Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung HD322IJ i HD502HJ - Niepokojące odczyty SMART

kwiatek1994 15 Mar 2015 15:50 1062 8
  • #1 15 Mar 2015 15:50
    kwiatek1994
    Poziom 11  

Witam, wczoraj pojawił się problem z uruchmieniem klienta Steam i próbą zamknięcia systemu, po wymuszonym resecie chdsk znalazł wiele uszkodzonych rekordów i niestety pod koniec się zawiesił, migała, jakby w pętli, w ten sam sposób dioda pracy dysków, ale nie było słychać głowicy. Posiadam 2 dyski Samsung HD322IJ spięte w raid0, na których instaluję aplikacje, system, oraz część oprogramowania jest na ssd. Po kolejnym resecie przy statusie macierzy zaczęło wyświetlać error occured(0) przy jednym z dysków, aczkolwiek dalej mam dostęp do plików, niestety przeglądanie niektórych z nich doprowadza do zwiech, smart niestety raportuje wiele problemów z odczytem danych na powierzchni, oraz off-track errors, odczytuje również nierealną temperaturę. W ciągu 1 dnia ilość prób realokowania sektorów wzrosła, trochę spadła ilość oczekujących na remapowanie, ale licznik już realokowanych wciąż wskazuje 0, w takim razie co się stało z tymi sektorami ?

Dysku jeszcze nie zerowałem, ani nie remapowałem, jednak patrząc na te wartość smart postanowiłem się zapytać czy jest jakaś szansa na rozwiązanie tego problemu tym sposobem?

Druga sprawa to dysk Samsung HD502HJ, który używam jako magazyn ważniejszych plików. Przy parametrze 01 widnieje wartość 6, można w takim razie założyć że dane są bezpieczne, czy zalecane jest zrobienie kopii ?

Specyfikacja komputera:
    Intel Core i7 4770k
    G.Skill Trident 4x2GB 2000MHz CL9
    Asrock Z87 Extreme4
    MSI GTX 560Ti Hawk
    Corsair 850HX
    2xSamsung HD322IJ (raid0)
    Samsung 840 Evo
    Samsung HD502HJ

Z góry dziękuję za pomoc.

0 8
  • Pomocny post
    #2 15 Mar 2015 15:58
    Asisienka23
    Poziom 25  

W obu dyskach parametr 01 wskazuje na problemy sprzętowe dysku, a więc należy wykonać kopię danych. Również dlatego wątpie, aby w przypadku dysku 320GB procedura naprawcza cokolwiek pomogła.

0
  • Pomocny post
    #3 15 Mar 2015 16:43
    Robert B
    Poziom 43  

@Asisienka23 Nie panikujmy przed zrobieniem skanu.
    @kwiatek1994 Zrób skan z remapem w MHDD na razie bez zerowania i pokaż zdjęcie ekranu po zakończeniu.
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

0
  • Pomocny post
    #4 15 Mar 2015 16:46
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

W przypadku dysku 320GB zalecane jest wykonanie całej procedury, trochę dużo tych problematycznych sektorów (42). W przypadku dysku 500GB jeśli dane są bardzo ważne dobrze jest mieć ich kopię. Atrybuty 01 i C8 mogą wskazywać na początek problemów z mechaniką/głowicami. Bez sensu jest natomiast temperatura jaka niby ma ten dysk, bo wątpię by aż tak był w stanie się kiedykolwiek rozgrzać dysk.

0
  • #5 15 Mar 2015 16:52
    kwiatek1994
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedzi. Zawsze robiłem zerowanie w celu usuniecie ewentualnych badów logicznym, w takim razie po samym remapie dysk będzie dalej działał w macierzy, jeśli przeniesie jakieś sektory nie będzie problemu ?

Niestety wartości ulegają na bieżąco pogorszeniu:

0
  • Pomocny post
    #6 15 Mar 2015 17:17
    Asisienka23
    Poziom 25  

Wykonaj jego skanowanie z poziomu DOS ponieważ SMART sam w sobie pokazuje bzdury (temperatura chociażby).

0
  • #7 15 Mar 2015 23:47
    kwiatek1994
    Poziom 11  

Wykonałem skan mhdd na innym komputerze, żeby ewentualnie kabel wykluczyć, znalazł 428 badów i trochę sektorów w niezbyt dobrej kondycji, tutaj również wyświetlał nierealne temperatury. Jutro muszę wyjechać do Wrocławia, także dopiero w weekend będę mógł go wyzerować i zremapować. Waszym zdaniem wygląda to na bady logiczne, czy wyraźnie widać że pada?

Druga sprawa, wcześniej miałem jeszcze spięty 3 dysk HD322HJ, jednak po wymianie platformy ok. 1,5 roku temu po paru dniach wysypało mi nowo utworzoną macierz, więc postanowiłem zostać na 2 (ten padający HD322IJ i wyglądający na w pełni sprawny HD322IJ). Jeśli zastąpię uszkodzony dysk tym HD322HJ będzie tak samo stabilnie współpracował w raid0 razem z dobrym IJ ? Modele różnią się ilością talerzy. Na starej platformie z nForce 780I SLI te 3 dyski bez problemu działały w raid0 kilka lat. Jeśli nie ma to sensu najwyżej kupię jednego WD Blue 1TB zamiast raid, aczkolwiek wolałbym jednak pieniędzy nie wydawać, jeśli nie potrzeba.

0
  • Pomocny post
    #8 15 Mar 2015 23:49
    Asisienka23
    Poziom 25  

Po czasach dostępu wyraźnie widać, że dysk ten pada.

0
  • Pomocny post
    #9 16 Mar 2015 00:26
    Robert B
    Poziom 43  

kwiatek1994 napisał:
    Waszym zdaniem wygląda to na bady logiczne, czy wyraźnie widać że pada?

428 niekorygowalnych sektorów. Dysk to już niestety złom.
    Kopiuj z niego, co dasz radę, bo na fizyczne uszkodzenia powierzchni już nic nie pomoże.

0