Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Crate v33h - wymiana lamp i bias

14 Mar 2015 21:35 1464 6
  • Poziom 13  
    Cześć!
    Mój wzmacniacz lampowy (Crate V33h) zaczyna dziwnie piszczeć. Pisk ten jest poprzedzony stuknięciem - ewidentnie z lampy. Mam w związku z tym dwa pytania. Które lampy mogą być odpowiedzialne za taki stan rzeczy? Nie powiem, że mój budżet nie jest w tym momencie w dobrej kondycji i wymienił bym tylko to, co potrzebne. Lepiej skupic się na lampach mocy czy na preampie? Z koli drugie pytanie to czy jest to możliwe, żeby w tym wzmacniaczu nie trzeba było ustawiać biasu? Spotkałem gdzieś informację, że w tej konstrukcji nie trzeba tego robić. Rozkręciłem wzmacniacz i na płytce nigdzie nie widzę potencjometru do ustawienia tego. Spojrzelibyście na płytkę i sprawdzili swoim fachowym okiem?
    Z góry dziękuje i pozdrawiam :)
    Crate v33h - wymiana lamp i bias Crate v33h - wymiana lamp i bias [/img]
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Na zdjęciu koncowka mocy Crate V33h.Potencjometra ustawienia BIOS nie szukaj, jego w schemacie nie ma. Napięcie BIOS wychodzi na rezystorze R94 82Ohm 7W w katodach lamp EL84.Sprawdź napięcie na 1 siatkach EL84.Stałego napięcia, nawet samego nie dużego, nie musi być!!!. Odlutuj wyprowadzenia С23, С24 od paneli EL84 i sprawdź napięcie na tych wyprowadzeniach. Jeśli napięcie jest - kondensator ma upływ i jego należy zamienić.Sprawdź napięcie na katodach EL84 - wynik zawiadom. Można spróbować kolejno zamieniać lampy EL84 na gwarantowano sprawną . Często przyczyną takiej sytuacji bywa strata pojemności jednym z elektrolitów kondensatorów anodowego napięcia . Crate v33h - wymiana lamp i bias
  • Warunkowo odblokowany
    Jak "BIOS", to może niech sprawdzi bateryjkę na płycie głównej... :wink:

Końcówka mocy ma polaryzację katodową , czyli automatyczną, więc się jej nie reguluje.
  • Poziom 13  
    Dziś odkryłem dodatkowy objaw. Pisk jest tylko na jednym kanale - na czystym. Po przełączeniu na drugi, pisk ustaje. Dodatkowo, pisk jest tylko na początku grania - tak jakby dopiero, gdy lampy się już całkowicie nagrzały.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Spróbuj zamienić miejscami lampy V1, V2 - 12AX7. Równolegle С44, С43, С42, w takiej kolejności,jak napisałem, włącz elektrolit kondensator 4,7-10uFх350-450V.
  • Poziom 13  
    Zamiana lamp poskutkowała! :D Nie ma pisku! Mógłbyś wytłumaczyć aksakal, co było tego przyczyną?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Często przyczyną podobnej sytuacji bywa pogorszenie kontaktu między nóżkami lampy i gniazdami lampowej paneli zza korozji metalu.Kiedy wyjmujesz lampę z gniazda kontakt ponawia się.Zwyczajnie to wynik oszczędzania przy produkcji, kiedy gatunkowe materiały zamieniają się surogatami. Drugą przyczyną może być pogorszenie parametrów samej lampy, zwłaszcza to dotyka lamp wejściowych kaskad wzmacniacza.