Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[schemat] Prosty zasilacz stabilizowany z regulacją

15 Mar 2015 12:41 4029 17
  • Poziom 14  
    Witam. Ostatnio odkopałem z piwnicy zeszyt z czasów pracowni elektronicznej w technikum, a w nim znalazłem schemat prostego zasilacza stabilizowanego z regulacją napięcia na wyjściu. Brakuje w nim jednak oznaczeń niektórych elementów i chciałbym prosić o pomoc w odczytaniu/dokończeniu tego schematu.

0. Na samym początku jest transformator obniżający napięcie AC - do jakiej wartości powinien obniżać napięcie, aby zapewnić prawidłową pracę układu LM317?

1. Zaraz za transformatorem jest mostek prostowniczy - jakie diody użyć do jego skonstruowania?

2. Przy wyjściu u góry jest tranzystor bipolarny typu npn - jaki konkretnie trzeba tam zastosować?

3. Na schemacie są dwa kondensatory - jakie zastosować?

4. Zastosowany układ LM317 pozwala na regulację napięcia w zakresie 1,25V-37V przy maksymalnym obciążeniu 1,5A (z zastosowaniem radiatora) - jakiej modyfikacji wymagałby ten schemat, aby zasilacz mógł mieć maksymalne obciążenie rzędu 3-4,5A? Zastosować 3-4 regulatory połączone w odpowiedni sposób aby rozłożyło się na nich równomiernie obciążenie?

5. Na tym schemacie są trzy wyjścia po prawej, a oznaczenie "Wy" (wyjście?) jest między dolnym i środkowym wyprowadzeniem - czy to faktycznie w tym miejscu ma być napięcie wyjściowe zasilacza, czy raczej między górnym a dolnym wyprowadzeniem?

Załączam odręczny schemat:

Pozdrawiam,
    ladovnik
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    1. Chciałbym mieć regulację w zakresie 1,5V-24V. Czyli na wyjściu transformatora powinno być ok. 27V-30V?
    2. Gdyby taki mostek nie był dostępny w moim lokalnym sklepie, aby nie bawić się w zamawianie online i koszty przesyłek, jakich diod powinienem użyć aby samemu skonstruować odpowiedni mostek?
    3. Czyli zamiast dawać układ LM317 wespół z tranzystorem, mogę zastosować sam układ LM350, i jednocześnie zniknie problem słabej wydajności układu LM317 który miał 1,5A, gdyż LM350 ma 3A?
    4. Rozumiem.

Pytanie dodatkowe - jeśli na wyjściu zasilacza chciałbym operować napięciem 24V przy prądzie 3A (72W), to transformator AC również powinien być takiej mocy - ok. 70W?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Mostek możesz dać nawet 15 A będziesz miał mniejszy spadek napięcia na diodach w czasie pracy z pełnym obciążeniem. Transformator daj większy ze 100W będziesz miał zapas i stabilniejszą pracę. Na wyjściu transformatora uwzględnij właśnie spadek na mostku ok 1,5 V. Jak dobierzesz układ, który pracuje na 3A i takim prądem będziesz operował to układ będzie na granicy pracy niebezpiecznie. Chyba lepiej zrobić rozszerzenie prądowe dla lm317.

Sorry, że tak zmieniam tak jak kolega pisał najlepiej będzie dać tego lm'a 5A
  • Poziom 14  
    Po uwzględnieniu zmian, schemat poglądowy będzie wyglądać tak jak na obrazku? (EWBv5.12)

• Pomocny post
    Poziom 19  
    Jakiś dziwny ten element na Twoim schemacie. Idea jest w porządku, ale wyjście powinno być inaczej podłączone. I jak faktycznie będziesz korzystał z 3A to wstaw tam LM338, bo się nie pocieszysz długo zasilaczem.
  • Poziom 14  
    Nie do końca byłem pewny, jak w programie EWB 5.12 ten element LM podłączyć (nie wiedziałem, która noga to Vin, która Vout a która ADJ), no ale chciałem tylko poglądowo to zrobić, nie uruchamiałem symulacji.

Co do obciążenia, to rozumiem, ale może jednak nie będę potrzebował aż 3A, tak czy inaczej już wiem, że muszę wybierać pomiędzy LM350 (3A) lub LM338 (5A).

Jeśli miałbym zrobić odpowiednik mostka KBU 10A 1000V to należy zastosować cztery diody prostownicze każda 10A 1000V?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Najlepiej tak
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Szanowne, kolegi! Wskazujecie prąd 5А, lecz zapominacie powiedzieć, że taki prąd LM338 może zabezpieczyć tylko przy różnicy między Uin - Uout nie więcej 10V.Przy zwiększeniu tej różnicy prąd proporcjonalnie musi zmniejszać się . Tak przy różnicy Uin - Uout = 30V prąd nie powinien być większy 1А.
  • Poziom 14  
    Uin na układzie LM338 będzie ok. 28V (transformator poda ok. 30V a potem nastąpi spadek napięcia na mostku), a Uwy będzie od 1,5V do 24V, czyli przy małym napięciu rzędu 1,5V, gdzie ta różnica napięć jest największa, to prąd nie powinien przekraczać 1A? Ale z kolei dla 20V w górę można korzystać z 4-5A?

Zastanawiałem się też nad potencjalnym zwarciem takiego zasilacza. Popularne zasilacze laboratoryjne mają takie zabezpieczenie, że przy zwarciu na wyjściu wyłączają się. W "moim" zasilaczu chyba nie ma takiego zabezpieczenia, i przy zwarciu może się coś spalić lub wywalić korki? Czy dorobienie do tego układu takiego zabezpieczenia było by bardzo skomplikowane?

Jeśli ktoś z Was korzysta z programu EWBv5.12, to czy moglibyście poradzić mi, jak prawidłowo podłączyć ten element IC Analog LM350 (tak dla samej wiedzy, symulacji nie będę robił)? Załączam plik schematu.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    O tym, że mostek zwiększy napięcie nie wiedziałem. Zatem mój transformator powinien dawać ok. 20V.

Z tym małym prądem przy niskim Uwy raczej nie będzie problemu, bo wszystkie urządzenia jakie mi przychodzą do głowy na 1,5-5V mają pobór max. rzędu 1-1,5A wiec akurat powinno wystarczyć.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Mostek nie zwiększa napięcia tylko producent transformatora podaje to co możesz zmierzyć miernikiem czyli napięcie skuteczne. Po wyprostowaniu idealnie będzie większe pierwiastek z dwóch razy od wartości skutecznej czyli będzie to po prostu wartość maksymalna.
  • Pomocny post
    Przedstawiam 2 warianty schematów . [schemat] Prosty zasilacz stabilizowany z regulacją [schemat] Prosty zasilacz stabilizowany z regulacją

Dodano po 5 [minuty]:

Można stosować tranzystory P - N - P Ik=10-15A, Uk - nie mniej 45 -50V.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    A jeśli chciałbym wykorzystać już gotowy zasilacz dający na wyjściu ok. 15V 2A DC i dorobić do niego "przystawkę" która by pozwalała na zwiększenie napięcia i regulację w zakresie 18-20V, to wystarczy mi poniższa część schematu?

• Pomocny post
    Prezentowany przez ciebie schemat na LM350 przy wejściowym napięciu DC 15v pozwoli mieć maksymalne napięcie 12,5v i maksymalny prąd obciążenia do 3А. "Przystawka" ( konwertor ) może być skonstruowany za schematem na zdjęciu.