon HD 7770 (ma wydajność mniej więcej na poziomie nowych Radeon R7 260 / GeForce GTX 750). Natomiast jeśli zamierzasz grać w jakieś nowe Assassin Creed Unity, Dying Light, Middle-earth Shadow of Mordor, Lords Of The Fallen, czy też wkrótce we Wiedźmina 3, tutaj trzeba celować niestety dużo wyżej. Moim zdaniem, co najmniej Radeon R9 280 / GeForce GTX 960, jeśli chciałbyś pograć na detalach innych niż niskie lub średnie, w FullHD.
    Nie wiem czy to pomoże, ale mogę ci napisać z doświadczenia, że w Assassins Creed Unity (czyli jedna z najbardziej wymagających gier ostatnich miesięcy), Core i5-4440 + podkręcony do oporu Radeon R9 270 (bez zdjętych blokad napięcia), w rozdzielczości 900p pozwala na całkiem płynną grę w wysokich detalach (wyżej są bardzo wysokie oraz ultra, które są już niegrywalne na tej karcie graficznej), a przynajmniej tak jest podczas robienia zadymy w pierwszym mieście, po prologu. Jednak w rozdzielczości FullHD, musiałbym zapewne zejść na średnie detale.
    TrippingGreg
    Level 8  
    Czyli rozumiem ze i5 4460 będzie wystarczający i gdybym na przykład później dokupił nową kartę graficzną z tych których wymieniłeś mógłbym spokojnie pograć w takie tytuły jak BF4 lub Dying light itp, na wysokich detalach? A na przykład ten i5 4590? czy też będzie dobry? pytam ponieważ różnica cen między tymi dwoma nie jest jakaś wielka a wolał bym kupić coś co w przyszłości mi się odpłaci. :)
    mario81
    Level 33  
    Tak, i5-4590 będzie bardzo dobrym wyborem. Niby tylko 100MHz różnicy w bazowym taktowaniu w porównaniu do i5-4460, ale ma za to bardziej wydajny tryb turbo. Ten procesor da sobie dzisiaj radę z każdą kartą graficzną, tak zwane wąskie gardło nie jest tu problemem. Jeśli już się w takowego zaopatrzysz, masz pełne pole do manewru w doborze grafiki. Dodatkowo, jak wiadomo procesory Core i5 (LGA1150) bez literki "K", mają częściowo odblokowany mnożnik, np. w i5-4590 można ustawić tryb turbo w taki sposób, aby wszystkie cztery rdzenie pracowały na 3.7 GHz jeśli zajdzie potrzeba (MultiCore Enhancement), jednak nie wiem czy wszystkie płyty główne to wspierają (Z87/Z97 na pewno).
    TrippingGreg
    Level 8  
    W takim wypadku bardzo dziękuje za pomoc w wyborze procesora wybiorę tego i5 4590 :), a jeszcze pytanie którą z kart graficznych w takim razie powinienem wybrać gdy już będę miał procesor cena też myślę że do tysiąca złotych :).