Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica Od czego zacząć

Mateusz_RGD 14 Mar 2015 18:36 876 4
 • #1 14 Mar 2015 18:36
  Mateusz_RGD
  Poziom 5  

  Witajcie. Jestem tu nowy i szukałem coś na temat zwrotnic audio. Mam 2 głośniki basowe (samochodowe) 100w Tonsil. I chciałbym zrobić do nich zwrotnicę aby odjeło srednie tony. Ponieważ po podłączeniu do wieży gra wszystko pięknie jest bas tylko że słychać dość głośno srednie tony. Da się to zrobić bez cewki? Bo nie wiem ile i jak nawijać. A popatrzyłem na wzmacniacz od komputerowych 2.1 że nie ma żadnej cewki a są odjęte srednie tony z subwoofera (gra basem)

  Pozdrawiam

  0 4
 • Pomocny post
  #2 14 Mar 2015 19:19
  Szewc Amarantowy
  Poziom 15  

  W komputerowych masz zwrotnicę aktywną raczej, ew. PLLXO. Dzieli ona dźwięk jeszcze przed wzmacniaczem, tak, że na wejście wchodzi już tylko docelowe pasmo. Ta pierwsza jest zrealizowana na wzmacniaczach operacyjnych, ta druga na elementach biernych, bez zasilania, ale wprowadza nieznaczne tłumienie sygnału i trzeba ją dostosować do konkretnego wzmacniacza. No i ciężko uzyskać jej wersję wyższego rzędu.

  0
 • #3 14 Mar 2015 20:01
  Mateusz_RGD
  Poziom 5  

  Dobrze, tak myslalem. A jak zrobić jakąś na głośnik niskotonowy. TZN mam 2 takie same i do nich budę (gra dobrze tylko te srednie tony) i czy robić 2 zwrotnice na te 2 głośniki czy tylko jedną na 2 głośniki? Znalazlem takie coś czy to się może nadaćZwrotnica Od czego zacząć

  Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #4 15 Mar 2015 00:36
  Szewc Amarantowy
  Poziom 15  

  To, co podrzuciłeś, to zwrotnica pasywna, zwykła. Zwróć uwagę na jednostki. Są tam mH, czyli milihernyry, czyli jednostki charakteryzujące cewki.
  Poszukaj zwrotnicy aktywnej albo pasywnej dla sygnału liniowego (PLLXO). Tak, podłącz dwa głośniki do jednej zwrotnicy, pamiętając, że łącząc je zmieniasz impedancję, w zależności od połączenia. Pamiętaj też, że będziesz musiał przeznaczyć jeden kanał wzmacniacza tylko na głośniki basowe.

  0
 • #5 15 Mar 2015 09:13
  Mateusz_RGD
  Poziom 5  

  Wieża jest 8omh a głośniki 2x4omh. Cała wieża czyli te 2 kanały idą na ten subwoofer bo do niczego nie jest potrzebna. Własnie jest potrzebna pasywna bo jedyny wzmacniacz napedzający te głośniki to wieża. Czyli taki pierwszy schemat na rysunku będzie dobry?

  0