Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Selektor wejść Audio na mikroprzekaźnikach - potrzebny pomysł.

15 Mar 2015 01:28 1131 16
  • Poziom 9  
    Witam,

Robię selektor wejść do wzmacniacza Yamaha A960 na mikro-przekaźnikach Takamisawa ALD9W-K. Są to przełączniki bi-stabilne zasilane napięciem 9V.

Chciałem sterować nimi podając napięcie ze zwykłego obrotowego selektora wejść, ale problemem jest ich bi-stabilność - czyli podając napięcie na jedne styki przekaźnika włączamy go, a podając na inne wyłączamy go. No i drugi problem - sterować nimi trzeba impulsowo - podać impuls żeby włączyć lub wyłączyć przekaźnik, gdyż przy podawaniu napięcia non stop przekaźnik pracuje na zwarciu i powoduje spadek napięcia.

W skrócie, potrzebowałbym jakiegoś pomysłu jak to ogarnąć, bo zaczyna mnie to przerastać...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    Czy naprawdę każdy temat musicie komplikować, ja to robię na maleńkich podwójnych kontaktronach dziś do kupienia za grosze (kiedyś na najmniejszych do zdobycia przekaźnikach), jest podane napięcie kontaktron trzyma, nie ma napięcia kontaktron puszcza, chyba, że posiadasz już przekaźniki bistabilne i MUSISZ ich użyć ale to już inna bajka. Dodawać do arcy prostego układu jakaś elektronikę, zadziwiające.....
  • Poziom 32  
    Jaki przekaznik pracuje na zwarciu? Masz cos z zasilaniem.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    pifkoo napisał:
    Chciałem sterować nimi podając napięcie ze zwykłego obrotowego selektora wejść, ale problemem jest ich bi-stabilność - czyli podając napięcie na jedne styki przekaźnika włączamy go, a podając na inne wyłączamy go.

Kondensator w szereg rozwiąże zapewne problem.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    No właśnie obawiam się, że bez jakiegoś dodatkowego układziku między selektorem a mikro-przekaźnikami się nie obędzie. Chciałem użyć tych ALD9W-K gdyż fizycznie selektor mam już zrobiony i zabudowany we wzmacniaczu bo nie wiedziałem że z bi-stabilnością tych przekaźników wyjdą takie cuda :O

W przekaźnikach mono-stabilnych lub kontaktronach, napięcie podaje się cały czas.
    W bistabilnych tylko na czas przełączenia inaczej prąd przez cewkę płynie cały czas i powoduje to spadek napięcia więc nie można ich tak zasilać. Raczej nie ma tu żadnych problemów w elektroniką, tak to ustrojstwo działa.

Ja to widzę w mniej więcej ten sposób:

Mając 4 wejścia RCA coś musiało by podawać impuls na wszystkie jednocześnie, przy czym wszystkie wyłączać a włączać tylko te gniazdo które akurat chcemy:

Gniazdo: 1 2 3 4
    impuls: 1 0 0 0
    0 1 0 0
    0 0 1 0
    0 0 0 1

gdzie "0" to sygnał na wyłączenie przekaźnika, a "1" sygnał do jego włączenia.
    pifkoo napisał:
    Chciałem użyć tych ALD9W-K gdyż fizycznie selektor mam już zrobiony i zabudowany we wzmacniaczu bo nie wiedziałem że z bi-stabilnością tych przekaźników wyjdą takie cuda

Pokaż schamat selektora, drugie pytanie - po co uzyłes przekażników bistabilnych jeśli selektor nie jest przygorowany do takiej pracy.
    Zważ że problemem będze nie tylko załączanie ale też i rozłączanie przekaźników.
  • Poziom 9  
    Proszę, tutaj karta katalogowa:

http://www.tvsat.com.pl/pdf/L/ldwk_tak.pdf

Mój to:
    AL-D type (Double winding latching type)

Mają one za to ten plus, że jeden przekaźnik włącza lub wyłącza oba kanały LR jednoczesnie.

Myślę że jest to ogarnięcia, tylko sprytny pomysł na to potrzebny :)

Nie jest to z drugiej strony nie wiadomo jak skomplikowane.
  • Poziom 32  
    Oto przykład jak można skomplikować proste rozwiązanie.Selektor podaje + na cewkę przekażnika/zwykłego/,ten mając 2 tory podłącza gniazdo do wejścia wzmacniacza/stereo/.Drugie końce cewek do masy.Koniec problemu.Po co problemy z załączaniem i wyłączaniem przekażnika bistabilnego.
  • Poziom 9  
    Zgadzam się z Tobą że sobie zrobiłem pod górę i można było prościej.

