Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zasilacza do miksera audio

15 Mar 2015 13:31 2697 32
  • Poziom 8  
    Czy mogę prosić o pomoc w wyborze zasilacza?

Kupiłem używany mikser audio, lecz bez zasilacza. Wiem, że do tego modelu oryginalny zasilacz ma takie parametry i końcówkę:

Na allegro szukałem zasilacza o parametrach takich samych, jak na obrazku, czyli AC 12V, 1000mA. Niestety nie znam się na tym kompletnie - nie chciałbym kupić złego zasilacza i uszkodzić sprzęt. Dlatego chciałbym się upewnić i zapytać kogoś bardziej doświadczonego.

Np. ten: http://www.impotronic.com.pl/sklep/zasilacz-regulowany-lexton-3v12v1000ma-p-454.html

Będzie dobry?

W opisie produktu jest napisane: "Zasilacz wyposażony jest w możliwość zmiany polaryzacji" - co to oznacza? Szukałem w Internecie informacji na temat różnic pomiędzy prądem stałym a zmiennym, o polaryzacji itp, ale jest mnóstwo opisów (na pewno wyczerpujących), które laikowi, takiemu jak ja, nic nie mówią. Nie chciałbym uszkodzić sprzętu tylko dlatego, że na zasilaczu jakiś przełącznik będzie domyślnie ustawiony w złej pozycji.

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Zmiana polaryzacji to zbędny "bajer", który może ci zepsuć tylko sprzęt. Lepiej też w Twoim przypadku znaleźć zasilacz na jedno napięcie 12 V.
  • Poziom 8  
    A do czego służy ta zmiana polaryzacji? Jaki to daje efekt?

Na allegro są jeszcze jakieś zasilacze "stabilizowane" i "niestabilizowane" - czym się różnią i czy mogę wybrać obojętnie jaki?
  • Poziom 19  
    Zmiana polaryzacji czyli z +12 robi -12 czyli jak masz w mikserze (a masz) tranzystory czy diody mogą ulec awarii. Podobnie przy zasilaniu niższym napięciem niż 12 V jest pewna szansa na awarię układu. Stabilizowany zasilacz daje jak wskazuje nazwa napięcie stabilne czyli ma niewielkie wahania wartości pod wpływem zmiennego obciążenia. Generalnie audio lubi stabilne zasilanie. Może być stabilizowany. Ważne żeby miał wydajność prądową czyli te 1000 mA.

Tak z ciekawości co to za mikser?
  • Poziom 8  
    Ciężka sprawa z tymi zasilaczami. Ogromna większość ma napięcie wyjściowe stałe. Rozumiem, że takie oznaczenie
    to prąd stały?

Na moim zasilaczu jest symbol ~. Rozumiem, że do tego miksera również nie mogę podłączyć zasilacza DC?
  • Poziom 8  
    Dziękuję Ci bardzo!

Jeśli piszesz, że zasilacz o większym natężeniu może być to znalazłem coś takiego:
    http://studiopro.eu/ac-12-a-1-2a-zasilacz-vestax,3,25955,2311

W opisie znajduje się również mój mikser. Tylko cena znacznie wyższa.

Co do lutowania to boję się tego robić, bo chyba ma znaczenie gdzie jaki kabelek przylutuję? Jeszcze pozamieniam plus z minusem i będzie kłopot... Chyba, że są jakieś przejściówki?

Tak wygląda gniazdko:

Jaki to może być rozmiar? Przy tych gniazdach RCA wygląda na maleńkie. W necie znalazłem następujące rozmiary które mogły by być:

