Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gamlet Neptun 60l - Anoda magnezowa, jak często wymieniać ?

aconatic 15 Mar 2015 12:02 2622 7
  • #1 15 Mar 2015 12:02
    aconatic
    Poziom 12  

Witam.
    Wymieniłem ostatnio w bojlerze anode, pierwszy raz od nowości, czyli tak jak się zaleca po 18 miesiącach. Zrobiłem to w następujący sposób, odłączyłem od zasilania oczywiście, spuściłem wodę, odkręciłem od spodu kolko na którym stoii grzałka, anoda i czujnik termostatu. w momencie zdejmowania tego kolka wyleciały resztki wody z kamieniem w około o.5l . na grzałce osad z kamienia, na czujniku od termostatu zresztą też. zdjęcie anody dołączam.
    Pytanie: Na podstawie wyglądu tej anody o opisu ile było kamienia po 18 miesiącach i ze jest osad z kamienia na grzałce jak często zalecacie wymianę anody, w ogóle czy częstsza wymiana przyniesie jakieś skutki pozytywne ?

Dodano po 2 [minuty]:

Zdjęcie anody

0 7
  • #2 15 Mar 2015 16:25
    mitsurugi
    Poziom 24  

Na zdjęciu widać, że twoja anoda wymiarem (chodzi mi o średnicę) nie wiele się różni od nominalnej (nowej), więc można wnioskować że jeszcze przez jakiś dłuższy czas zabezpieczała by ci zbiornik. Bardziej martwić może rdzawy nalot na całej jej długości co sugeruje, że masz mocno zażelazioną wodę.

0
  • #3 15 Mar 2015 20:27
    Bazyl44
    Poziom 15  

Bez mrugnięcia okiem możesz tę anodę zainstalować ponownie. Tak po prostu wygląda działająca anoda magnezowa.

0
  • #4 26 Mar 2015 16:14
    aconatic
    Poziom 12  

Temat można uznać za zakończony.

1
  • #5 31 Sie 2015 11:17
    Paszczak22
    Poziom 16  

Ja w sobotę kupiłem używany bojler który ma 5 lat. Sprzedawca mi wspominał, że nie wymieniał anody. Dzisiaj ja wykręciłem i zdziwiło mnie bo jest dość pokaźnych rozmiarów. Na zbiorniku pisze, że trzeba ja wymieniać co 12 mcy. Czy to się wymienia jak w samochodzie olej. Nawet jak samochód nie jeździ to się starzeje i trzeba po roku wymienić? Gamlet Neptun 60l - Anoda magnezowa, jak często wymieniać ? Gamlet Neptun 60l - Anoda magnezowa, jak często wymieniać ?

0
  • #6 08 Paź 2016 21:27
    jaktom3
    Poziom 9  

Mam neptuna combi 140L. Kocioł przez 3.5 roku działał tylko na wężownicy od kotła, od 5miesięcy działa też na grzałce elektrycznej. Po czterech latach w zbiorniku było dużo kamienia leżącego na dnie zbiornika. Grzałka była lekko zakamieniona. Anoda wyglądała jak na zdjęciu. Gamlet Neptun 60l - Anoda magnezowa, jak często wymieniać ?

0
  • #7 09 Paź 2016 09:55
    dobroslaw
    Poziom 21  

Od biedy ujdzie jak poskrobiesz kamień, anode zmieniamy jak zje ją o 50 procent nominalnej wartości, albo jak masz kabelek i możliwość zmierzenia prądu gdy spadnie poniżej 0,3( najlepiej już od 0,5) mili ampera.

0
  • #8 09 Paź 2016 13:10
    jaktom3
    Poziom 9  

Wykręcenie okrągłego elementu w którym zamocowane są anoda, grzałka i czujnik temperatury z dennicy w naptunie kombi 140L nie jest łatwe. Musiałem wyciąć jedną nakrętkę z pięciu. Zablokowała się nkrętka na końcu śruby powodując obracanie się przy odkręcaniu razem ze śrubą. Później montaż po wkręceniu anody i oczyszczeniu wnętrza zbiornika to jeszcze większy problem. Na oryginalnych śrubach raczej niemożliwy. Trzeba wyminić śruby na o jakieś 2cm dłuższe i każdą z osobna po zawieszeniu łba wprowadzać w otwór. Każdą kolejną śrubę wprowadzać w otwór po wstępnym
    nakręceniu nakrętki. Przy próbie wprowadzenia w otwory wszystkich pięciu jednocześnie nic z tego nie wyjdzie.
    Jak już się rozkręciło to najlepiej wymienić anodę nawet jak jest jeszcze jako taka. Zabawa ze spuszczaniem wody przez zawór bezpieczeństwa i reszta opisanych operacji to kilka godzin roboty. Lepiej wydać te parędziesiąt złotych na nową i nie wracać do tematu przez dłuższy czas

0