Ale teraz już proszę o konstruktywne rozwiązanie tej sytuacji która jest - jeśli macie na to jakiś pomysł. Za dużo roboty bym miał z wymianą już zabudowanych przekaźników.
  • Poziom 32  
    Najprościej wymienić przekażniki na zwykłe./Taki sam rozstaw końcówek/Układ do obsługi bistabilnych będzie bardzo skomplikowany,chyba że wprowadzisz dodatkowy przycisk resetujący.
  • Poziom 43  
    A czym chcesz to przełączać jesli przełącznikiem wielopozycyjnym to poprostu trzeba zrobić kilka układów detekcji zbocza (różniczkujących RC), narastające uruchamia cewkę S opadajace cewkę R, możliwe że jescze kilka tranzystorów będzie trzeba użyć.

Jeśli to ma być sterowane z przycisków monostabilnych to każdy przycisk trzeba bezpośrednio podłaczyć pod cewkę S i przez układ diod do cewek R pozostałych przekaźników, w tym przypadku użycie przekaźnika bistabilnego jest prostsze niż zwykłego.
    pifkoo napisał:
    Proszę, tutaj karta katalogowa:

Pytałem o schemat selektora. Kartę przekaźnika w sieci można znaleźć bez trudu.

pifkoo napisał:
    Mają one za to ten plus, że jeden przekaźnik włącza lub wyłącza oba kanały LR jednoczesnie.

To że przekaźnik ma dwie pary styków nie ma związku z bistabilnością. "Zwykłe przekaźniki" też sa wykonywane z dwoma parami styków.

pifkoo napisał:
    Myślę że jest to ogarnięcia, tylko sprytny pomysł na to potrzebny

Pewnie że tak, ale po co życie sobie komplikować - jeśli masz selektor do zwykłych przekaźników przystosowany...

azibik napisał:
    Selektor jest obrotowy.

To jest tylko przełącznik czy coś więcej?
  • Poziom 9  
    Selektor jest obrotowy, dwie niezależne sekcje po pięć pozycji. Gniazd RCA są cztery pary.

Rozważę zmianę tych przekaźników bistabilnych na monostabilne bo tak chyba będzie prościej.

Mam pomysł jak to ogarnąć tak jak jest, ale pomiędzy selektorem a przekaźnikami musiałby być układzik który podaje napięcie przez krótki czas i przestaje. I nie może to być kondensator bo to zostawia problem ponownego naładowania go. A taki układzik musiałby generować impuls za każdym obrotem selektora.

I tak - w pierwszej pozycji impuls idzie na pierwszy przekaźnik do włączenia a resztę przekaźników wyłącza.

W drugiej pozycji na drugi przekaźnik do włączenia resztę do wyłączenia itd itp.

To można zwykłym pająkiem kabli ogarnąć, po prostu z każdego odczepu selektora wychodziłaby inna konfiguracja kabli.

Tylko co wstawić pomiędzy selektor a przekaźniki żeby przepuszczało prąd tylko przez określony czas i resetowało się po obrocie selektora?
  • Poziom 32  
    Przeciez te przekazniki trzymaja wtedy kiedy na cewce jest napiecie,nic wiecej nie trzeba.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Mam pomysł jak to ogarnąć tak jak jest, ale pomiędzy selektorem a przekaźnikami musiałby być układzik który podaje napięcie przez krótki czas i przestaje. I nie może to być kondensator bo to zostawia problem ponownego naładowania go. A taki układzik musiałby generować impuls za każdym obrotem selektora.
    Może to być układ rezystora kondensatora i diody,

Przełącznik obrotowy trzeba by podłączyć COM'em do zasilania a z drugiej strony dać po tranzystorze żeby uzyskać mała rezystancje wyjściową zarówno w stanie H jak i L.

Cytat:
    I tak - w pierwszej pozycji impuls idzie na pierwszy przekaźnik do włączenia a resztę przekaźników wyłącza.
    Nie zbocze narastające załącza opadajace resetuje.
    Cytat:

Tylko co wstawić pomiędzy selektor a przekaźniki żeby przepuszczało prąd tylko przez określony czas i resetowało się po obrocie selektora?
    Kondensator szeregowo, rezystor do rozładowania kondensatora i diodę żeby układ działał tylko na jednym zboczu.