1.35x3.5mm
    1.7x4.0mm
    0.75x2.35mm

wzięte z tej strony: http://sklep.avt.pl/zasilacz-uniwersalny-3-12vdc-1000ma-epsse10-psse10.html
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Ciężko ocenić jaki to rozmiar tego jest tyle ilu producentów (przenośnia) Najlepiej weź suwmiarkę i zmierz średnicę otworu i dobierz końcówkę. Taki zasilacz jak wrzuciłeś będzie spoko będziesz miał po prostu zapas prądu w zasilaczu tylko się wykosztujesz. Z lutowaniem nic ciężkiego. Są dwa przewody czarny to masa drugi to plus czarny do czarnego kolor do koloru.
  • Poziom 19  
    Jak zmierzyłeś sobie średnicę wejścia i znasz średnicę wtyczki jaką chcesz zamówić to wtedy przejściówka będzie dobra. Bez pomiaru tej średnicy nie powiem ci czy będzie dobra.
  • Poziom 8  
    Tak, to wiem. Chodzi mi tylko o sam pomysł. Mikser jeszcze nie przyszedł, bo niedawno go zamówiłem. Wiem tylko ze brakuje mu zasilacza. Jak przyjdzie to pomierzę wszystko i wtedy kupię odpowiednią przejściówkę do tego zasilacza, który mi poleciłeś na allegro.

Dzięki za pomoc.
  • Poziom 8  
    Mam ten mikser i dokupiłem do niego zasilacz z allegro. Pojawił się pewien problem, który opisuję tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3009557

Czy to możliwe, że ten "zamiennik" podaje niższy prąd i dlatego nie jest w stanie zasilić wszystkich tranzystorów? Czy podpięcie oryginalnego zasilacza mogłoby rozwiązać problem?
  • Poziom 43  
    jaga134 napisał:
    Zwróćcie uwagę, że na foto wtyku zasilacza pisze AC a to jest symbol napięcia przemiennego.Zatem zasilacz zgodnie z tym obrazkiem wcale nie musi być stabilizowanym zasilaczem prądu stałego DC.

Dodam do powyższego, ze w niektórych wypadkach podanie zamiast napięcia zmiennego - napięcia stałego może uszkodzić zasilacz wewnątrz miksera.
    Jeśli faktycznie tak się stało (oby nie!) - podziękuj swojemu "doradcy"...
  • Poziom 43  
    DC - oznacza napięcie stałe. AC - (czyli ten z Twojego linka - a takiego potrzebujesz) daje napięcie zmienne.
  • Poziom 8  
    No i wydawało mi się, że kupuję dobry. Na aukcji było napisane "12V 1A prąd zmienny AC".

Z instrukcji miksera: AC-12A, AC adaptor (12V AC, 1000mA)

To chyba dobry kupiłem?
  • Poziom 43  
    fedey napisał:
    To chyba dobry kupiłem?
    Ten z linka -dobry.
  • Poziom 19  
    Zasilacz jaki poleciałem jest zgodny z oryginalnym zasilaczem ma takie same parametry polecając nie popełniłem błędu. Nie rozumiem po co mieszacie. Ten zasilacz nie ma żadnego DC. Na wyjściu jest 12V AC max 1000mA, jest dobry.
  • Poziom 43  
    kula001 napisał:
    Nie rozumiem po co mieszacie. Ten zasilacz nie ma żadnego DC. Na wyjściu jest 12V AC max 1000mA, jest dobry.

Kto tu miesza? Gdybyś Kolego miły od samego początku polecał zasilacz na napięcie zmienne i nie dywagowa nad zmianą polaryzacji, czy stabilizacją - nie było by tego całego "zamieszania" które tak naprawdę sam wywołałeś.
    kula001 napisał:
    Są dwa przewody czarny to masa drugi to plus czarny do czarnego kolor do koloru.

Nie ma zasilaczy napięcia zmiennego dających stabilizowane napięcie (przynajmniej tak małych napięć). Nie ma też żadnych "plusów" i "minusów" w napięciu zmiennym 9 żadne polaryzacje, określenia kolorów przewodów nie mają znaczenia.
    kula001 napisał:
    Ten zasilacz nie ma żadnego DC. Na wyjściu jest 12V AC max 1000mA, jest dobry.
    Wystarczyło podać tę informację na samym początku, a jeśli już Autor zapytał o zasilacze stabilizowane - odpowiedzieć krótko: "Te zasilacze nie pasują do Twojego miksera. Mikser ma napisane na wejściu AC a to oznacza napięcie zmienne i takie napięcie należy mu podać.
    Zasilacze stabilizowane dają napięcie stałe oznaczone jako DC, podobnie i zasilacze napięcia stałego niestabilizowane. Różnica polega na tym, że w tych pierwszych (stabilizowanych) wartość napięcia nie ulega wahaniom w całym zakresie prądów wyjściowych - jeśli tylko nie przekracza się wartości prądu maksymalnego".
    A tak - po Twoich kolejnych postach powstawały kolejne niejasności, niedomówienia, i wcale się nie dziwię że i sam Autor zaczął się w tym wszystkim gubić.
  • Poziom 43  
    Tak. Będzie pasował
    .
  • Poziom 8  
    A czy jest możliwe, że sytuacja, którą opisałem w tym wątku, wynika z niedostatecznego zasilenia miksera? Czy lepszy zasilacz rozwiąże problem?
  • Poziom 19  
    Jakbyś czytał od początku do końca to byś wiedział, że autor pytał o wyjaśnienie o co chodzi z polaryzacją, ze stabilizowaniem, to co napisałeś jest wyjaśnione na początku. Nie sztuką jest przepisać definicję z wiki albo książki, starałem się wytłumaczyć to w sposób zrozumiały. Autor zrozumiał i wybrał dobry zasilacz, więc kto tu miesza? Jeśli ten zasilacz nie daje rady to pretensje do sprzedawcy albo producenta. Przepraszam, że odbiegam od tematu, ale denerwuje mnie takie szukanie dziury w całym bez zrozumienia.
  • Poziom 8  
    Spokojnie, nie mam do nikogo pretensji :) Chciałbym tylko poradzić sobie z problemem, a przy okazji czegoś się nauczę.
  • Poziom 19  
    Może to być zasilacz. Jeśli mikser pobiera faktycznie prawie 1000mA to zasilacz może obniżyć swoje napięcie wyjściowe ponieważ ma pewną skończoną rezystancję wewnętrzną. Jednak jak producent podaje dane, które nie są zachowane to masz prawo to zwrócić. To może być przyczyna takiej sytuacji jaką przedstawiasz.
  • Poziom 43  
    kula001 napisał:
    Może to być zasilacz. Jeśli mikser pobiera faktycznie prawie 1000mA to zasilacz może obniżyć swoje napięcie wyjściowe ponieważ ma pewną skończoną rezystancję wewnętrzną. Jednak jak producent podaje dane, które nie są zachowane to masz prawo to zwrócić. To może być przyczyna takiej sytuacji jaką przedstawiasz.
    Jesteś pewien? Ten przełącznik realizuje wyłącznie komutację sygnału - jaki miałoby to mieć wpływ na nieprawidłowe działanie? Zdecydowanie bardziej jest prawdopodobne jakieś uszkodzenie - nie-kontakt. Albo w samym przełączniku, albo w układzie jakim steruje. Nie ma takiego układu elektronicznego, który byłby w ten sposób czuły na zmniejszenie się napięcia - zauważ, że w prawej skrajnej pozycji pracuje prawidłowo?
  • Poziom 19  
    Faktycznie racja zasilanie nie będzie miało tutaj roli. Nie wygląda to też na sam przełącznik chociaż prędzej. Lepiej było by gdyby był schemat tego urządzenia. Sytuacja powtarza się na każdym kanale jak rozumiem? Jeśli tak to wadliwy jest układ obsługujący te przełączniki.
  • Poziom 8  
    Tak, inny zasilacz nie pomógł. Zaniosę ten mikser do serwisu. Gość powiedział, że będzie ciężko, ale schematy powinny się znaleźć.
  • Poziom 19  
    Te przełączniki zapewne są podłączone do układu zarządzającego sygnałami jakie przełączają, jeśli to powtarza się na innych kanałach to w nim należy szukać przyczyny. Bez schematu można jedyni dywagować i strzelać, ale jeśli znajdziesz schemat będzie można coś więcej powiedzieć.